Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Rakovina hrubého čreva a rakovina konečníka

Rakovina hrubého čreva
a rakovina konečníka

Rakovina hrubého čreva a rakovina konečníka DR. NATURA | liecivapriroda.skRakovina hrubého čreva je jedna z najviac rozšírených typov rakoviny v priemyselne vyspelých krajinách sveta.

Rakovina hrubého čreva a rakovina konečníka patria podľa umiestnenia na tretie miesto u mužov a na štvrté u žien. Frekvencia výskytu vo svete je rôzna. Bežne sa vyskytuje v západných krajinách a zriedkavo v Ázii a v Afrike.

Výskumy ukázali, že zvýšený výskyt sa objavuje všade tam, kde sa udomácnili stravovacie návyky zo západných krajín. Dokonca u pôvodných obyvateľov, ktorí sa adaptovali na západnú diétu sa ukázalo, že rakovina hrubého čreva sa zvyšuje.



Neexistuje jediná príčina, ktorá spôsobí rakovinu. Takmer každá rakovina hrubého čreva sa začína ako nekancerózne (benígne) polypy na hrubom čreve, ktoré sa pomaly vyvinú na rakovinu. Každý deň sa približne u stovky ľudí diagnostikuje rakovina hrubého čreva a považuje sa za jeden z vážnych zdravotných problémov.


Rakovina hrubého čreva a jej symptómy môžu ostať neodhalené po mnohé roky a vo väčšine prípadov sa vyvíja pomaly. V tomto článku uvádzam užitočné informácie, návod, a tipy ako predchádzať a čo je potrebné urobiť, aby sa rakovina hrubého čreva alebo rakovina konečníka odhalila načas.

 

Čo je rakovina hrubého čreva

Čo je rakovina hrubého čreva DR. NATURA | liecivapriroda.skHrubé črevo je časť tráviaceho traktu, kde telo ukladá odpadový, nestrávený materiál. Hrubé črevo sa končí konečníkom (rectum). Spolu tvoria dlhú trubicu. Na jej vnútornej strane sa môžu objavovať benígne nádory – výrastky hubovitého tvaru, ktoré sa nazývajú polypy. Týchto sa nemusíme obávať, nie sú závažné, ak sa zavčasu odstránia. Polypy sú totiž nezhubné, a preto nemajú schopnosť napadnúť ostatné orgány a tkanivá.

Rovnako sa nerozširujú do ostatných častí tela. Počas endoskopického gastroenterologického vyšetrenia, ktoré sa nazýva kolonoskopia, lekár tieto polypy na hrubom čreve alebo na konečníku ľahko odhalí a ihneď chirurgicky odstráni.

Tým už nie sú rizikom pre naše zdravie. Ak sa však benígne polypy v hrubom čreve načas neodstránia, po určitom čase sa môžu zvrhnúť a premeniť sa na rakovinu hrubého čreva.

Predpokladá sa, že rakovina hrubého čreva a rakovina konečníka vo väčšine prípadov vzniká a ďalej sa rozvíja z neliečených a neodstránených polypov. Polypy sa časom premenia na zhubné nádory.

Tie potom rýchle narastú a cez stenu hrubého čreva môžu napadnúť iné orgány a tkanivá a dokonca sa môžu rozšíriť aj do vzdialenejších častí tela. Tu vytvárajú nové ložiská rakoviny, tzv. metastázy, napríklad v pečeni alebo v pľúcach. Žiaľ u 80 % ľudí sa rakovina hrubého čreva alebo rakovina konečníka odhalí neskoro a v takomto štádiu je liečba veľmi zložitá. Úplné vyzdravenie je nepravdepodobné a zbytočne väčšinou končí predčasným úmrtím. Rakovina hrubého čreva a rakovina konečníka (rectum) sa často nazýva tiež spoločne kolorektálny karcinóm.

Ďalšie názvy sú: karcinóm hrubého čreva, malígny nádor hrubého čreva alebo zhubný nádor hrubého čreva.

 

Kto je v ohrození?

Neexistuje jediná príčina, ktorá spôsobuje rakovinu. Môže vám hroziť rakovina hrubého čreva alebo rakovina konečníka a to vtedy, ak:

  • Máte viac ako 60 rokov

  • Vo vašej diéte prevláda červené alebo spracované mäso, nadbytok tukov a naopak chýba čerstvá zelenina, vlákniny

  • Máte rakovinu niekde v tele - prekonali ste rakovinu prsníka či prostaty

  • Máte polypy na hrubom čreve

  • V rodine sa vyskytla rakovina hrubého čreva

  • Trpíte na zápalové črevné ochorenia (Crohnova choroba, ulcerózna kolitída)

Niektoré genetické syndrómy tiež zvyšujú riziko, najčastejšie familiárna adenomatózna polypóza (FAP) a Lynchov syndróm.
Medzi najväčšie riziko, ktoré však môže každý ovplyvniť, sú zlé stravovacie návyky. Jednoznačne to dokazujú faktá. Zvýšený výskyt sa objavuje všade tam, kde sa udomácnili nezdravé stravovacie návyky zo západných krajín. Nie len tuky, ale i obezita, často sprevádzaná cukrovkou sú faktory, ktoré ohrozujú hrubé črevo. Pitie alkoholu a fajčenie sú ďalšie rizikové faktory.

Vek zohráva tiež závažnú úlohu. Zistilo sa, že okolo 90 % ľudí, u ktorých sa diagnostikovala rakovina hrubého čreva, sú starší ako 50 rokov.
Ak sa na vás vzťahujú niektoré z uvedených rizikových faktorov, najhoršie čo môžete urobiť, je čakať až sa objavia symptómy.

Rakovina hrubého čreva a jej symptómy

V mnohých prípadoch rakovina hrubého čreva nemá žiaden symptóm. Nasledujúce symptómy však môžu naznačiť jej prítomnosť:

  • Krv v stolici

  • Bolesti v bruchu a citlivosť v dolnej časti brucha

  • Vracanie, hnačka, zápcha, alebo iné zmeny v činnosti čreva

  • Stolica tenká ako niť

  • Strata hmotnosti z neznámych príčin

  • Bolestivé kŕče

  • Anémia

  • Slabosť, nadmerná únava

Rakovina hrubého čreva a rakovina konečníka DR. NATURA | liecivapriroda.sk

Krv v stolici sa objaví vtedy, keď nádor krváca. Farba krvi závisí od toho, kde sa nádor vyskytuje. Ak sa nachádza na konci hrubého čreva alebo v konečníku, krv je jasnej červenej farby a mala by sa dať jasne rozpoznať. Ak sa ale nádor nachádza v miestach, kde hrubé črevo začína, krv zaschne ešte skôr než sa dostane von z tela, a preto sa stane voľným okom neviditeľná.



Rakovina konečníka môže zapríčiniť veľmi tenkú stolicu alebo zápchu, pretože prekáža stolici dostať sa cez ňu von. Inokedy nádor môže úplne zablokovať hrubé črevo.

Vtedy črevom nič neprejde, čo spôsobuje veľmi vážne a bolestivé kŕče. V horšom prípade môže byť príznakom perforácie steny čreva, čo vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.
Neplánovaný úbytok na hmotnosti znamená, že následkom prítomnosti nádoru nastala zmena v našom metabolizme.


Krvácajúci nádor, hoci si to nevšimneme, môže vyvolať ďalšie symptómy. Následkom dlhodobej sústavnej straty krvi nastáva pokles železa v krvi, čo vedie k anémii (chudokrvnosti) a nedostatku kyslíka v krvi. Ten sa prejavuje slabosťou a často aj nadmernou únavou.

 

Rakovina hrubého čreva a stupne jej závažnosti

Presným skríningom sa rakovina hrubého čreva môže odhaliť ešte skôr než sa vyvinú a objavia symptómy. Vtedy, keď je ešte najviac liečiteľná. Ak patríte do rizikovej skupiny rozhodne treba navštíviť lekára a podstúpiť potrebné vyšetrenia. Podľa závažnosti sa rakovina hrubého čreva rozdeľuje do piatich stupňov (0, I, II, III, a IV):

  • Stupeň 0: je to ranné štádium, keď sa rakovina nachádza na povrchu vnútornej vrstvy steny čreva

  • Stupeň I: rakovina sa rozrástla už do vnútorných vrstiev črevnej steny

  • Stupeň II: rakovina sa rozšírila ďalej do svalovej steny čreva

  • Stupeň III: rakovina sa rozšírila až do lymfatických uzlín

  • Stupeň IV: rakovina sa rozšírila do ďalších orgánov – vznik metastáz

Najhoršie je, keď sa rakovina hrubého čreva neodhalí včas. Keď už prenikne a dostane sa mimo hrubé črevo a objavia sa metastázy.

Dôležité je uvedomiť si, že dnes už je rakovina hrubého čreva vyliečiteľná. To je však len vtedy, ak lekár odstráni nádor, keď sa nachádza ešte v ranných štádiách (stupeň 0, I, maximálne II). Teda kým je lokalizovaný iba v hrubom čreve. Ak sa však už rozšíri mimo hrubé črevo, chirurgický zákrok nestačí. Je nutná chemoterapia, ktorú sprevádza celý rad nežiaducich vedľajších účinkov. A nie len to. Trvá dlho (zvyčajne najmenej 6 mesiacov) a vyžaduje u postihnutého prekonanie rôznych ťažkostí. Po úspešnom ukončení liečebnej kúry je nutné chodiť na pravidelné kontroly.

Vyšetrenie stolice

Je jedným zo základných skríningových testov pri odhalení rakoviny. Ide o fekálny okultný krvný test, odhaľujúci malé množstvá krvi v stolici voľným okom neviditeľné, ktoré môžu naznačiť, že máme rakovinu hrubého čreva. Avšak tento test je často negatívny napriek tomu, že rakovina hrubého čreva je prítomná. Preto je dôležité súbežne podstúpiť zobrazovacie vyšetrenia, ako je kolonoskopia alebo sigmoidoskopia. Treba však zdôrazniť, že sigmoidoskopiou sa odhalí iba rakovina konečníka. Jedine kolonoskopia zobrazuje celé hrubé črevo vrátane konečníka, a preto je najlepším skríningovým testom na odhalenie stupňa rakoviny.

Na tomto mieste je dôležité tiež zdôrazniť, že pozitívny okultný krvný test ešte nemusí znamenať, že máme rakovinu. Krv v stolici môže byť aj následkom prasknutia žalúdočného alebo dvanástnikového vredu, môže byť sprievodným znakom pri ulceróznej kolitíde alebo sa môže objaviť pri zápale výdutín – divertikulitíde (viac pozri Stolica odhalí v akom stave je tráviaca sústava).

 

Colonix očista organizmu DR. NATURA | liecivapriroda.sk


Kolonoskopia

Kolonoskopia DR. NATURA | liecivapriroda.skMá veľký význam z hľadiska prevencie, pretože umožňuje vyšetrujúcemu lekárovi priamo pozorovať a odhaliť zmeny na sliznici čreva a konečníka.

Kolonoskopia sa stala nenahraditeľnou pri diagnostike závažných ochorení črevného traktu ako sú krvácania, polypy, črevné vydutiny - divertikuly, svalové kŕče.

Navyše kolonoskopia umožňuje nie len vyhľadávanie skorých príznakov rakoviny hrubého čreva a rakoviny konečníka, ale poskytuje aj možnosť uskutočniť také liečebné zákroky, ktoré v minulosti vyžadovali operáciu.

Ak je potrebné, lekár odoberie vzorku sliznice (biopsiu) a pošle na histologické vyšetrenie, môže odhaliť adenómové polypy – nezhubné nádorčeky, ktoré však často obsahujú atypické zmenené bunky a sú zdrojom zhubnej premeny.

Dokázalo sa, že podľa toho, kde sa tieto polypy vyskytujú, ak sa načas neodstránia, na viac ako 80 % z nich vzniká rakovina hrubého čreva alebo rakovina konečníka. Je to len otázka času. Niekedy trvá 10 až 15 rokov. Samozrejme závisí to aj od toho, aké veľké sú polypy, ich histologická štruktúra a stupeň bunkových zmien.

Odpoveď na otázku, kedy máme ísť na kolonoskopiu znie: po dovŕšení 50. roku by mal každý absolvovať kolonoskopiu. Okrem toho bez ohľadu na vek a ďalšie rizikové faktory bezodkladným dôvodom na kolonoskopiu je:

  • preventívne dôvody u vysoko rizikových osôb

  • prítomnosť krvi v stolici

  • náhle zmeny charakteru stolice, napríklad striedanie zápchy a hnačky,

  • anémia s výrazným úbytkom na hmotnosti,

  • bolesti v bruchu

Prevencia

Rakovina hrubého čreva a rakovina konečníka je zákerná v tom, že sa môže vyvíjať aj niekoľko rokov, kým zaregistrujeme nejaké ťažkosti. Preto treba aktívne pristúpiť k starostlivosti o svoje zdravie.

  1. Múdro urobí ten, kto berie za samozrejmosť chodiť na pravidelné preventívne kontroly, a to predovšetkým:
    • ľudia nad 50 rokov

    • ak sa na vás vzťahuje niektorý z rizikových faktorov (pochádzate z rodiny, kde sa už vyskytla rakovina hrubohé čreva, máte polypy na hrubom čreve, nezdravo sa stravujete s vysokým obsahom tukov a s nízkym obsahom vláknin, ste obézny, fajčíte, trpíte na zápalové črevné ochorenia ako sú divertikulitída, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída), máte cukrovku.
  2. Jesť vyváženú stravu. Chráňte sa tým, že obmedzíte vo svojej diéte príjem najmä tučného mäsa a mäsových výrobkov a zvýšite príjem jedál s vysokým obsahom vláknin a veľa zeleniny (surovej aj dusenej). Ďalej vyradíte jedlá, ktoré vedú k cukrovke (patrí medzi rizikové faktory).

  3. Kontrolovať hmotnosť. Súvisí s predchádzajúcim bodom. Ak ste obézny a vaše BMI je 30 a vyššie, môže vám hroziť rakovina hrubého čreva. Preto najlepšou prevenciou v tomto prípade je pokúsiť sa znížiť hmotnosť.

  4. Pravidelne cvičiť. Dokázalo sa, že aktívny telesný pohyb znižuje riziko rakoviny až o 40 %!

  5. Absolvovať genetické testy, ak patríte do rodiny, u ktorej v minulosti sa často objavila rakovina hrubého čreva. Totiž ľudia, ktorí sú nositeľmi génovej mutácie spojenej s dedičnou rakovinou hrubého čreva, sú najviac vystavení riziku. Preto je veľmi užitočné o tom vedieť vopred a informovať o danej skutočnosti svojho lekára.

  6. Prestať fajčiť. Fajčením dobrovoľne privádzame do tela karcinogénne látky, ktoré urýchlia rakovinový proces, polypy sa malígne zvrhnú, zrýchli sa rast už existujúcich nádorov.

Ak dodržíme tieto rady ochránime si zdravé hrubé črevo. Nezabudnime na prevenciu, pretože rakovina hrubého čreva aj rakovina konečníka je stopercentne vyliečiteľná, ak sa diagnostikuje včas!

 

Program Colonix DR. NATURA náš tip| liecivapriroda.sk

 

Colonix Program
Vyspelý program vnútornej očisty
100% na prírodnej báze, vhodný aj pre vegetariánov

Viac informácií nájdete tu...