Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Dr. Nona » Mŕtve more
História Mŕtveho mora

 

História Mŕtveho mora.

Na východných brehoch Mŕtveho mora sa podľa legendy nachádzali mesta Sodoma a Gomora.V Biblii je Mŕtve more nazývané ako Východne more, Slnečné more, alebo more Arava. Svoju neobyčajnosť priťahovalo záujem už starogréckych geograf, napr i Aristoteles (384-322 pr.nl) sa ONEM spomína vo svojom diele "Meteorológia". Rímsky historik Flavius ??(nar. 37 nl) v diele "O židovskej vojne" píše o Asfaltové jazera, nad ktorým sa nesie dusný zápach síry a surovej ropy (skalného oleja). V nasledujúcich dobách, v dielach rímskeho lekára Galena (130-200 nl) stretávame už súcasný názov

- Mŕtve more a zároven plný opis jeho prírodných vlastností.

Geológia

Mrtvé more leží v juhozápadnej Ázii na teritóriu Izraela a Jordánska. Nachádza sa v tektonickom páse, ktorý vznikol pri afro-ázijskom zlomu pred dvoma miliónmi rokov, na prelome treťohôr a štvrtohôr. Dĺžka Mŕtveho mora - 76 km, šírka - 17 km, rozloha - 1050 km, hĺbka - 350 - 400 m. Do Mŕtveho mora sa vlieva len jedna rieka - Jordán. Povrch vody sa nachádza 400 metrov pod hladinou mora (je to najnižšie miesto na Zemi!). More je bezodtokové, preto sa má správne nazývať jazerom.

Voda Mŕtveho more

Voda Mŕtveho mora je charakteristická predovšetkým vysokou koncentráciou solí. Koncentrácia soli sa vyjadruje v promile gramáže substancie (soli) na 1 kg morskej vody. Porovnaním koncentrácie solí jednotlivých morí vychádza, že koncentrácie solí v Mŕtvom mori je 8 - krát vyššia ako v Atlantickom oceáne, 7-krát vyššia ako v Stredozemnom a Červenom mori a 14,5 - krát vyššia ako v mori čiernom a tiež až 40-krát vyššia ako v Baltskom mori. V roce1819 francúzsky chemik Guy z Lusaky skúmal vzorky vody Mŕtveho more a potvrdil vysokú koncentráciu solí. Jeho práca bola impulzom pre ďalšie skúmanie ba i pre analýzy zloženia solí nachádzajúcich sa v Mŕtvom mori.

Zloženie morskéj vody veľmi často záleží na nánosoch riek, ktoré sa do naj vlievajú.Keď porovnáme obsah makroelementy vo vodách rieky Jordán a Mŕtveho mora ukazuje sa, že takáto súvislosť tu nie je.

Musíme podčiarknuť vysoký obsah iónu sodíka, draslíka, magnézia, vápnika i brómu v Mŕtvom mori. Sú to závažné ionty, majúce veľký biologický význam - také zloženie makroelementy má ľudská a lymfa i krv.

Obsah draslíka (K) v Mŕtvom mori je 20-krát vyššia ako v Atlantickom oceáne, magnézia (Mg) - 35-krát, vápnika (Ca) - 42-krát, a brómu (Br) až 80-krát.

Z hľadiska zloženia soli, sa Mŕtve more diametrálne líši od všetkých ostatných morí našej planéty. Pokiaľ vo vodách ostatných morí tvoria obsah chloridu sodného 77% celého objemu soli, tak vo vode Mŕtveho more jeho obsah dosahuje 25-30%, a obsah magnézia, chlóru i brómu dosahuje do 50% objemu soli.

Nikde na zemi nie je možné získavať soli draslíka kryštalizáciou pri odparovaní morskej vody, jediným miestom je Mŕtve more. Soli draslíka nebolo možné vykryštalizovať v žiadnej inej vodnej nádrži, dokonca ani v experimentálnych vodojemoch s morskou vodou. Od roku 1930 sa z vody Mŕtveho more tiež vyťažuje bróm a uhličitan kremičitý.

Mikroelementy nazývame substancie, ktorých obsah v morskej vode je menšia ako 1 mg na 1 kg. Vo vode

Mŕtveho more sa nachádza také mikroelementy ako med, zinok, kobalt i iné. Ióny tychto kovu sú ľahko vsakujú rôzne prírodné ci organické substancie, vápenné fosforanty, hydroxidy železa. Ióny mnohých kovu sa vytráca vďaka hydrolýze vo forme málo rozpustných solí i hydroxidu. Je nutné zároven podotknúť, že na dne Mŕtveho mora boli odkryté ložiská síry aj prírodného asfaltu (pripomienka asfaltového jazera Jozefa Flavia). Jedným z charakteristických znakov Mŕtveho mora je špecifikum pH, ktoré dosahuje hodnôt 8,5-9. Z tohto dôvodu môžu pri dlhšom pobyte vo vode MM vzniknúť obareniny citlivých častí kože. Voda chutí horce má vysokú hustotu, je akoby "mastná". Za dobu dlhej existencie Mŕtveho mora, sa na jeho dňa vytvorila vrstva ílu o hrúbke 100 metrov. Íly sú známe ako bahno Mŕtveho mora. Mŕtve more obsahuje 45% soli, 5% biomasy a 50% vody.

Od dávna sú známe liečebné vlastnosti vody a bahna Mŕtveho mora a tiež sírnych minerálnych vridiel, nachádzajúcich sa v blízkosti Mŕtveho mora. Už starovekí Rimania si tu budovali svoje kúpele.
 
V Mŕtvom mori je život!
 
Do konca 19.stoletia sa predpokladalo, že v Mŕtvom mori sa nenachádza život. Bolo ťažké predstaviť si niečo iného, v podmienkach neobyčajne vysokej koncentrácie soli vo vode. A predsa v nedávnej dobe (1940), sa po rokoch skúmania, podarilo hydrobiologovi Elizerovi Volkaninovi, a následne aj iným bádateľom, odhaliť omyl tohto pohľadu. Nositeľmi života v Mŕtvom mori sú jednobunkové riasy (Dunaliela) a tiež najjednoduchšie organizmy - prokarionty, najstaršie žijúce bunky, nesúce podľa toho názov - archibakterie (typ Halobacterium). Nemajú bunkové jadro alebo chromozómové retazce. Odovzdávanie genetických informácií sa realizuje cez DNA. Archibakteria prežíva vo vode Mŕtveho mora po mnohých tisícročiach, preukázala svoju vysokú odolnosť voči vonkajším vplyvom a to ako podmienok vlastného Mŕtveho mora, tak ako aj katastrofy a Kataklyzma ktoré Zem po čas jej existencie sa stretávali. Štruktúra bunky archibakterie sa veľmi podobá stavbe bunky ľudského organizmu. Z tohto poznatku vychádzali pracovníci Clinic Leno, pri tvorbe bioorganominerálneho komplexu Mŕtveho mora.

Liečivé vlastnosti Mŕtveho mora.

 
Súčasné medicínske výskumy dokazujú, že zloženie minerálov a solí Mŕtveho mora pôsobia hojivo na mnoho zdravotných problémov. Voda Mŕtveho mora efektívne napomáha pri liečení alergií, lupienky, ekzému, taktiež zlepšuje krvný obraz, látkovú výmenu, upokojuje nervový systém, očisťuje kožu a zlepšuje jej vzhľad a elasticitu. Pri  kloktaní pomáha liečenie nádchu a angínu. Bahno Mŕtveho mora môže byť použitý na hojenie rán, zvýšenie odolnosti vlasových korienkov, odstraňuje psoriázu a lupienku. Pôsobí tiež proti vráskam a starnutiu kože. Sú vypozorované liečebné schopnosti bahna Mŕtveho more pri bolestiach hlavy a migrénach, pri aplikácii na teľa a chrbtici pomáha pri artrózach, artritídach, osteochandroze, reumatizmu, stresu, nespavosti, i tp. Vynikajúce liečebné vlastnosti Mŕtveho more sú dané mnohými faktormi, medzi nimi aj špecifické klimatické podmienky:
• 330 slnečných dní v roku
• ročné priemerné zrážky nie viac ako 50 mm
• vysoký atmosférický tlak.
Nízka vlhkosť a vysoký podiel bromidu vo vzduchu, vďaka vyparovaniu vody Mŕtveho mora, napomáha látkovej výmene, rozširuje bronchiálne a cievny systém, normalizuje cinnost nervovej sústavy. To všetko, vynásobeného bohatosťou minerálu vo vode, prefiltrovaných troposférou slnečného žiarenia a suchého vzduchu púšte, pritahuje ľudí. Mŕtve more existuje viac ako 5000 rokov, ale do dnešného dňa ukázalo ľudstvu len malú časť svojho tajomstva.
 
Mŕtve more - Zdroj života a zdravia.

Bioorganominerálny KOMPLEX - know-how vypracované vedcami kliniky Leno.

1. BIO - sú to biologicky aktívne látky, tvorené v živých organizmoch - bio hmoty Mŕtveho mora.

2. ORGAN - organické zlúčeniny, ktoré obsahujú rastliny - aromaterapeutické zlúčeniny, fyto-preparáty.

3. MINERÁLNE - anorganické látky - minerály a biologickej kovy Mŕtveho mora.

Pre vypracovanie a výrobu preparátov Dr.Nona bola spracovaná a analyzovaná informácie z rôznych oblastí, týkajúcich sa Mŕtveho mora.

B I O - bio hmoty Mŕtveho mora.

Mŕtve more sa nachádza vo vnútornej časti jordánsko-aravijského hrebeňa, ktorý je časťou afrického zlomového systému a má veľa nezvyčajných geochemických vlastností. Jeho voda má najvyšší obsah soli, jeho chemické zloženie je unikátne.

Porovnanie medzi chemickým zložením vody Mŕtveho mora a jeho dna s inými jazerami a oceánmi ukazujú, že priemerná slanosť vody Mŕtveho mora je 31,5% ("Niektoré geochemické aspekty Mŕtveho mora a otázky jeho veku" 1961, Jakov Bentop). Koncentrácia iónov SO4 je veľmi nízka, brómu 5920 mg na liter - rekordne vysoká v porovnaní s celou vodnou plochou zemského povrchu. Väčšina iónov kalcia v Mŕtvom mori a jeho dna sa vyrovnáva chloridy.

Mŕtve more, ktorého hladina leží o 400 m nižšie ako Stredozemné more, má v súčasnosti má dĺžku 79,5 km a maximálnu šírku 17 km. Vnútri regiónu Mŕtveho mora nachádzame širokú škálu rôznych druhov hornín:

Dokembrijské skalnaté horniny (hlavne granit, kyslé sopečnej a kremičité horniny). Na juhu paleozojské a lizozojské. Lizozoj - eocén - sú to morské usadeniny atď

Rôznorodosť skalných hornín Mŕtveho mora ukazuje na unikátnosť a rôznorodosť minerálneho zloženia.

Chemické zloženie vody Mŕtveho mora (mg / l) (Bentop, 1961)

sodík 34.900

kálium 7.560

rubídium 0.060

kalcium 15.800

magnézium 41.960

chlór 208.020

bróm 5.920

niektoré ióny kyseliny sírovej 0.540

ióny kyseliny uhličitej 0,240

C E L K O M: 315.000
 
Život Mŕtveho mora. Archebaktéria.
 
V roku 1983 A. Oren okrem populácie baktériu (4-5x 104 buniek v ml) zistil vo vode Mŕtveho mora aj veľmi malý počet rias Dunaliela (4-6 buniek v ml) a poukázal na život v Mŕtvom mori.Prvýkrát boli materiály o Archea baktériu uverejnené v príručke Definícia baktérií (terminológia je uvedená podľa knihy B.Albertse, D.Breje, D.Ljuise, M.Reffa ai "Molekulárna biológia bunky", časť 1, vydavateľstvo Mier, 1994).
 
Archea baktérií sa radí k triede Halobacterium podľa skupín:
 
• Halobacterium salinarium
• Halobacterium citirubrum
• Halobacterium nalobium
• Halobacterium marismortui
• Halobacterium trapanicum
Štúdium štruktúry DNK a RNK a tiež niektoré aspekty fyziológie týchto mikroorganizmov ukázali, že Archea baktérie patria k samostatnej skupine organizmov, ktoré nemožno začleniť ani k prokariotám ani k eukariotám (podľa stupňa divergencie samostatné nadříše). Podľa radu príznakov sú bližšie k jednobunkovým organizmom, s prokariotami je zbližuje len neprítomnosť sformovaného jadra.
 
Zloženie Archea baktérií:
 
• Lipoproteidy, lipidy, ktoré sú hlavnými komponenty biologické membrány, tvoria energetickú rezervu organizmu, podporujú zvýšenie priepustnosti cez biologickú bariéru.
• Lecitín - patrí do skupiny zložitých lipidov. V medicíne sa používa jeho posilňujúce pôsobenie pri vyčerpaní, chudokrvnosti, neuróze.• Lizocin (murolidaza) - ferment typ antibiotík, ničí povrch bakteriálnych buniek. V organizme človeka tvorí antibakteriálne bariéru. Dnes sa používa lizocin na liečenie trofických vredov, rán, astmy, angíny, pleuritídy atď
• Metal-proteidy - komplexy bielkovín s ťažkými kovmi (železo, zinok, meď, mangán).• Bielkoviny, peptidy, aminokyseliny.
• Fermenty.A iné biologicky cenné komponenty.V roku 1993 bolo Orene zistené, že kvantitatívne a kvalitatívne zloženie živých obyvateľov Mŕtveho mora sa mení v závislosti na počasí.V období dažďov, kedy prebieha riedenie povrchovej vrstvy vody, prudko vzrastá počet jednobunkových rias Dunaliella až do 8 800 buniek v ml a Halobacterium citirubrum - do 2x 107 buniek v ml av období sucha tento počet prudko klesá.
 
DN-1 - súčasť bioorganominerálneho komplexu.
 
DN-1 je jednou z najdôležitejších SÚČASTI bioorganominerálneho komplexu, ktorá bola vypracovaná v klinike LENOM, je najdôležitejším KOMPONENTY PREPARÁTOV DR. NONA. DN-1 je Červený-oranžovým EXTRAKTU zloženým z ČERVENÝCH HALO BAKTÉRIÍ Archea, vyčlenených Z VODY MŔTVEHO MORA. TÁTO BAKTERIÁLNOU ORGANICKÁ LÁTKA OBSAHUJE RÔZNE TYPY Karotenoidy, BIELKOVÍN A INÝCH KOMPONENTOV. ZÁKLADNÉ ROZTOK DN-1 JE PRIPRAVENÝ ZO Sedem a pol percentuálnym ROZTOKU Natrii CHLÓRU PH - 7,0 ± 0,5 A POTOM JE RIEDENIE DO KONEČNÉ KONCENTRÁCIE POUŽÍVANÉ ĎALEJ VO VŠETKÝCH POKUS: 0,1% DN-1 V 0,9% NaCl , 0,3% DN-1 V 0,92% NaCl, 1,0% V 0,97% NaCl a 3% DN-1 V 1,12% NaCl.
 
ANTIOXiDAČNÉ ZLOŽENIE DN-1.
 
Je nutné Vám pripomenuť voľné radikály. Voľnými radikálmi je nestála molekula alebo ATOM (keď molekula stráca elektrón mení sa na voľné radikály). Prebytok voľných radikálov môžu mať rôzne škodlivé vplyvy v závislosti na tom, na ktoré tkanivá je nasmerovaný ich útok. Voľné radikály môžu atakovať DNA a vyvolať rôzne ochorenia, vrátane onkologických. Porucha štruktúry dedičné bunkové látky je veľmi nebezpečným javom. Niektoré z týchto porúch sú tým osudným vnútorným molekulárnym javom, ktorý je štartom k premene normálnej bunky v zhubnú bunku. Našťastie sa to stáva zriedka.
Príčina je v tom, že bunka má špeciálny systém ochrany proti pôsobeniu agresívnych foriem kyslíka a voľných radikálov, vznikajúcich v procese dýchania alebo prenikajúcich do organizmu s tabakovým dymom a znečisteným ovzduším. Tento ochranný systém obsahuje sadu špeciálnych fermentov a nízkomolekulárnych antioxidantov. Môžeme stimulovať a spevňovať tento ochranný systém vďaka DN-1.
 
DN-1 sa skladá z dvoch skupín antioxidantov:
 
rozpustných vo vode a rozpustných v tuku.
Toto zloženie robí DN-1 unikátny sadou antioxidantov, ktorá zabezpečuje široké spektrum pôsobenia proti mnohým oxydantům a voľným radikálom a má široký rozsah použitia, vrátane vonkajšieho a vnútorného. Antioxydačné zloženie DN-1 bolo testované na obsah hydrofilných a lipofilných antioxidantov metódou cyklické voltmetrie.
 
Antioxidačné aktivita DN-1.
 
Na bunkových kultúrach bola testovaná antioxydačné aktivita voči silnému okysličovadiel - peroxidu vodíka. Boli použité normálne (HF) bunky, ľudské fybroblasty pokožky, vyčlenené pomocou biopsie z pokožky mladých zdravých dobrovoľníkov. EMT-6 rakovinové bunky, vyčlenené z adenokarcenomy živočíšneho pôvodu.
Pôsobenie peroxidu vodíka (H2O2) vo zvyšujúcich sa koncentráciách sa porovnávalo s rastom bunky bez doplnenie peroxidu vodíka poňatých za 100% (kontrola). Pochopiteľne, čím vyššia je koncentrácia peroxidu vodíka, tým vyššia je jeho spaľujúce pôsobenie až do plného spálenie buniek pri veľkých koncentráciách.
Do každej pozorovanej koncentrácie peroxidu vodíka boli pri kontrole pridané 4 koncentrácia DN-1 a kontrola bez DN-1, vo výsledku pozorujeme, že DN-1 jednoznačne chráni bunky od peroxidu vodíka H2O2. V súlade s tým sú vyššie koncentrácie DN-1 schopné chrániť bunky voči vyšším koncentráciám peroxidu vodíka.
 
Možné mechanizmy pôsobenia:

1. "Neutralizácia" okysličovadiel v prostredí.

2. Zníženie citlivosti bunkových membrán voči oxydantům (protektorní vlastností DN-1)

3. DN-1 alebo časť jeho komponentov preniká do bunky a chráni pred okysličovadiel vnútro buniek (protekcia DNK)

4. Obnova (reparácie) bunkových štruktúr vplyvom DN-1.


Peroxid vodíka stále vzniká v bunkách v priebehu obyčajného procesu metabolizmu a pri rôznych patológiou vrátane vplyvu ionizujúceho ožarovania, ultrafialového ožarovania, rôznych chemických patogénov a tiež v priebehu chemoterapie, fajčenie, emocionálnom strese, použitie niektorých liekov atď Tak použitie preparátov Dr.Nona, obsahujúcich DN-1, chráni bunky od rôznych druhov okysličovadiel. Preto sa objavuje široké spektrum použitia preparátov Dr.Nona od prevencie po liečení mnohých patologických stavov. Dnes sa v klinike Lenou vypracúva ďalšie pokolenia DN s ešte silnejší antioxidačný aktivitou.

Proliferácie buniek.

Hustota rastu buniek sa určovala metódou MTC (kalorimetrické metóda). Doplnok DN-1 k normálnym bunkám vedie k zosilneniu proliferáciou v porovnaní s kontrolou bez doplnku DN-1. Štatisticky je zistené vierohodné zvýšenie proliferáciou 115-140% pomaly sa deliacich normálnych buniek (HF). Doplnok DN-1 k rakovinovým bunkám nemá vplyv na proliferáciou. Mechanizmus tohto unikátneho javu nie je známy. Zrejme stimulujúci efekt na proliferáciu je možné objasniť bohatým obsahom DN-1, vyčleneným z Archea baktérií Mŕtveho mora, ktoré sú schopné prežiť a rozmnožovať sa v najťažších podmienkach Mŕtveho mora.


Táto vlastnosť DN-1 sa môže využívať:
 
A) k urýchlenie hojenia rán, popálenín
B) k hojeniu dlho sa nehojacich rán, zvlášť po ožarovaní, trofických vredov, preležanín, vnútorných vredov atď.
 
Možnosť použitia DN-1 pri ožarovaní.
Vďaka úspechom fyziky a inžinierstva, rádiobiológie a dozimetrie sú stvorené mnohé technológie, ktorých úlohou je vykonať maximálny ožarovacie zásah na zhubne premenené tkaniva pri maximálnej možnej ochrane normálnych tkanív a orgánov, ktoré ich obklopujú. Liečivý efekt ožarovania je priamo závislý na objeme ožarovanej tkaniva, typu ožarovania, faktoru času a individuálnej citlivosti ožarovaného novotvaru.Realizácia kancerocidního pôsobenie ionizujúceho ožarovania sa prejavuje v bezprostrednom vplyvu žiarenia na molekuly DNK, ktorých ničenia privádza k likvidácii bunky.
Druhá cesta realizácie pôsobenie ionizujúceho žiarenia prebieha vďaka rádiolýzou vody, ktorá je súčasťou tkanív organizmu. Vzniknuté voľné radikály H a OH spolupôsobí s molekulou kyslíka, vďaka čomu sa objavujú peroxidy vodíka, ktoré majú toxický vplyv na bunku. Výsledkom je porucha všetkých typov látkovej výmeny, zmena aktivity fermentových systémov a rozvojom nekrobiotických procesov v bunkách a tkanivách. Mení sa priepustnosť bunkových a jadrových membrán, čo vyvoláva poruchu celkového metabolizmu bunky a jej ničenia.
V klinickej praxi je široko známy pojem radiocitlivost. Radiocitlivost nádoru závisí na mnohých faktoroch, s ktorými musí nutne počítať terapeut, ktorý vykonáva ožarovania pri liečení onkologicky chorého. Sú to v prvom rade morfologická štruktúra nádoru, stupeň diferencie bunkových elementov nádoru, zásobovanie krvou a rozmer, koncentrácia kyslíka v biologickom substrátu, štádium bunkového cyklu nádorové bunky. Mnohoročná skúsenosť ožarovacie terapie ukazuje, že pre dosiahnutie liečivého efektu je nutné ožiariť vysoko citlivý nádor v dávke 5000-6000 rád, plocho-bunková dávka - 6000-7000 rád, železitou - dávkou 9000-12000 rád.
Všetky vyššie uvedené javy prebiehajú nielen výberovo v bunkách nádoru, ale aj v normálne fungujúcich tkanivách, obklopujúcich nádorový novotvar a ktoré sa ocitli v oblasti pôsobenia ionizujúceho ožarovania. V snahe plne potlačiť mitotickú aktivitu a ničenie nádorových buniek, terapeut nevyhnutne ničí aj normálny tkaniva, ktoré ich obklopujú. Normálneho tkaniva veľmi často naživo reagujú na pôsobenie ionizujúce radiáciou.Praktickým úlohou terapeuta, vykonávajúceho ožarovania, je ožarovanie nádoru v dávkach, vyvolávajúcich plné potlačenie mitotické aktivity a ničenie nádorových buniek pri maximálnom šetrenie zdravé tkanivá, ktorá ich obklopuje.
 
DN-1 a ionizujúce ožarovanie.
 
Ku kultúram normálnych (HF) a rakovinových buniek (EMT-6) sme pridávali DN-1 a potom je ožaroval. V kultúrach normálnych buniek s pridaním DN-1 sme pokračovali v pozorovaní zosilnené proliferácie buniek, nehľadiac na ožarovanie. V kultúrach rakovinových buniek sme pozorovali zosilnenie ničivého pôsobenia ožarovania pri doplnení DN-1. Takáto fenomenálny vlastnosť dovoľuje používať DN-1 pri röntgenoterapii, ako v priebehu ožarovania (zosilňuje ničiace pôsobenie na rakovinové bunky), tak aj po, pretože napomáha rýchlemu obnoveniu normálnych buniek.
 
ZÁVER:
 
1. DN-1 sa skladá z dvoch skupín antioxidantov: rozpustných vo vode a rozpustných v tuku, čo zabezpečuje širokú škálu použitia
2. DN-1 chráni bunky pred vplyvom jedného z najsilnejších okysličovadiel peroxidu vodíka, čo dokazuje jeho veľmi vysokú antioxydačné aktivitu
3. Pridanie DN-1 vyvoláva zosilnenie proliferácie zdravých buniek a nepôsobí na proliferáciu rakovinových buniek
4. Pri ožarovaní DN-1 zosilňuje ničivé pôsobenie na rakovinové bunky a napomáha rýchlemu obnoveniu normálnych buniek.
5. Zosilňuje radiocitlivost zhubných buniek.