Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Zápcha

Zápcha

Veľa ľudí trpí zápchou a ani o tom nevie. Tak si zvyknú na pocit únavy, nadutosti, iritácie, nadváhy, a pod. Ani nepredpokladajú, že ich zdravie je v nebezpečí. Alebo berú lieky, ktoré tieto príznaky potláčajú a nikdy nehľadajú príčinu vzniku.

Ak sa problém zápchy nerieši včas, môže pomaly zničiť zdravý organizmus. Ako napísal jeden z popredných dietetikov v Amerike, Dr. Bernard Jensen, autor niekoľkých najpredávanejších zdravotných kníh:

“Základom veci je, že zápcha je postihnutím číslo jeden podmieňujúcim skoro každé ochorenie, môže sa jej pripočítať primárna príčina skoro každej poruchy ľudského organizmu.”

Čakanie na vážny problém

Veľa klasických lekárov má mylnú predstavu, podľa ktorej je jedna stolica za dva až tri dni postačujúca alebo pre niektorých dokonca "normálna". Táto falošná predstava je však nebezpečná! Osoba so zdravým hrubým črevom by mala mať dve až tri stolice denne alebo jednu na každé prijaté jedlo. Vylučovanie by malo byť úplné, rýchle a ľahké. Farba stolice by mala byť svetlohnedá, jej tvar dlhý, širokého priemeru, textúra "chlpatá" a mala by plávať na povrchu vody. Nemal by z nej vystupovať silný pach a pri sťahovaní by ju mal prúd vody rozpoliť. Ak ideme na toaletu raz za niekoľko dní, sedíme tam namáhajúc sa pol hodiny až vytlačíme čierne, tvrdé "kamienky", ktoré padnú až ku dnu, je to nielen abnormálne, je to aj čakanie na vážny problém.

Ak nevyprázdňujete približne rovnaké množstvo ako zjete, čo si myslíte, že sa stane so zvyškom? Nahromadenie starých, stvrdnutých výkalov a ich ukladanie na steny hrubého čreva zabraňuje jeho vlastnej funkcii, absorpcii zvyšku živín z fekálnej hmoty. Namiesto toho je nútené absorbovať toxíny z usadenej hmoty a z parazitov, ktoré si z týchto zhlukov vytvárajú svoje pôsobisko. Prechod črevom, ktorým sú výkaly týmto spôsobom nútené prechádzať, je značne zmenšený vo svojom priemere, čím sa výkaly stávajú tenšie - niekedy až také tenké ako ceruzka.

Všeobecné príčiny zápchy

  • nedostatočné množstvo vlákniny v potrave
  • nedostatočné množstvo tekutín
  • nedostatok pohybu
  • medikácia
  • syndróm dráždivého traktu
  • zmeny v živote alebo v rutine, ako tehotenstvo, starší vek a cestovanie
  • zneužívanie preháňadla
  • odkladanie potreby ísť na toaletu pri nutkaní na stolicu
  • špecifické ochorenia ako mŕtvica

Program Colonix je jedným z najúčinnejších a najbezpečnejších prirodzených riešení zápchy vôbec. Prečítajte si, čo o tom hovoria niektorí z našich zákazníkov: