Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Zápal čreva - Divertikulitída

Zápal čreva - Divertikulitída

Divertikulitída | liecivapriroda.skDivertikulitída je civilizačná choroba, ktorej výskyt úzko súvisí so spôsobom stravovania a je dôsledok chronickej zápchy.

Podstatou tejto choroby sú zapálené malé črevné váčkovité útvary, tzv. vydutiny sliznice – divertikuly.

Tieto váčky sa nachádzajú na vnútornej stene tráviaceho traktu, hlavne hrubého čreva, v miestach jeho oslabenia. Vážnejšie zdravotné problémy vznikajú, až keď sa divertikuly infikujú. Vtedy nastáva zápal čreva – divertikulitída.



Prvotnou príčinou divertikulárnych ochorení je, ak chýba v strave vláknina v dostatočnom množstve.

Táto choroba sa datuje odvtedy, čo sa na jedálnom lístku človeka pravidelne objavili technologicky spracované potraviny ochudobnené o vlákninu.

Navyše sa znížil príjem zeleniny, ovocia, či strukovín. Preto sa zápal čreva všeobecne vyskytuje iba v priemyselne vyspelých krajinách Ameriky, Austrálie a Európy, kým u domorodých obyvateľov Afriky a Ázie je nezvyčajná.

 

Zápal čreva – čo ju zapríčiňuje?

Kto je najviac vystavený riziku ochorenia? Odpoveď je jednoznačná. Namiesto celozrnného pečiva preferujeme biele pečivo, nekonzumujeme denne pol kilogramu surovej a dusenej zeleniny a čerstvého ovocia.

Dlhodobo nás trápi zápcha? Máme nad 40 rokov? Ak je odpoveď na všetky otázky kladná, tak sme určite adepti aby u nás vznikol zápal čreva.



Hrubé črevo je najzraniteľnejšie miesto tráviaceho traktu. Podstatou choroby sú totiž malé vydutiny sliznice, ktoré roztláčajú svalovinu hrubého čreva.

Akonáhle sa objavia, ostávajú už natrvalo. Ak ich je veľa hovoríme o chorobe divertikulóza. Najviac vydutín sa vytvára v mieste najväčšieho tlaku pri vyprázdňovaní črevného obsahu. To je zvyčajne v oblasti esovitej kľučky a ľavej, zostupnej časti hrubého čreva. Totiž pri vytláčaní tuhej stolice (defekácii) sa nadmerne zvyšuje tlak v čreve a na jeho oslabenom úseku sa sliznica vyduje von.

Divertikulóza | liecivapriroda.skDivertikulóza je formou kýly. Vystupuje na povrch ako malé váčky, ktoré sa vytvárajú pozdĺž steny hrubého čreva. Sú ako balóniky, ktoré sa objavujú na slabých miestach pneumatík na bicykli. Veľkosť divertikuly sa pohybuje od 3 mm do viac ako 3 cm. Do 40. roku života sú zriedkavé.

Percento ich výskytu postupne stúpa s vekom a po 80. roku života ich má takmer každý človek. Prečo? Ku vzniku prispievajú okrem stravy, v ktorej chýba vláknina v dostatočnom množstve aj obezita, chronická zápcha, narastajúce oslabenie spojivového tkaniva v starobe, ako aj terapie kortikoidmi, chemoterapia, imunosupresia.



Divertikulóza je totiž úzko spojená so životným štýlom a spôsobom stravovania. Toto ochorenie sa prakticky nevyskytuje u domorodých kmeňov a nebola ani opísaná v minulých storočiach, kedy bola vláknina v strave človeka pre jeho telo v ideálnom množstve.

Najväčší význam sa prisudzuje práve tomu, že vláknina je v strave nedostatočná, následkom čoho vzniká chronická zápcha. Ak je ho dostatok stolica sa stáva mäkkou, zníži sa vnútorný tlak v črevách, čím sa uvoľní aj pohyb obsahu čriev. Preto ak zvýšime prijímané množstvo vlákniny, môžeme predchádzať alebo aspoň zmierniť zápal čreva, a tak sa vyhnúť nepríjemnostiam sprevádzajúcim divertikulitídu.

 

Divertikulóza a jej prejavy

Väčšinou sa neprejavujú nijaké ťažkosti. Ak sa objavia, v tom prípade ide o neurčité bolesti brucha a podbrušia, pocity plnosti, nadúvanie, poruchy vyprázdňovania. Veľmi dramaticky sa však môžu prejavovať komplikácie. Začínajú sa, keď v niektorej vydutine sa zachytí zvyšok nestráveného jedla, infikujú sa divertikuly a nastáva zápal čreva – divertikulitída, ktorý sa môže rozšíriť do jej okolia. Príznakom je zvýšená teplota spojená s výraznou bolesťou v ľavej časti brušnej dutiny. Zápal sa často signalizuje náhlym krvácaním z konečníka.

 

Čo nám hrozí, ak načas nezakročíme?

 

Divertikulóza môže byť príčinou krvácania do stolice. Zápal čreva môže totiž narušiť cievy a viesť k silnému krvácaniu. Zapálená vydutina sa môže aj prederaviť. Vtedy sa infikovaný obsah čriev dostane do brušnej dutiny, kde vyvolá životu nebezpečný zápal pobrušnice – peritonitídu. Vtedy brucho veľmi bolí, je tvrdé, napnuté, môže prísť k dáveniu, neodchádzajú plyny a nastáva zvýšenie teploty.



Zápal môže prebiehať i pomaly a postupne prechádzať na susedné orgány. Ide o ďalšiu závažnú komplikáciu, kedy sa vytvoria fistuly, abnormálne chobotovité spojenia medzi črevom a močovým mechúrom alebo inými orgánmi, kade sa šíria črevné baktérie do ostatných orgánov.

U žien často nastáva spojenie s pošvou. To sa potom prejaví hnisavým výtokom z pošvy alebo prítomnosťou baktérií a bielych krviniek v močí, bolením a rezaním pri močení a zápal močového mechúra sa i po liečbe antibiotikami vracia.

 

Čo robiť?

 

Pri bolestiach brucha, krvácaní do stolice a ďalších príznakov divertikulitídy treba bezpodmienečne vyhľadať lekára! Bolesti niekedy zmierni ľadový obklad priložený na ľavé podbrušie. Nikdy neprikladajme teplý obklad, pretože zrýchli priebeh infekcie a môže byť príčinou prederavenia vydutiny.

Ľahké prípady sa môžu liečiť doma antibiotikami a tekutou diétou, ktorá nezaťažuje hrubé črevo. Ťažkosti zvyčajne ustúpia v priebehu niekoľkých dní. Pritom treba prejsť na šetriacu diétu a jesť len kašovitú stravu, t.j. nejesť surové ovocie a zeleninu, celozrnné výrobky, ovocie s jadierkami, kukuricu, ostré koreniny, ďalej nesmie sa piť alkohol a kofeínové nápoje.

Prvú pomoc treba vyhľadať, ak nastane akútny zápal čreva - divertikulitída a jeho okolia, prípadne pri porušení celistvosti črevnej steny (perforácia čreva) a následný zápal pobrušnice (peritonitída). Za týchto dramatických situácií treba okamžite vyhľadať najbližšie chirurgické oddelenie. Väčšinou je nutná hospitalizácia alebo dokonca operácia. Do času vyšetrenia nič nejedzme a nepime.

 

Možno predchádzať rozvoju komplikácií?

 

Najlepšou prevenciou je strava, v ktorej prevláda vláknina. Umožňuje formovanie objemnejšej stolice a hrubé črevo tak nie je pri vyprázdňovaní nútené k extrémnym sťahom. Zabránime vzniku vydutín, či vytláčaniu stolice do už existujúcich vydutín, čo následne vedie nie len k ich postupnému zväčšeniu, ale môže neskôr prepuknúť na zápal čreva.



Vláknina teda stále zohráva významnú úlohu pri prevencii vzniku komplikácií, akými sú zápal čreva a následne hroziace prederavenie čreva. Preto, ak lekár potvrdí diagnózu divertikulóza, tak určite v prvom rade nám odporúča zmenu jedálneho lístka, aby sme sa vyhli chirurgickému zásahu, ktorý je pri vzniku komplikácií väčšinou nevyhnutný.

Omnoho lepšie je teda jesť stravu, v ktorej prevláda vláknina a vyhnúť sa rafinovaným potravinám, ktorých dôsledok je zápcha, primárna príčina divertikulitídy.

 

 

Jednoznačne zmeňme stravovacie návyky

 

stravovacie návyky | liecivapriroda.skPrvoradou našou úlohou ako predchádzať zdravotným komplikáciám je jesť stravu s vysokým obsahom vlákniny. Vynikajúcimi zdrojmi sú strukoviny, celozrnný chlieb a výrobky z nešúpaných obilnín – jedlo môžeme posypať aj surovými otrubami.

Pravidelne konzumujme zeleninu v rôznej forme (surovú, len mierne tepelne upravená alebo kvasenú zeleninu napr. kyslá kapusta).

Ovocie nešúpme a podobne ako zeleninu treba jesť hlavne v pôvodnom stave, pretože v ich šťave sa nenachádza vôbec vláknina. Výborným zdrojom je sušené ovocie: hrozienka, slivky, marhule, datle.

 

Dôležité upozornenie:Zapamätajme si, že vláknina je veľmi dôležitá, ale zvyšujme jej množstvo v našej strave pomaly a zmenu v konzumovaní uskutočňujme postupne.

Rozplánujme si ju na obdobie šiestich až ôsmich týždňov, aby sa tráviace ústrojenstvo mohlo prispôsobiť zmene. Totiž u tých, ktorí doteraz konzumovali nízkovlákninovú stravu počas prvých týždňov spôsobuje vláknina bohatá v strave obyčajne nadúvanie a nadmerné hromadenie plynov v črevách.

 

detoxikačná kúra | liecivapriroda.sk

 

 

Psyllium – rozpustný zdroj vlákniny

 

Psyllium – rozpustný zdroj vlákniny | liecivapriroda.skAk každodenná strava neobsahuje dostatočné množstvo vlákniny, musíme si ju doplniť. Prirodzeným najbohatším zdrojom je psyllium.

Získava sa vyčistením obalov semien indického skorocelu (Plantago psyllium sy,. Plantago ovata). Po zmiešaní s tekutinou silne napučí, vytvára gél a zväčší svoj objem až 40 násobne.

Psyllium je rozpustný zdroj vlákniny, podobne ako vláknina prítomná v niektorých obilninách, napr. v ovse a jačmeni. Hlavný rozdiel je v tom, že vláknina v ňom má výraznejší obsah ako napríklad ovsené vločky.

Ak pravidelne užívame psyllium optimalizuje sa fyziologická funkcia tráviaceho traktu, najmä tenké a hrubé črevo.

 

Vláknina tým, že viaže veľké množstvo vody, zväčšuje objem črevného obsahu a stimuluje črevnú peristaltiku. Pri príprave je dôležité dodržať tento návod: jednu lyžicu nasypeme do 200 ml tekutiny (voda, mlieko, ovocná šťava) alebo pridáme do jogurtu či cmaru, premiešame a ihneď vypijeme. Po požití potom vypijeme ďalších 250 ml vody. Nutné je dôsledne dodržovať pitný režim!

 

Čo nejedzme, ak naša diagnóza znie: divertikulóza?

 

Obmedzme spotrebu upravovaných produktov. Všeobecne platí, že sú nezdravé a v prípade divertikulózy sú doslova škodlivé. Patria k nim mäso, sladkosti, tučné jedlá, pekárske výrobky z bielej múky.

Nejedzme ani ovocie a zeleninu s veľkým množstvom zrniečok (maliny, jahody, černice, figy, paradajky), môžu sa totiž zachytiť vo vydutinách a spôsobiť ich zápal.


Zrnká treba starostlivo rozhrýzť – orechy alebo pražená ryža obsahujú tvrdé časti, ktoré sa môžu zachytiť vo vydutinách a spôsobiť zápal. POZOR! Po prekonaní ťažkej divertikulitídy by sme už nemali tento typ potravy vôbec konzumovať.
Vyhýbajme sa kofeínu – dráždi črevo podobne ako nápoje sýtené oxidom uhličitým.

Alkohol pime len v obmedzenom množstve. Jeden alkoholický nápoj denne prispieva k relaxácii hrubého čreva, čo následne môže priaznivo vplývať na vydutiny.

 

Ďalšie opatrenia

 

Dôležité je tiež bezpodmienečne:

  • dodržať pitný režim a prijímať dostatočného množstvo tekutín: denne treba vypiť 3 – 4 dl/10 g hmotnosti, t.j. šesť až osem pohárov vody, navyše bylinkové čaje a nesýtené minerálky. Tekutiny účinkujú proti zápche, ktorá sprevádza divertikulózu. Ak sa hrubé črevo vyprázdňuje pod veľkým tlakom, svaly brušnej steny sa príliš napínajú, čo následne vedie k zväčšeniu dovtedy malých vydutín.

  • starať sa o pravidelnú stolicu: nezadržiavajme stolicu, nikdy nepotláčajme nutkanie na stolicu – tento zlozvyk môže zapríčiniť zväčšovanie vydutín.

  • pravidelne cvičiť: k prevencii a liečbe vydutín patrí aj pravidelný pohyb. Zlepšenie svalového napätia, ktoré vyvoláva fyzická aktivita, sa neobmedzuje len na nohy a boky, ale zasahuje aj brušné svalstvo ba dokonca i hladkú svalovú vrstvu hrubého čreva. Výsledkom toho býva často zlepšenie vyprázdňovania.

  • nepoužívať preháňadlá, čapíky: Hoci spočiatku zabraňujú zápche, po dlhšom užívaní však prestávajú pôsobiť. Ak nám zápcha strpčuje život, siahnime radšej po prírodnom prostriedku, ktoré ju pomôžu odstrániť. Medzi ne patria sušené slivky, slivková šťava, kyslá kapusta a šťava z kapusty, olivový olej alebo ľanový olej (tri lyžice denne pred jedlom), ľanové semená špeciálne bylinné čaje, špeciálne bylinné zmesi vrátane KleriTea.

  • nefajčime: fajčenie môže zhoršiť divertikulózu

  • pravidelná očista organizmu: najvhodnejšími obdobiami na očistnú kúru sú jeseň, ktorá prekypuje množstvom ovocia a zeleniny, a jar, keď treba telu uľahčiť po „zimných hriechoch“ a zregenerovať ho. Očista čreva a jeho detoxikácia by mali byť prvými krokmi akéhokoľvek „veľkého upratovania“.

 

 

Colonix Program na vnútornú očistu

 

Obsahuje vysokokvalitné rozpustné i nerozpustné vlákniny, ktoré sú rozhodujúcou podmienkou udržania zdravého hrubého čreva. Je jeden z najúčinnejších a najbezpečnejších prirodzených riešení zápchy vôbec. Keď sa vďaka jeho zložkám dosiahne prečistenie hrubého čreva od zhlukov, usadenín a parazitov, príznaky sa nielen zmiernia, ale vo väčšine prípadov úplne vymiznú. Je ideálny preventívny prostriedok, ktorý nás chráni pred vypuknutím rôznych chorôb.

Po detoxikačnej kúre je vhodné pravidelné užívanie produktu Colonix vláknina, ktorá má ideálne zloženie. Obsahuje psyllium a navyše aj ďalších 15 rôznych rozpustných a nerozpustných vláknin z liečivých rastlín. Jeho užívaním účinnejšie zabránime tvorbe ďalších črevných usadenín, divertikulov a zabránime tým, aby nastal zápal čreva.

Prečo ešte užívať Colonix Program:

  • šetrným spôsobom podporuje prirodzený proces vyprázdňovania

  • prináša úľavu pri zápche a hemoroidoch

  • zvyšuje pocit sýtosti, bráni príjmu ďalších energetických potravín a tým prispieva k redukcii telesnej hmotnosti

  • chráni sliznicu čriev pred nežiaducim dráždením toxickými a karcinogénnymi látkami

  • znižuje riziko vzniku karcinómu hrubého čreva a konečníku

  • znižuje vznik črevných vydutín a zápal čreva - divertikulitídu

 

Colonix program | liecivapriroda.sk

 

Colonix Program
Vyspelý program vnútornej očisty
100% na prírodnej báze, vhodný aj pre vegetariánov

Viac informácií nájdete tu...