Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Dr. Nona » Život v Mŕtvom mori
Život v Mŕtvom mori

 

Život v Mŕtvom mori = Archebaktéria

V roku 1983 - A. Oren  zistil vo vode Mŕtveho mora aj veľmi malý počet rias Dunaliela (4-6 buniek v ml) a poukázal na život v Mŕtvom mori. Prvýkrát boli materiály o Archea baktérii uverejnené v príručke Definícia baktérií (terminológia je uvedená podľa knihy B.Albertse, D.Breje, D.Ljuise, M.Reffa ai "Molekulárna biológia bunky", časť 1, vydavateľstvo Mier, 1994).

Archea baktéria sa radí k triede Halo-bacterium podľa skupín.

 • Halobacterium salinarium
 • Halobacterium citirubrum
 • Halobacterium nalobium
 • Halobacterium marismortui
 • Halobacterium trapanicum

Štúdium štruktúry DNK a RNK a tiež niektoré aspekty fyziológie týchto mikroorganizmov ukázali, že Archea baktérie patria k samostatnej skupine organizmov, ktoré nemožno začleniť ani k prokariotám ani k eukariotám (podľa stupňa divergencie samostatnéj nadříše). Podľa radu príznakov sú bližšie k jednobunkovým organizmom, s prokariotami je zbližuje len neprítomnosť sformovaného jadra.

Zloženie Archea baktérií:

 • Lipoproteidy, lipidy, ktoré sú hlavnými komponentami biologickéj membrány, tvoria energetickú rezervu organizmu, podporujú zvýšenie priepustnosti cez biologickú bariéru.
 • Lecitín - patrí do skupiny zložitých lipidov. V medicíne sa používa jeho posilňujúce pôsobenie pri vyčerpaní, chudokrvnosti, neuróze.•
 • Lizocin (murolidaza) - fermentovaný typ antibiotík, ničí povrch bakteriálnych buniek. V organizme človeka tvorí antibakteriálne bariéru. Dnes sa používa lizocin na liečenie trofických vredov, rán, astmy, angíny, pleuritídy atď
 • Metal-proteidy - komplexy bielkovín s ťažkými kovmi (železo, zinok, meď, mangán).
 •  Bielkoviny, peptidy, aminokyseliny.
 • Fermenty a iné biologicky cenné komponenty.V roku 1993 bolo A.Orenom zistené, že kvantitatívne a kvalitatívne zloženie živých obyvateľov Mŕtveho mora sa mení v závislosti na počasí. V období dažďov, kedy prebieha riedenie povrchovej vrstvy vody, prudko vzrastá počet jednobunkových rias Dunaliella až do 8 800 buniek v ml a Halobacterium citirubrum - do 2x 107 buniek v ml av období sucha tento počet prudko klesá.

DN-1 - súčasť bioorganominerálneho komplexu Halo - komplexu

 • DN-1 je jednou z najdôležitejších súčastí Halo - komplexu, ktorá bola vypracovaná v klinike LENOM, je najdôležitejším KOMPONENTOM PREPARÁTOV DR. NONA.
 • DN-1 je Červeno-oranžový EXTRAKT zložený z ČERVENÝCH HALO BAKTÉRIÍ Archea, vyčlenených Z VODY MŔTVEHO MORA. TÁTO BAKTERIÁLNOU ORGANICKÁ LÁTKA OBSAHUJE RÔZNE TYPY Karotenoidy, BIELKOVÍN A INÝCH KOMPONENTOV. ZÁKLADNÝ ROZTOK DN-1 JE PRIPRAVENÝ zo 7,5 % ROZTOKU Natrii CHLÓRU PH - 7,0 ± 0,5 A POTOM JE RIEDENÝ DO KONEČNÉJ KONCENTRÁCIE POUŽÍVANÉ ĎALEJ VO VŠETKÝCH POKUS: 0,1% DN-1 V 0,9% NaCl , 0,3% DN-1 V 0,92% NaCl, 1,0% V 0,97% NaCl a 3% DN-1 V 1,12% NaCl.

ANTIOXiDAČNÉ ZLOŽENIE DN-1.

Je nutné Vám pripomenuť voľné radikály. Voľnými radikálmi je nestála molekula alebo ATOM (keď molekula stráca elektrón mení sa na voľné radikály). Prebytok voľných radikálov môžu mať rôzne škodlivé vplyvy v závislosti na tom, na ktoré tkanivá je nasmerovaný ich útok. Voľné radikály môžu atakovať DNA a vyvolať rôzne ochorenia, vrátane onkologických. Porucha štruktúry dedičnéj bunkovej látky je veľmi nebezpečným javom. Niektoré z týchto porúch sú tým osudným vnútorným molekulárnym javom, ktorý je štartom k premene normálnej bunky v zhubnú bunku. Našťastie sa to stáva zriedka.

Príčina je v tom, že bunka má špeciálny systém ochrany proti pôsobeniu agresívnych foriem kyslíka a voľných radikálov, vznikajúcich v procese dýchania alebo prenikajúcich do organizmu s tabakovým dymom a znečisteným ovzduším. Tento ochranný systém obsahuje sadu špeciálnych fermentov a nízkomolekulárnych antioxidantov. Môžeme stimulovať a spevňovať tento ochranný systém vďaka DN-1.

DN-1 sa skladá z dvoch skupín antioxidantov: rozpustných vo vode a rozpustných v tuku.

Toto zloženie robí DN-1 unikátnou sadou antioxidantov, ktorá zabezpečuje široké spektrum pôsobenia proti mnohým oxydantom a voľným radikálom a má široký rozsah použitia, vrátane vonkajšieho a vnútorného. Antioxidačné zloženie DN-1 bolo testované na obsah hydrofilných a lipofilných antioxidantov metódou cyklickéj voltmetrie.

Antioxidačné aktivita DN-1.

Na bunkových kultúrach bola testovaná antioxidačna aktivita voči silnému okysličovadlu - peroxidu vodíka. Boli použité normálne (HF) bunky, ľudské fybroblasty pokožky, vyčlenené pomocou biopsie z pokožky mladých zdravých dobrovoľníkov. EMT-6 rakovinové bunky, vyčlenené z adenokarcenomy živočíšneho pôvodu.

Pôsobenie peroxidu vodíka (H2O2) vo zvyšujúcich sa koncentráciách sa porovnávalo s rastom bunky bez doplnenia peroxidu vodíka na 100% (kontrola). Pochopiteľne, čím vyššia je koncentrácia peroxidu vodíka, tým vyššia je jeho spaľujúce pôsobenie až do plného spáleniea buniek pri veľkých koncentráciách.

Do každej pozorovanej koncentrácie peroxidu vodíka boli pri kontrole pridané 4 koncentrácia DN-1 a kontrola bez DN-1, vo výsledku pozorujeme, že DN-1 jednoznačne chráni bunky od peroxidu vodíka H2O2. V súlade s tým sú vyššie koncentrácie DN-1 schopné chrániť bunky voči vyšším koncentráciám peroxidu vodíka.

Možné mechanizmy pôsobenia:

 1. Neutralizácia" okysličovadiel v prostredí.
 2. Zníženie citlivosti bunkových membrán voči oxidantom (protektorní vlastností DN-1)
 3. DN-1 alebo časť jeho komponentov preniká do bunky a chráni pred okysličovadlami vnútro buniek (protekcia DNK)
 4. Obnova(reparácie) bunkových štruktúr vplyvom DN-1.

  Peroxid vodíka stále vzniká v bunkách v priebehu obyčajného procesu metabolizmu a pri rôznych patológických procesoch,  vrátane vplyvu ionizujúceho ožarovania, ultrafialového ožarovania, rôznych chemických patogénov a tiež v priebehu chemoterapie, fajčenia, emocionálnom strese, použitia niektorých liekov atď.. Tak použitie preparátov Dr.Nona, obsahujúcich DN-1, chráni bunky od rôznych druhov okysličovadiel. Preto sa objavuje široké spektrum použitia preparátov Dr.Nona od prevencie až po liečenie mnohých patologických stavov. Dnes sa v klinike Lenom vypracúvaju  ďalšie pokolenia DN s ešte silnejším antioxidačným účinkom.

  Proliferácia buniek 

Hustota rastu buniek sa určovala metódou MTC (kalorimetricka metóda). Doplnok DN-1 k normálnym bunkám vedie k zosilneniu proliferáciou v porovnaní s kontrolou bez doplnku DN-1. Štatisticky je zistené vierohodné zvýšenie proliferáciou 115-140% pomaly sa deliacich normálnych buniek (HF). Doplnok DN-1 k rakovinovým bunkám nemá vplyv na proliferáciu. Mechanizmus tohto unikátneho javu nie je známy. Zrejme stimulujúci efekt na proliferáciu je možné objasniť bohatým obsahom DN-1, vyčleneným z Archea baktérií Mŕtveho mora, ktoré sú schopné prežiť a rozmnožovať sa v najťažších podmienkach Mŕtveho mora.

Táto vlastnosť DN-1 sa môže využívať:

 1. k urýchleniu hojenia rán, popálenín
 2. k hojeniu dlho sa nehojacich rán, zvlášť po ožarovaní, trofických vredov, preležanín, vnútorných vredov atď.

Možnosť použitia DN-1 pri ožarovaní:

Vďaka úspechom fyziky a inžinierstva, rádiobiológie a dozimetrie sú stvorené mnohé technológie, ktorých úlohou je vykonať maximálny ožarovaci zásah na zhubne premenené tkaniva pri maximálnej možnej ochrane normálnych tkanív a orgánov, ktoré ich obklopujú. Liečivý efekt ožarovania je priamo závislý na objeme ožarovanej tkaniva, typu ožarovania, faktoru času a individuálnej citlivosti ožarovaného novotvaru.Realizácia kancerocidného pôsobenia ionizujúceho ožarovania sa prejavuje v bezprostrednom vplyvu žiarenia na molekuly DNK, ktorých ničenie privádza k likvidácii bunky.

Druhá cesta realizácie pôsobenia ionizujúceho žiarenia prebieha vďaka rádiolýzou vody, ktorá je súčasťou tkanív organizmu. Vzniknuté voľné radikály H a OH spolupôsobí s molekulou kyslíka, vďaka čomu sa objavujú peroxidy vodíka, ktoré majú toxický vplyv na bunku. Výsledkom je porucha všetkých typov látkovej výmeny, zmena aktivity fermentových systémov a rozvojom nekrobiotických procesov v bunkách a tkanivách. Mení sa priepustnosť bunkových a jadrových membrán, čo vyvoláva poruchu celkového metabolizmu bunky a jej ničenia.

V klinickej praxi je široko známy pojem radiocitlivost. Radiocitlivost nádoru závisí na mnohých faktoroch, s ktorými musí nutne počítať terapeut, ktorý vykonáva ožarovania pri liečení onkologicky chorého. Sú to v prvom rade morfologická štruktúra nádoru, stupeň diferencie bunkových elementov nádoru, zásobovanie krvou a rozmer, koncentrácia kyslíka v biologickom substráte, štádium bunkového cyklu nádorovéj bunky. Mnohoročná skúsenosť ožarovacej terapie ukazuje, že pre dosiahnutie liečivého efektu je nutné ožiariť vysoko citlivý nádor v dávke 5000-6000 rád, plocho-bunková dávka - 6000-7000 rád, železitou - dávkou 9000-12000 rád.

Všetky vyššie uvedené javy prebiehajú nielen výberovo v bunkách nádoru, ale aj v normálne fungujúcich tkanivách, obklopujúcich nádorový novotvar a ktoré sa ocitli v oblasti pôsobenia ionizujúceho ožarovania. V snahe plne potlačiť mitotickú aktivitu a ničenie nádorových buniek, terapeut nevyhnutne ničí aj normálne tkaniva, ktoré ich obklopujú. Normálne tkaniva veľmi často naživo reagujú na pôsobenie ionizujúce radiáciou. Praktickou úlohou terapeuta, vykonávajúceho ožarovanie  je ožarovanie nádoru v dávkach, vyvolávajúcich plné potlačenie mitotickéj aktivity a ničenie nádorových buniek  pri maximálnom šetreni zdravého tkanivá, ktorá ho obklopuje.

DN-1 a ionizujúce ožarovanie.

Ku kultúram normálnych (HF) a rakovinových buniek (EMT-6) sme pridávali DN-1 a potom ju ožarovali. V kultúrach normálnych buniek s pridaním DN-1 sme pokračovali v pozorovaní zosilnenéj proliferácie buniek, nehľadiac na ožarovanie. V kultúrach rakovinových buniek sme pozorovali zosilnenie ničivého pôsobenia ožarovania pri doplnení DN-1. Takáto fenomenálna vlastnosť dovoľuje používať DN-1 pri röntgenoterapii, ako v priebehu ožarovania (zosilňuje ničiace pôsobenie na rakovinové bunky), tak aj po, pretože napomáha rýchlemu obnoveniu normálnych buniek.

ZÁVER:

 1. DN-1 sa skladá z dvoch skupín antioxidantov: rozpustných vo vode a rozpustných v tuku, čo zabezpečuje širokú škálu použitia
 2. DN-1 chráni bunky pred vplyvom jedného z najsilnejších okysličovadiel peroxidu vodíka, čo dokazuje jeho veľmi vysokú antioxidačnú aktivitu
 3. Pridanie DN-1 vyvoláva zosilnenie proliferácie zdravých buniek a nepôsobí na proliferáciu rakovinových buniek
 4. Pri ožarovaní DN-1 zosilňuje ničivé pôsobenie na rakovinové bunky a napomáha rýchlemu obnoveniu normálnych buniek.
 5. Zosilňuje radiocitlivost zhubných buniek.