Liečba zápchy
Ak nás nič nebolí a cítime sa dobre, tak sme presvedčení, že sme zdravý. Nečakane však môže nastať problém – napr. dlhšie nemáme pravidelnú stolicu, alebo naopak musíme behať každú chvíľu na toaletu.
Väčšinou to nepovažujeme za vážny problém a veríme, že sa to čoskoro skončí. Sme presvedčení, že tak ako problém prišiel, tak aj odíde.
Môže sa to však ešte stupňovať – môžeme trpieť bolesťami spôsobenými zápchou alebo nepríjemnými kŕčmi a umára nás preháňanie. V takom prípade sa z príležitostnej stáva chronická zápcha, alebo naopak
Mali by sme to chápať ako vážny chorobný stav, ktorý treba čo najskôr riešiť, pretože tu už ide o zákerný chorobný stav čriev. Ak ich neriešime, nie len že sa zhoršuje kvalita nášho života, ale ohrozujeme aj vlastný život.
Často z nevedomosti, alebo z ostychu tento intímny problém neriešime, prípadne ho spomenieme len niekomu blízkemu. To však nie je správna cesta, pretože zanedbávame vlastné zdravie.
Naruší to kvalitu života a nastávajú poruchy trávenia. V mnohých prípadoch sa tvoria hemoroidy a rôzne iné komplikácie. Zápcha a hnačka môže signalizovať aj vážne ochorenia ako je rakovina, divertikulóza, zápal čreva, ulcerózna kolitída, alergie a pod.
Uvedomme si, že čím dlhšie zápcha alebo hnačka trvá, tým ťažšie sa lieči. V každom prípade sa pri dlhodobých problémoch treba poradiť aj s lekárom.
Ak nás obťažuje zápcha, veľmi nám pomôže užívanie Colonix program-u.
Je to jedno z najúčinnejších a najbezpečnejších prirodzených riešení zápchy vôbec. Colonix vláknina má ideálne zloženie na pomoc chorému črevu. Obsahuje vysokokvalitné rozpustné i nerozpustné vlákniny, ktoré zabezpečujú zdravie hrubého čreva.
Šetrným spôsobom podporuje prirodzený proces vyprázdňovania:
- príznaky zápchy sa zmiernia, prípadne až úplne vymiznú
- prináša úľavu pri hemoroidoch
Akútna, či chronická zápcha?
Aký je medzi nimi rozdiel? Vysvetlime si to na konkrétnych príkladoch. Z vlastnej skúsenosti vieme, že keď sme dlhšie mimo domu (napríklad na služobnej ceste, na dovolenke) odrazu sa niekoľko dní nevyprázdňujeme.
Príčinou zápchy môže byť psychika, užívanie niektorých liekov, následok časového posunu, vypadnutie z biorytmu. Býva to prechodná záležitosť, ktorá po zmiznutí príčin prejde, alebo sa upraví v priebehu ich trvania.
To je akútna zápcha a v takom prípade nie je dôvod na obavy.
Stáva sa však, že s problémom sa stretávame dlhší čas a máme pocit, že zmena k lepšiemu neprichádza. V takomto prípade je potrebné začať vo vlastnom záujme problém riešiť. Uvedomme si, že dlhotrvajúca zápcha sa kvalifikuje ako návyková – chronická zápcha. Do tohto stavu sme sa dostali vlastným pričinením.
Chronickú zápchu sme si „vypestovali“ napríklad zadržiavaním nutkania na stolicu, nesprávnymi stravovacími návykmi, nedostatkom pohybu. Môže to byť aj nevhodným spôsobom vyprázdňovania, poruchou v mechanike vyprázdňovania. Dochádza k tomu nedostatkom koordinácie svalov panvového dna.
Funkčné poruchy črevných pohybov môžu zasiahnuť aj celé hrubé črevo, ktoré je na niekoľkých miestach vrecovito rozšírené. V rozšírených vačkoch zotrvávajú zvyšky stravy aj niekoľko rokov a sú zdrojom nebezpečných toxických látok, ktoré postupne zamoria celé telo.
Chronická zápcha - môže nás otráviť
Zápcha je zákerným chorobným stavom čriev.
Zákerný je preto, lebo okrem sťaženého, niekedy až bolestivého vyprázdňovania čriev nespôsobuje spočiatku žiadne ďalšie ťažkosti.
V našom tele však nastáva situáciu, keď toxické látky, ktoré by sa mali vyprázdňovaním dostávať von z čriev ostávajú v nás, kumulujú sa a prenikajú potom do krvného obehu.
Odtiaľ sa samozrejme dostávajú do jednotlivých orgánov. Dlhodobým skladovaním odpadu nastáva samootrava organizmu, čo sa môže prejaviť bolesťami hlavy, únavou, nízkou koncentráciou, ba až oslabením imunitného systému.
Navyše sa zníži aj počet „dobrých“ baktérií a ďalších užitočných prirodzených mikroorganizmov v črevách a začnú prevládať hnilobné baktérie a kvasinky. Potlačí sa aj produkcia vitamínov B1, B2, B12, K a iných látok, ktoré telo nutne potrebuje. Vtedy sa objavujú problémy na povrchu kože, poruchy nervov a krvnej zrážanlivosti.
Toxické pôsobenie môže trvať celé desaťročia, kým sa prejaví znížená obranyschopnosť, choroby srdca, obličiek, pečene a pankreasu. Narušenie však nastáva aj v črevách samotných, čo sa prejaví vo forme zápalov, polypov, hemoroidov a dokonca aj nádorov.
Liečba zápchy
V mnohých prípadoch ľahko zistíme, že zápcha a príčiny zápchy priamo súvisia s nesprávnou životosprávou. Naša strava neobsahuje dostatok vláknin, nedodržiavame správny pitný režim, málo sa pohybujeme.
Príčinou môžu byť aj časté stresové situácie v živote, nepravidelnosť pri vyprázdňovaní, najmä zadržiavanie stolice. Niekto si myslí, že problém vyrieši užívaním preháňadiel. To však je nôž do chrbta. Pomôže to na istý čas, ale dôsledkom býva, že nastane vážnejšie ochorenie.
Liečba zápchy pomocou stravy je tá správna cesta. Najlepšie je čo najskôr zmeniť stravovacie návyk, jesť potraviny s dostatkom vlákniny, používať kvalitné tuky a piť dostatok vody. Pri dostatku vlákniny v strave bude pravidelnejšie vypudzovanie stolice.
Táto bude vďaka dostatočnému množstvu prijatej tekutiny mäkšia. Kvalitné tuky ochránia črevá a ich pohyb bude prirodzený. Jedálniček by mal obsahovať dostatok celozrnných obilnín a výrobky z nich (celozrnné pečivo), ďalej strukoviny a samozrejme viac zeleniny a ovocia, prípadne i sušeného.
Na pitie nie sú vhodné sladené nápoje. Najlepšia je pramenistá čistá voda. Mali by sme sa naučiť používať výlučne rastlinné oleje, najlepšie za studena lisovaný olivový, repkový, ľanový, tekvicový a podobne. Ak budeme mať dostatok pohybu, aj naše črevá budú lepšie pracovať a prispejeme k ich ozdraveniu.
Colonix Program
Vyspelý program vnútornej očisty
100% na prírodnej báze, vhodný aj pre vegetariánov
Viac informácií nájdete tu...