Červy a parazity
Ako sa zbaviť parazitov a tým aj rôznych chorôb a bolestí?
Museli by sme do svojej osobnej hygieny pravidelne raz ročne zaradiť užívanie antiparazitového výživového doplnku Paranil, ktorý účinne pomáha odstrániť parazity v ľudskom tele.
Je to jeden zo zložiek Colonix Programu pre vnútornú očistu.
Obsahuje špeciálnu kombináciu 18 liečivých rastlín, ktoré sa už tisíce rokov s úspechom používajú na ničenie a odstránenie škodlivých parazitov, ich vajíčok a vyliahnutých lariev z rôznych častí organizmu. Paranil Junior je svojím zložením prispôsobený detskému organizmu a účinne pomáha pri odstraňovaní parazitov z ich tela.
Mnohí si vôbec neuvedomujeme, že naše telo je živnou pôdou pre rôzne parazity, od mikroskopických veľkostí ako sú vírusy, baktérie, huby, prvoky až po niekoľkometrové červy, ako je napríklad pásomnica.
V tomto článku pod pojmom parazity v ľudskom tele považujeme rôzne druhy červov, ktoré parazitujúcich v ľudskom organizme.
Podľa najnovších epidemiologických štúdií, ktoré prekvapili aj odborníkov, sa dá predpokladať, že červy v tele v dospelej populácii sa vyskytujú na 80 %. A to bez rozdielov pohlavia, bez ohľadu na hospodárske či geografické hranice.
Rôzne ochorenia človeka spôsobujú dve hlavné skupiny červov, ktoré sa rozdeľujú podľa tvaru tela na:
- Hlísty (Nematoda) – s okrúhlym prierezom tela, ako je napríklad mrľa ľudská (Enterobius vermicularis) alebo škrkavka detská (Ascaris lumbricoides), ktoré spôsobujú ochorenie zvané nematodózy
- Pásomnica (Cestoda)– s plochým prierezom tela, ako napríklad niekoľko metrov dlhá pásomnica bezbranná (Taenia saginata) alebo drobná pásomnica detská (Hymenoleis nana), ktoré spôsobujú ochorenie zvané teniázy.
Tieto parazity postihujú milióny obyvateľov našej planéty. Teda obeťou môžeme byť aj my bez toho, že by sme o tom vedeli, či tušili ich prítomnosť v našom tele.
Nemýľme sa však, nie sú iba parazity v čreve, ako si to mnohí predstavujeme. Môžu sa vyskytovať a žiť takmer v každej časti tela; v pľúcach, pečeni, v žalúdku, v dvanástniku, pažeráku, mozgu, krvi, koži, dokonca aj v očiach! A to i viac rozličných druhov naraz. Často však parazity putujú v organizme a sú schopné zahniezdiť sa aj do kĺbov a svalov, čo sa prejavuje ich bolesťou, ktorá sa mylne prisudzuje napríklad zápalu kĺbu (artritíde).
Čo sú parazity?
Typickou charakteristickou vlastnosťou parazita je, že žije na úkor iného živého organizmu. Cudzopasí na hostiteľovi, ktorým môže byť každý z nás. Aby mohol existovať a rozmnožovať sa žije na náš úkor tým, že odčerpáva z nás živiny a energiu.
Na túto tému sa v časopise Discover v roku 2000 uverejnil jeden veľmi zaujímavý článok, v ktorom sa konštatuje: "Každý živý organizmus má v sebe alebo na svojom povrchu najmenej jedného parazita, ale v skutočnosti ľudia ich majú oveľa viac... Vedci iba teraz začínajú objavovať, čoho sú vlastne tieto rozšírené parazity schopné. Výskumy upozorňujú na jednu podstatnú vec: „Parazity môžu ovládnuť svet. Je to objav veľmi zarážajúci, že predstavujú takú veľkú silu.“
Ako sa to dá odôvodniť a vysvetliť? Veľmi jednoducho. Uvedomme si, že pozostávame z asi 70 miliárd buniek, ktoré medzi sebou neustále spolupracujú. Predpokladom nášho zdravia je ich optimálna kooperácia, ktorú regulujú rôzne chemické podnety. „Ak je jeden daný organizmus - ako napríklad jeden parazit schopný riadiť tieto podnety, tak je schopný riadiť aj nás. A práve to je najväčšia hrozba parazitov.“
"V skutočnosti parazity zabili viac ľudí, ako všetky vojny v histórii," – tvrdí National Geographic v jednom zo svojich ocenených dokumentárnych filmov pod titulom "Zlodeji tiel" (The Body Snatchers).
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaraďuje parazity medzi jednu zo šiestich najnebezpečnejších príčin ľudských chorôb. Sú zodpovedné za mnohé zažívacie a iné zdravotné problémy, ktorú postihujú ľudí. Parazity dokonca zapríčiňujú väčší počet ochorení než rakovina, ktorá sa považuje za globálne najvážnejšiu smrteľnú chorobu.
Pokiaľ neveríte, že parazity môžu žiť v tisíckach ľudí, tak si určite prečítajte celý rad skutočných príbehov, ktoré sa nachádzajú na tejto webovej stránke. Čoskoro si uvedomíte, že ide o oveľa závažnejší problém, než by si kedy kto pomyslel.
Črevné parazity
Červy sa v najväčšom počte vyskytujú v zanesenom hrubom čreve. Parazity rôznej veľkosti sa tu nachádzajú v nazhromaždenej vrstve odpadu. Ak hrubé črevo načas neočistíme od nánosov, v ktorých prežívajú, postupne vytvorené toxíny otrávia naše telo. Z výkalov parazitov vznikajú tiež toxické látky, ktoré dráždia centrálnu nervovú sústavu a spôsobujú nervozitu či podráždenosť. Navyše tým, že červy využívajú väčšinu živín, ktoré sa dostávajú do nášho tráviaceho traktu, získavajú pre seba to najlepšie z potravy, kým nám nechávajú často iba zvyšky.
Aj nadváhu môžu zapríčiniť črevné parazity, ktoré nás oberajú o potrebné živiny a zanechávajú nám iba kalórie. Dôsledkom toho je, že naše telo si žiada čoraz viac a viac kalórií, lebo sa tým snaží nahradiť a doplniť si chýbajúce živiny a vitamíny.
Isté červy sa nachádzajú špeciálne v hornej časti tenkého čreva, a tu vyvolávajú zápal. Dôsledkom tohto zápalu vznikajú vetry a pocit nadúvania. Pozoruje sa to najmä pri zvýšenej konzumácii niektorej zeleniny.
Keď chceme predchádzať intoxikácii vlastného organizmu považujme za prvoradú nutnosť odstrániť odpady a parazity z hrubého čreva. Lebo inak namiesto vstrebávania živín, z upchatého hrubého čreva budeme žiaľ vstrebáva iba toxíny z toxickej masy stolice. V organizme v takom prípade nič správne nefunguje. Tu môžeme nájsť odpoveď, prečo sa až 90 % rôznych ochorení začína práve v hrubom čreve. Až na bunkovej úrovni to spôsobujú toxíny a nedostatok živín.
Červy sú rafinované
Prospievajú vďaka svojej jedinečnej schopnosti prispôsobiť svoj životný cyklus tak, aby zabezpečili zachovanie svojho druhu vo vnútri nič netušiaceho hostiteľa – nášho tela. To je príčina, prečo ich tak ťažko odhalíme.
Ukrývajú sa pred nami a zahladzujú stopy po svojom pôsobení na organizmus tak, že napodobňujú príznaky bežných chorôb. Je neuveriteľné ako červy, niekedy aj nemalej veľkosti nepozorovane vniknú a prežívajú v našom organizme. Sú svojím spôsobom prefíkané a môžeme pripustiť i rozumné. Preto, ak sa pri klasickej liečbe bežného ochorenia neprejaví zlepšenie, odborníci navrhujú, aby sa pristúpilo na liečbu proti parazitom.
Skutočne sme však voči ním tak bezmocní? Ak sme nevšímavý a zmierime sa so stratou energie, čo považujeme za normálny stav alebo chorobu prijímame osudovo, vtedy určite ich neodhalíme. Naopak, ak sme schopní dobre porozumieť istým znameniam svojho tela, vtedy by sme mali ľahko v ňom zistiť prítomnosť parazitov.
V knihe „Uhádni, čo k nám prišlo dnes na večeru“ („Guess What Came to Dinner“) autorka Ann Louise Gittlemanová, odborníčka v oblasti výživy, spomína hlavné príznaky.
Pásomnica – najstaršie črevné parazity
Patrí medzi najstaršie črevné parazity ľudstva. Faktom je, že ich niektoré druhy sa natoľko prispôsobili životu v ľudských črevách, že na hostiteľovi (človekovi) nespôsobujú žiadne príznaky.
Majú telo ploché a článkované. Nákaza sa šíri tak, že pásomnica uvoľní do stolice články svojho tela, ktoré je možné v stolici pozorovať aj voľným okom. V nich sa nachádzajú vajíčka, ktoré sa uvoľnia rozpadom článkov.
- Pásomnica bezbranná (Taenia saginata) môže dosahovať dĺžku 3 až 10 metrov. Do nášho tela sa dostáva konzumáciou nedostatočne tepelne upraveného hovädzieho mäsa. Spôsobuje príležitostne mierne gastrointestinálne ťažkosti. Totiž ako všetky pásomnice nemá ústny otvor. Živiny prijíma špeciálne upraveným povrchom tela. Hostiteľa poškodzuje dráždením sliznice prísavkami, háčikami a vylučovaním metabolitov.
- Pásomnica detská (Hymenoleis nana) dorastá len do dĺžky 7 až 80 milimetrov. Zdrojom nákazy sú vajíčka, ktoré sa vyskytujú v stolici. Rezervoárom nákazy sú potkany a myši. Infekčným štádiom tejto pásomnice sú priamo vajíčka - cysticerkus sa uhniezďuje v stene čreva, kde sa mení na dospelú pásomnicu. Deti sa nakazia pri nedodržovaní hygieny, najmä zo sociálne zanedbaných vrstiev. Medzi hlavné príznaky patrí nechutenstvo, chudnutie alebo nepriberanie, bolesti brucha, ale aj záchvaty hladu.
Hlísty – rozšírené črevné parazity
Sú to červy, ktoré na rozdiel od pásomnice majú oblé, nečlánkované telo. Majú oddelené pohlavie a parazitujú v ľuďoch v štádiu larvy i dospelosti. Samička kladie vajíčka alebo priamo rodí larvy.
Hlísty ako závažné parazity človeka sa uplatňujú predovšetkým v trópoch a v subtropických oblastiach. Avšak niektoré druhy majú kozmopolitné rozšírenie a sú aj u nás bežné. Najčastejšie napádajú deti, ako napríklad mrľa ľudská, mrľa detská či škrkavka detská.
Mrľa ľudská (Enterobius vermicularis) sú to malé tenké biele červy asi 1 cm dlhé, ktoré veľmi často parazitujú v tenkom alebo slepom čreve človeka, najmä u detí.
Samička prechádza do hrubého čreva a vajíčka kladie v oblasti análneho otvoru, ktoré prebieha hlavne v noci a v teple. Z vajíčok sa vyvinie larva.
- Prameňom nákazy je človek a je aj jediným hostiteľom tohto parazita. Prenáša sa hlavne v kolektívnych zariadeniach (školy, škôlky, rodiny). Ak nedodržiaveme hygienu pri dotyku s oblasťou konečníka sa dostávajú vajíčka na prsty, za nechty, a tak sa môžu zaniesť opäť do úst. Ďalej sa môžu šíriť cez posteľnú bielizeň, podlahu, odtiaľ na okolité predmety či potraviny. Často sa vajíčka nachádzajú aj v rozvírenom vzduchu, odkiaľ sa môžu dostať vdýchnutím alebo prehltnutím do tela ďalších členov rodiny. Preto je nutné, ak sa nakazí jeden člen rodiny, aby sa preliečila celá rodina. Najčastejším príznakom je svrbenie v okolí konečníka, a to hlavne večer.
- Keď sa priľnú na stenu tenkého čreva môžu vznikať malé vredy, ktoré sa často druhotne infikujú baktériami.
- U dievčat samičky môžu preliezať do pošvy následkom čoho je výtok. Ak sa mrľa ľudská načas neodstráni z tela môžu preliezť až do maternice. Ich prítomnosť sa prejaví zápalom maternicovej sliznice a zápalom vajcovodov.
- Ďalšími príznakmi sú nechutenstvo, strata hmotnosti, bolesti brucha, nevoľnosť, vracanie alebo nočné pomočovanie (najmä u dievčat). Deti sú nepokojné, trpia nespavosťou, ba môžu sa vyskytnúť aj detské neurózy.
Ako zistíme, že máme červy v tele
Vyšetrenie stolice je najbežnejšia metóda, ako sa dajú odhaliť červy v tele. Nie je však stopercentne spoľahlivá. Totiž červy v stolici sa dajú stanoviť iba za prítomnosti ich vajíčok, ktoré pri vyšetrení stolice je možné vidieť pod mikroskopom.
Keďže dospelé červy sú pevne prichytené na sliznici v rôznych častiach tráviaceho traktu, jedine vtedy ich možno odhaliť, keď práve uvoľňujú vajíčka.
Inak ich prítomnosť nedokážeme. Preto nám lekár pri prehliadke odporúča odoberať vzorky zo stolice postupne v troch rôznych časových odstupoch. Dospelé črevné parazity priamo môže pozorovať lekár pri kolonoskopickom vyšetrení.
Niekedy môže byť infikovaný človek bez príznakov. Existujú však aj rôzne príznaky, ktoré ak budeme na sebe pozorovať môžu nám pomôcť či sa v nás „udomácnili“ červy.
Často vetry a kŕče v bruchu bývajú napríklad takým typickým znakom. Spôsobujú to isté parazity, ktoré sa nachádzajú špeciálne v hornej časti tenkého čreva a tu vyvolávajú zápal. Dôsledkom tohto zápalu vznikajú vetry a pocit nadúvania.
Ďalej uvádzam zoznam príznakov podľa Ann Louise Gittlemanovej, ktoré sú mimoriadne pestré a môžu nám pomôcť pri orientácii sa v danej situácii. Sú to napríklad:
- Alergie voči rôznym typom jedla
- Anémia (chudokrvnosť)
- Nadúvanie/napuchnuté brucho
- Krvavá stolica
- Častá hnačka alebo naopak zápcha
- Príznaky podobné chrípke - kašeľ, ťažkosti s dýchaním/chrčanie a horúčka
- Zapáchajúca stolica, ktorá sa zhoršuje poobede a večer
- Plyny a kŕče
- Svrbenie okolo análneho otvoru, hlavne cez noc
- Nevoľnosť
- Vracanie
- Strata váhy a nenásytná chuť do jedla
- Bolesti kĺbov a svalov
- Poruchy spánku
- Chronická únava
- Syndróm dráždivého čreva (IBS)
- Porucha imunitného systému
Ďalšími príznakmi infekcie parazitmi môžu byť tieto dôsledky: horkosť v ústach, zrýchlený tep, bolesť pri pupku, zahmlievanie pred očami, svrbenie nosa alebo ucha, slinenie počas spánku a choroby: astma, cukrovka, epilepsia, rôzne vyrážky, migrény, ochorenie srdca a rakovina.
Ako sa zbaviť parazitov?
Aby sa odstránili parazity v ľudskom tele, v prvom rade je dôležité prečistiť celý tráviaci systém. Totiž čisté, vlhké črevo s dobre vyvinutým svalstvom nie je vhodné miesto a neláka črevné parazity, aby sa tu usídlili. Na otázku ako sa zbaviť parazitov tu je odpoveď. Parazity najlepšie zvládneme, ak pri ich odstraňovaní budeme pracovať na viacerých úrovniach:
1. krok: Očista čreva bylinami je nevyhnutná, pretože väčšina zdrojov vody je v blízkosti ľudských osídlení, a tak je vysoká pravdepodobnosť, že sú infikované parazitmi.
2. krok: Zvýšený príjem vlákniny umožní zrýchliť čas prechodu nestrávených zvyškov potravy, čím sa zabráni ich ukladaniu, a tak sa nevytvoria vhodné podmienky pre parazity.
3. krok: Prekonanie nedostatku vitamínov. Dostatočným príjmom vitamínov, minerálov a živín bojujeme proti ich nedostatku následkom parazitickej nákazy.
4. krok: Spoznanie zdroja nákazy a prevencia reinfekcie
- Ak sme náchylní na nákazy, predchádzajme styku so známymi zdrojmi infekcie, akými sú fekálie hlodavcov, mačacie výkaly a nevhodný kontakt so psami.
- Buďme opatrní pri pití vody a/alebo pri kúpaní sa vo vode, ktorú nepoznáme.
- Ak sme vystavení hmyzu, ktorý cicia krv, oblečme si ochranný odev.
- Pred jedením umyvajme všetko ovocie i zeleninu v čistej vode, aby sme predišli nákazám.
- Na zavlažovanie zeleniny nepoužívajme vodu zo septických nádrží, alebo iných potenciálne kontaminovaných zdrojov.
Deti sú špeciálne náchylné na parazity a veľakrát sa stane, že červy sa u nich vyskytujú vo veľkom množstve.
Ako sa zbaviť parazitov? Naučme ich správnej hygiene ako je umývanie si rúk (aj použitie kefky na nechty) po použití záchodu, po hraní sa vonku alebo predtým ako začnú jesť.
Prečo odporúčame užívať výživové doplnky DrNatura?
Odpoveď nájdeme, ak si prezrieme našu ponuku prírodných produktov (pozri tu).
Colonix Program
Vyspelý program vnútornej očisty
100% na prírodnej báze, vhodný aj pre vegetariánov
Viac informácií nájdete tu...