Crohnova choroba
Táto choroba patrí medzi nešpecifické zápalové ochorenia tráviaceho traktu. Zápal postihuje tráviacu trubicu nesúvisle, celkom zdravé úseky susedia s postihnutými. Najčastejšie ide o chronický zápal čreva.
Vyskytuje sa na niektorých miestach tenkého i hrubého čreva. Pomerne ťažko sa diagnostikuje, pretože spočiatku sú prejavy ochorenia málo príznačné.
Navyše má niektoré symptómy podobné ako syndróm dráždivého čreva (IBS), alebo ulcerózna kolitída, a preto sa často odhalí až po niekoľkých rokoch trvania ochorenia.
Táto choroba je pomenovaná podľa Dr. Burrila Crohna, ktorý spolu s L. Ginzburgom a G. Oppenheimerom diagnostikovali a prvýkrát popísali túto chorobu v roku 1932.
V každom prípade, ak nás často trápi bolesť brucha, bolesti v podbrušku, často a opakovane nás trápi hnačka, kŕče, krvácanie z konečníka, alebo neodôvodnene strácame na hmotnosti a chudneme, mali by sme pozorne prečítať tento článok, ktorý poskytuje základné informácie.
Kedy a kde sa najviac vyskytuje
Podľa štatistických údajov výskyt Crohnovej choroby trápi čím ďalej, tým viac Slovákov. Gastroenterológovia každý rok diagnostikujú 400 nových prípadov. Predpokladá sa však, že to neodráža skutočný výskyt choroby v slovenskej populácii a počet nediagnostikovaných pacientov je ešte väčší. Vysvetlenie je nasledovné: táto choroba postihuje najviac mladých ľudí vo veku 15 až 25 rokov.
Títo napriek zdravotným ťažkostiam jednoducho vyhľadajú lekára až keď sú problémy (bolesť brucha, bolesti v podbrušku, hnačka či krvácanie z konečníka) neznesiteľné.
Z epidemiologických štúdií vyplynulo, že výskyt Crohnovej choroby je častejší v severských krajinách ako v krajinách južných. Zápal čreva, bolesť brucha/bolesť žalúdka, hnačka - typické príznaky Crohnovej choroby dosahujú najčastejšie prvý vrchol v období dospievania a v mladom dospelom veku.
Druhý vrchol sa vyskytuje medzi 50. až 80. rokom veku. Genetické riziko Crohnovej choroby je u príbuzných prvého stupňa 3,5-krát väčšie. Tiež sa zistilo, že belošské obyvateľstvo je viac postihnuté a u židovskej populácie sa Crohnova choroba objavuje až šesťkrát častejšie. Naopak, veľmi nízky výskyt tohto ochorenia je v krajinách Ázie. V porovnaní so Slovenskom je na tom horšie Veľká Británia, škandinávske štáty a USA.
Príčina Crohnovej choroby
Príčina doteraz nie je známa. Predpokladá sa, že Crohnova choroba je rôznorodým ochorením, ktorého príčinou sú viaceré faktory. Existuje niekoľko teórií o tom, čo je primárnou príčinou Crohnovej choroby, ale ani jedna z nich sa jednoznačne nedokázala. Z výskumu vyplýva, že najmenej tri základné faktory zohrávajú svoju úlohu a spôsobujú zápal čreva pozorovaný pri Crohnovej chorobe.
Sú to: neprimerane zvýšená imunita organizmu, genetické predpoklady a životné prostredie.
Z vonkajších faktorov sa predpokladá vplyv stravy, infekčný agens a psychologické faktory. Zistilo sa, že najmä fajčenie zvyšuje riziko vzniku Crohnovej choroby.
Lokalizácia Crohnovej choroby v tráviacom trakte
Pri vzniku Crohnovej choroby migrujú biele krvinky – leukocyty do črevného tkaniva a následne nastáva zápal čreva. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy steny čreva čo znamená, že môže byť postihnutá nesúvisle ktorákoľvek oblasť tráviacej trubice.
Na rozdiel od Crohnovej choroby ulcerózna kolitída zapríčiňuje zápal čreva a vredy len v hornej vrstve sliznice hrubého čreva. Frekvencia výskytu zápalu je rôzna. 40 až 60% zápalov sa vyskytuje v mieste prechodu tenkého čreva do hrubého čreva, tzv. ileocekálna oblasť.
Druhým najčastejším miestom postihnutia, 30 až 40 %, je zápal čreva v oblasti tračníka hrubého čreva.
Potom nasledujú lačník tenkého čreva (25 až 30 %) a oblasť konečníka (11 až 26 %). Najmenej postihnutou oblasťou tráviaceho traktu býva pažerák, žalúdok a dvanástnik (0,2 až 2,0%).
Crohnova choroba - príznaky
Môžu sa pohybovať od miernej formy až po ťažké, môžu sa vyvinúť postupne, alebo náhle, bez varovania. Môžeme mať aj obdobie, keď nemáme žiadne príznaky (tzv. remisia). Keď je choroba aktívna, medzi najbežnejšie príznaky patrí:
- Bolesť brucha / bolesti v podbrušku – často v dolnej pravej oblasti. Čo je príčinou týchto bolestí? Zápal čreva a vredy spôsobujú zmeny na postihnutej časti steny čreva, ktoré opuchne a prípadne sa zjazví. Tým sa sťaží bežný pohyb potravy cez tráviaci trakt, čo sa prejaví bolesťami a kŕčmi.
- Hnačka – častý sprievodný znak pri Crohnovej chorobe. Čo je príčina? Zápal čreva spôsobuje, že bunky v postihnutých oblastiach začnú vylučovať veľké množstvo vody a soli. Následkom toho hrubé črevo nie je schopné úplne vstrebať prebytočnú tekutinu, a tak vzniká hnačka. Intenzívne kŕče môžu tiež prispieť k vzniku riedkej stolice.
- Znížená chuť do jedla a chudnutie. Čo je príčina? Bolesť brucha, kŕče, zápal čreva a jeho následky v stavbe steny čriev ovplyvňujú chuť do jedla. Navyše sa zníži schopnosť tráviť prijatú potravu a vstrebať z nej potrebné živiny.
- Krv v stolici – následok krvácania zapálenej časti čreva. Toto krvácanie môže vzniknúť samo od seba, alebo ho môže spôsobiť potrava pohybujúca sa v tráviacom trakte. Poranenie sa môže prejaviť jasne červenou krvou v záchodovej mise alebo tmavšou krvou primiešanou v stolici. Niekedy krvácanie voľným okom nie je viditeľné. Vtedy hovoríme o okultnej krvi a o jej prítomnosti sa môžeme presvedčiť použitím okultného testu.
Malé vriedky a vredy. V určitom štádiu Crohnovu chorobu sprevádzajú malé vriedky na vnútornom povrchu čreva. Tie sa postupom času zväčšujú a premieňajú sa na veľké vredy, ktoré prenikajú hlboko do črevnej steny a niekedy prenikajú aj cez ňu. Okrem čreva sa vriedky môžu vyskytnúť aj v ústnej dutine.
- V ťažších štádiách Crohnovej choroby sa objavujú ďalšie príznaky ako únava, horúčka, vriedky v ústach, kožné poruchy, artritída, zápal oka, zápal pečene alebo žlčovodu, oneskorený rast alebo pohlavný vývoj detí.
Kedy vyhľadať lekára? Ak pozorujeme trvalé zmeny v činnosti nášho čreva a ak máme nasledujúce príznaky Crohnovej choroby: bolesť brucha/bolesť žalúdka, krv v stolici, hnačka, ktorá nereaguje na lieky proti hnačke a nevysvetliteľná horúčka trvajúca dlhšie ako dva dni, vtedy rozhodne navštívme lekára.
Podľa stavu choroby lekár predpíše vhodné lieky, výživové doplnky, ak je nevyhnutné tak vykoná chirurgický zákrok alebo použije všetky tri možnosti liečby naraz.
Cieľom je dostať zápal pod kontrolu, zabezpečiť nutričné nedostatky a zmierniť symptómy ako je bolesť brucha, hnačka, krvácanie z konečníka. Trend liečby spočíva v snahe dostať pacienta z akútneho štádia do neaktívnej fázy. Aktivita ochorenia sa stanovuje vyšetrením krvi a kolonoskopiou.
- Obštrukcia – upchatie, zablokovanie čreva je veľmi často sa vyskytujúcou komplikáciou. Nastáva následkom zhrubnutia postihnutej časti steny čreva. K zúženiu prispieva tiež opuchnutie črevnej steny a jej zjazvenie. Táto komplikácia vyžaduje chirurgické riešenie.
- Fistuly – píšťaly. Je známe, že zápal čreva pri Crohnovej chorobe často sprevádzajú hnisavé ložiská abscesy – vredy, ktoré postupne môžu vytvoriť akýsi tunel v postihnutej oblasti do okolitých tkanív dutiny brušnej, ako sú napríklad močový mechúr, vagína, oblasť okolo análneho otvoru a konečníka alebo priamo vyústia do kože.
- Tieto tunely sa odborne nazývajú fistuly – píšťaly (= odvodné kanáliky z hnisavého ložiska) a spôsobujú jednu z ďalších komplikácií. Osvedčila sa ich liečba podávaním širokospektrálnych antibiotík a drenáže.
- Keďže sa často môže infekcia opäť objaviť, definitívna liečba je chirurgické odstránenie, vyrezanie (resekcia) ložiska vrátane priľahlej časti čreva.
- Análne fisúry. Často u chorých trpiacich na Crohnovu chorobu vznikajú rôzne zmeny okolo análneho otvoru. Okrem píšťaly (fistuly) sa môžu vyvinúť vo výstelke sliznice konečníka malé trhlinky, štrbiny tzv. fisúry. Tie sa často infikujú a vytvoria sa abscesy – vredy, problém, ktorý môže byť život ohrozujúci, ak sa nelieči.
- Nutričné komplikácie sú ďalším sprievodným znakom Crohnovej choroby. Je dokázaný nedostatok bielkovín, vitamínov a kalórií, spôsobený buď nedostatočným príjmom, ich stratou cez črevnú stenu, alebo následkom zlého vstrebávania, tzv. malabsorpcia.
- Iné zdravotné problémy. Medzi iné komplikácie spojené s Crohnovou chorobou patrí artritída, kožné problémy, zápaly očí alebo úst, obličkové kamene, žlčové kamene alebo iné ochorenie pečene a žlčových ciest. Niektoré z týchto problémov sa dajú vyriešiť v priebehu liečby ochorenia tráviaceho ústrojenstva, ale niektoré vyžadujú samostatnú pozornosť.
- Rakovina hrubého čreva. Počas ochorenia sa tiež zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva.
Niektorí ľudia môžu žiť s Crohnovou chorobou dlhé roky bez príznakov, prežívajú tzv. obdobie remisie.
Keďže sa však choroba obvykle opakuje v rôznych obdobiach života človeka, nemožno jednoznačne povedať, či predchádzajúca liečba pomohla.
Nedá sa ani predpovedať, kedy sa symptómy ako bolesť brucha/bolesť žalúdka, hnačka, bolesti v podbrušku, krvácanie z konečníka, kŕče opäť vrátia. Na druhej strane sú prípady, keď ochorenie vyžaduje sústavnú lekársku starostlivosť po dlhú dobu a pravidelné sledovanie zdravotného stavu chorého.
Dá sa Crohnova choroba kontrolovať diétou?
Doteraz nie sú známe žiadne potraviny, ktoré spôsobujú Crohnovu chorobu, tak isto nie je známa žiadna špeciálna diéta slúžiaca na jeho prevenciu alebo liečbu. Je však veľmi dôležité, aby sme pri tejto chorobe konzumovali stravu bohatú na živiny a vyvarovali sa akýmkoľvek potravinám, ktoré zhoršujú jej príznaky.
Pozor si musíme dávať najmä v čase vzplanutia ochorenia a vyradiť všetky potraviny (celozrnné potraviny, ostré korenie, alkohol, mliečne výrobky), ktoré zvyšujú intenzitu príznakov, ako je hnačka, kŕče, bolesť brucha / bolesť žalúdka, plynatosť.
Odporúča sa viesť si potravinový denník a zapisovať si, čo sme jedli a ako sme sa po tom cítili. Potom vyraďme z nášho jedálnička potraviny, ktoré nám spôsobili zhoršenie symptómov. Tu sú niektoré návrhy, ktoré môžu pomôcť.
Uvedené obmedzenia v stravovaní platia počas akútneho štádia choroby:
- Obmedzte mliečne výrobky.
- Vyskúšajte nízkotučné potraviny
- Obmedzte vlákniny
- Vynechajte problémové potraviny
- Jedzte malé porcie
- Pite dostatok tekutín, najlepšie vodu
- Užívajte výživové doplnky (vitamíny, minerály, probiotiká - Flora Protect, omega-3 mastné kyseliny a pod., no pred začiatkom užívania sa vždy poraďte s lekárom)
- Ak začnete výrazne chudnúť, alebo sa diéta stala veľmi obmedzená, poraďte sa s dietológom.
Ak je Crohnova choroba v neaktívnej fáze, stravujeme sa podľa zásad zdravej výživy, pravidelne detoxikujeme organizmus – zaradíme program Colonix, vylepšujeme si črevnú flóru pomocou probiotík Flora Protect a vyhýbame sa stresu, respektíve naučíme sa ovládať stres.
Stres síce priamo nespôsobuje Crohnovu chorobu, ale môže vyvolať jej vzplanutie, alebo zhoršenie jej príznakov. Prečo?
Keď sme stresovaní, normálna činnosť tráviaceho procesu sa zmení.
Žalúdok sa vyprázdňuje pomalšie a vylučuje viac kyselín, urýchľuje alebo spomaľuje sa prechod črevného obsahu. Dokonca môže spôsobiť zmeny v samotnom tkanive čreva.
Colonix Program
Vyspelý program vnútornej očisty
100% na prírodnej báze, vhodný aj pre vegetariánov
Viac informácií nájdete tu...
- Crohn BB, Ginzburg L, Oppenheimer GD: REGIONAL ILEITIS: A pathologic and clinical entity. JAMA 1932; 99(16): 1323-1329
- Rutgeerts P, Geboes K, Vantrappen G, Beyls J, Kerremans R, Hiele M.: Predictability of the postoperative course of Crohn's disease. Gastroenterology, 1990; 99(4) : 956-63.
- O'Mor C, Segal AW, Levi AJ: Elemental diet as primary treatment of acute Crohn's disease: a controlled trial. BMJ 1984; 288: 1859
- Akobeng, Anthony K; Miller, Victor; Stanton, John; Elbadri, Abubaker M.; Thomas, Adrian G.: Double-Blind Randomized Controlled Trial of Glutamine-Enriched Polymeric Diet in the Treatment of Active Crohn's Disease. Journal of Pediatric Gastroenterology & Nutrition 2000; 30 (1): 78-84
- Bamba, Tadao; Shimoyama, Takashi; Sasaki, Masaya; Tsujikawa, Tomoyuki et al.: Dietary fat attenuates the benefits of an elemental diet in active Crohn's disease: a randomized, controlled trial. European Journal of Gastroenterology & Hepatology 2003; 15(2): 151-157
- Fell, Paintin, Arnaud-Battandier, Beattie, Hollis, Kitching, Donnet-Hughes, Macdonald5 Walker-Smith: Mucosal healing and a fall in mucosal pro-inflammatory cytokine mRNA induced by a specific oral polymeric diet in paediatric Crohn’s disease Alimentary Pharmacology & Therapeutics 2000; 14(1): 281-289
- Yasunori Ogura1,2, Denise K. Bonen3,2, Naohiro Inohara1 et al.: A frameshift mutation in NOD2 associated with susceptibility to Crohn's disease. Nature 2001; 411: 603-606
- C Tysk, E Lindberg, G Järnerot, B Flodérus-Myrhed: Ulcerative colitis and Crohn's disease in an unselected population of monozygotic and dizygotic twins. A study of heritability and the influence of smoking. Gut 1988; 29: 990-996
- Andrea Belluzzi, M.D., Corrado Brignola, M.D., Massimo Campieri, M.D., Angelo Pera, M.D., Stefano Boschi, M.S., and Mario Miglioli, M.D.: Effect of an Enteric-Coated Fish-Oil Preparation on Relapses in Crohn's Disease. N Engl J Med 1996; 334: 1557
- JM Polito, B Childs, ED Mellits, AZ Tokayer, ML Harris, TM Bayless: Crohn's disease: Influence of age at diagnosis on site and clinical type of disease. Gastroenterology 1996; 111(3): 580-586
- TM Bayless, AZ Tokayer, JM Polito 2nd, SA Quaskey, ED Mellits, ML Harris: Crohn's disease: Concordance for site and clinical gtype in affected family members-potential hereditary influences. Gastroenterology 1996; 111(3): 573-579
- R Balfour Sartor: Mechanisms of Disease: Pathogenesis of Crohn's Disease and Ulcerative Colitis. Nat Clin Pract Gastroenterol Hepatol. 2006; 3(7): 390-407
- Prantera C, Zannoni F, Scribano ML, Berto E, Andreoli A, Kohn A, Luzi C: An antibiotic regimen for the treatment of active Crohn's disease: a randomized, controlled clinical trial of metronidazole plus ciprofloxacin. The American Journal of Gastroenterology 1996, 91(2): 328-32