Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Výskum, na ktorom je založený program Colonix

Výskum, na ktorom je založený program Colonix

To, že program Colonix je účinný, nie je žiadna náhoda. Zložky programu (špeciálna kombinácia byliniek) boli vybrané a pozorne skombinované na základe rozsiahleho vedeckého výskumu. Navyše boli tieto bylinky používané po stáročia na pravidelnú, bezpečnú a účinnú očistu tela. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) štyri miliardy ľudí - čo predstavuje 80% svetovej populácie - používajú lieky na báze byliniek na niektoré aspekty prvotnej starostlivosti o zdravie. Nasleduje niekoľko významných poznatkov z výskumu, ktoré poskytujú informácie o každej zložke, nachádzajúcej sa v programe Colonix.

Colonix Program sa skladá z týchto troch produktov:

  • Colonix® Doplnok vlákniny

  • Paranil® Antiparazitický doplnok

  • KleriTea® Liečivý čaj pre detoxikáciu
  • Colonix očista organizmu DR. NATURA | liecivapriroda.sk

    Colonix® očista organizmu




    Skorocel indický (Plantago ovata) obal semien


    Psylium sa získava vyčistením obalov zrelých semien indického skorocelu (Plantago ovata), ktoré rastie v Indii,1 Afganistane, Iráne, Izraeli, severnej Afrike, Španielsku a na Kanárskych ostrovoch. Pestuje sa v Indii a v susedných krajinách a tiež v Brazílii a v Arizone.2 Obal semien skorocelu indického sa používa hlavne na odstránenie zápchy a syndrómu dráždivého čreva, avšak súčasný výskum naznačuje, že môže pomôcť aj pri znižovaní hladiny cholesterolu.3

     

    Na čo sa používa: Bylinkové “lepidlo“ - psyllium - sa používa na premastenie a upokojenie zažívacieho traktu.4 Psyllium má schopnosť zväčšiť svoj objem po absorbovaní tekutiny v črevách, čím vzniká gumovitá, želatínová masa, ktorá premaže steny čriev a podporuje črevnú peristaltiku a defekáciu.5 Pretože psyllium prispieva k tomu, že sa formuje mäkká stolica, znižuje svrbenie, krvácanie, bolesť a iné symptómy hemoroidov, zápchy a iných črevných porúch.6 Psyllium sa v medicíne používa aj proti hnačke, zlému (kyslému) tráveniu, žalúdočným a dvanástnikovým vredom a uretritíde (zápal močovej rúry). 7

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Odborníci považujú psyllium za jedno z najbezpečnejších doposiaľ známych laxatív najmä preto, že funguje ako mnoho typov potravín bohatých na vlákninu. Štúdie na ľuďoch a zvieratách dokazujú, že psyllium je aktívne laxatívum a má schopnosť znižovať cholesterol a krvný tlak a podporuje vykašliavanie. 8 Predbežné štúdie tiež naznačujú, že hrá úlohu pri regulácií diabetu. V jednej štúdii s 18 účastníkmi sa pri užití psyllia pred raňajkami a večerou značne znížil typický nárast koncentrácie glukózy a inzulínu, ktorý sa vyskytuje u ľudí s diabetom typu 2 (diabetici, ktorí nie sú závislí od prísunu inzulínu).9 Zatiaľ sa to nepodarilo verifikovať žiadnymi vhodnými štúdiami. Avšak mnohí herbalisti poukazujú na to, že psylllium môže nepriamo pomôcť znížiť riziko rakoviny čriev tým, že zväčšuje množstvo stolice, pričom majú toxíny menší priamy kontakt s črevným tkanivom. Medzi iným štúdie 10 priniesli významné výsledky:

    • Denný príjem 7 gramov psyllia značne znížil fekálne žlčové kyseliny, ktoré sú spájané s kolorektálnou rakovinou.
    • Liečba psylliom znížila počet prípadov krvácania u 50 pacientov s hemoroidmi.
    • V dvojitej slepej štúdií kontrolovanej placebom sa cholesterol v krvi a LDL cholesterol znížil u pacientov,, ktorí užívali 5,1 gramov obalu semien skorocelu indického dvakrát denne počas 26 týždňov.
    • Pri liečení psylliom (3,6 gramov denne) v dvojitej slepej štúdií kontrolovanej placebom s 80 pacientmi so syndrómom dráždivého čreva sa v liečenej skupine ukázalo celkové zlepšenie o 82 %.

    Poznámka: Pri užití psyllia treba zaistiť dostatočný príjem vody, aby sa predišlo zvýšeniu zápchy a zabezpečilo sa vyprázdňovanie čriev. Psyllium sa má užívať 1 až 2 hodiny po užití iných liekov.

    Bibliografia:
    1.PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov) (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 657.
    2. Ibid.
    3. Armstrong, David. Herbs That Work (Bylinky, ktoré sú účinné), Ulysses Press, ©2001, str. 120.
    4. Tillotson, Alan Keith. The One Earth Herbal Sourcebook (Jedna planéta, Všetko o bylinách), Twin Streams Health/Kensignton Publishing Corp, ©2001, str. 79.
    5. Peirce, Andrea. The American Pharmaceutical Association Practice Guide to Natural Medicines (Americká farmaceutická asociácia - Praktický sprievodca prírodnou medicínou), William Morrow and Company, Inc., ©1999, str. 521.
    6. Ibid.
    7. Bown, Deni. The Herb Society of America New Encyclopedia of Herbs & Their Uses (Nová encyclopedia bylín a ich použitia – Americká spoločnosť pre byliny), DK Publishing, Inc., ©2001, str. 323.
    8.PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 657.
    9. Peirce, Andrea. The American Pharmaceutical Association Practice Guide to Natural Medicines (Americká farmaceutická asociácia - Praktický sprievodca prírodnou medicínou), William Morrow and Company, Inc., ©1999, str. 522.
    10. Ibid.
    11.PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, pp. 658-659.

    Ľanové semeno (Linum usitatissimum)

    Ľan sa pestuje celosvetovo, pretože má mnohostranné použitie. Suché, zrelé semeno ľanu sa používa v medicíne. Čeľaď ľanovitých rastlín zahŕňa viac ako 200 druhov jednoročných rastlín a trvaliek.1

    Ako sa používa: Ľanové semeno sa používa na liečenie črevných problémov, ako sú chronická zápcha, dráždivé črevo, divertikulitída a črevo porušené nadmerným používaním a zneužívaním komerčných laxatív.2 Po strávení sa objem ľanu zväčší, čím pomáha naštartovať črevnú peristaltiku.3Navyše pomáha regulovať zažívací trakt, aby absorboval až do osemkrát svoju vlastnú hmotnosť z vody, a tak pomáha zrýchliť prechod strávenej masy cez črevá. Existuje i náznak, že v procese postupu cez črevá môže na seba naviazať toxíny a odstrániť ich z tela von. 4 I keď je to menej známe, usudzuje sa, že ľanové semeno má aj protizápalové, protirakovinové vlastnosti a účinky a chráni srdce. 5

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Mnohé štúdie dokázali, že ľan má priaznivý účinok na ľudský tráviaci systém, ale má aj overený vplyv na zníženie cholesterolu a ochraňuje srdce. V jednej štúdii ľanové semeno výrazne znížilo hladinu LDL cholesterolu v krvi.6 Iná štúdia podčiarkla jeho schopnosť znížiť lipidy v krvi a spomaliť zrážanlivosť.7 Výskum potvrdil aj účinnosť ľanového semena v liečení zápalových porúch, ako je napr. reumatoidná artritída. Jedna štúdia zistila redukciu artritických cytokínov až o 31 %.

    Poznámka: Spolu s ľanovými semenami treba piť dostatočné množstvo vody, aby sa predišlo zápche a podporilo sa vyprázdňovanie.

    Bibliografia:
    1. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:103.
    2. Armstrong, David. Herbs That Work (Bylinky, ktoré sú účinné), Ulysses Press, ©2001, str. 51.
    3. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 329.
    4. Ibid.
    5. Ibid.
    6. Ibid.
    7. Ibid.
    8. Ibid.

    Fenikel obyčajný (Foeniculum vulgare) semeno

    Príbuzný petržlenu a mrkvy - fenikel - pochádza zo stredomorskej oblasti, kde ešte aj teraz divo rastie. Dnes sa pestuje ako rastlina na semená v miernych podnebiach Európy a Ázie.1 Najčastejšie sa v medicíne používa na zažívacie problémy, nadúvanie a v prípadoch nedostatočnej chuti do jedla.

    Na čo sa používa: Feniklové semeno pomáha zažívaciemu traktu zbaviť sa hlienu a podporuje úľavu od nadúvania.2 Vo vyšších koncentráciách preukazuje aj antispazmodický účinok, overené účinky sú aj pri upokojení kŕčov a záchvatov gastrointestinálneho traktu.3 Semená možno žuvať, ak pociťujeme žalúdočnú nevoľnosť, poruchu trávenia a pálenie záhy.4 Čaj zo semien feniklu sa môže použiť na liečenie detských kolík. 5

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Feniklové semená obsahujú anetol a fenchón, ktoré v laboratórnych testoch rozložili sekrécie v dýchacom systéme.6 Tieto dva komponenty semena sú pre medicínu najhodnotnejšie. Anetol je antispazmodikum a uľavuje pri kŕčoch. Fenchón stimuluje chuť do jedla.7

    Bibliografia:
    1. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:15.
    2. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 69.
    3. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 317.
    4. Foster, Steven and Hobbs, Christopher. Peterson Field Guides: Western Medicinal Plants and Herbs (Petersonov sprievodca lúkami: Medicinálne rastliny a bylinky západu), Houghton Mifflin Company, ©2002, str. 125.
    5. Ibid.
    6. Armstrong, David. Herbs That Work (Bylinky, ktoré sú účinné), Ulysses Press, ©2001, str. 47.
    7. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:15.

    Sladké drievko (Glycyrrhiza glabra) koreň

    Sladké drievko je pôvodom z juhovýchodnej Európy a juhozápadnej Ázie.1 Rastie divo v mnohých európskych krajinách a na Strednom východe. V lekárstve sa používa iba koreň rastliny, čerstvý alebo sušený. Najčastejšie sa používa na liečenie zápalov sliznice a na úľavu pri kašli. 2

    Na čo sa používa: Sladké drievko má protizápalové a protivredové účinky, je expektorant, antiplatelet a má antifungálne a antibakteriálne vlastnosti.3 Má dlhú históriu úspešného použitia pri liečení žalúdočných vredov.4 Môže byť účinné aj pri liečení mnohých infekčných chorôb. V súčasnosti sa sladké drievko používa ako súčasť liekov proti nádche a chrípke, bronchitíde a pri liečení hormonálnych porúch, ako sú klimaktérium a predmenštruačný syndróm (PMS).5

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Dva hlavné prvky sladkého drievka sú glycyrizín a flavonoid. Predbežná štúdia zistila, že žuvateľné tabletky sladkého drievka obsahujúce glycyrizín boli presne tak účinné pri liečení a udržiavaní výsledkov liečenia žalúdočných vredov, ako popredné lieky na blokovanie kyseliny v žalúdku.6 Výskum tiež naznačuje, že deglycyrizované sladké drievko by mohlo stimulovať prirodzené obranné mechanizmy, ktoré predchádzajú vzniku vredov tým, že zvýšia počet slizotvorných buniek v zažívacom trakte, čím zlepšia kvalitu sliznice, predĺžia život črevným bunkám a posilnia mikrocirkuláciu v gastrointestinálnej sliznici. 7

    Bibliografia:
    1. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:140.
    2. Ibid.
    3. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 511.
    4. Ibid.
    5. Ibid.
    6. http://www.raleys.com/cfapps/healthnotesra/healthnotes.cfm?org=raleys&ContentID=2122006#Constituents
    7. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 102.

    Aloe Vera (Aloe barbadensis/capensis/vera)

    Z pôvodného rodiska vo východnej a južnej Afrike sa aloe presťahovala do Ameriky. Dnes sa pestuje hlavne v subtropických oblastiach USA a na súostroví Západnej Indie.1 Listy rastliny aloe obsahujú medicinálne látky, ktoré sa používajú ako silné preháňadlo a na hojenie rán. 2

    Na čo sa používa: Aloe je pravdepodobne najznámejšia pre schopnosť pomáhať liečiť popáleniny, je to ale aj silné laxatívum, ktoré ľahko stimuluje črevá.3 Ďalej má astringentné, zmäkčovacie, antifungálne, antibakteriálne a antivirálne vlastnosti. Pri vonkajšom použití lieči popáleniny a podporuje regeneráciu buniek.4 Ak sa používa vnútorne, pomáha znížiť cholesterol, redukuje zápaly, upokojuje podráždenie žalúdka a funguje ako laxatívum.5

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Klinické skúšky naznačujú, že aloe vera pomáha pri častejšom vyprázdňovaní, stolica je mäkšia a vytvára menšiu závislosť na preháňadlo.6 Iná štúdia zistila, že popálené rany, ktoré boli liečené gélom aloe vera, sa lepšie hojili. 7

    Bibliografia:
    1. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:6.
    2. Ibid.
    3. Armstrong, David. Herbs That Work (Bylinky, ktoré sú účinné), Ulysses Press, ©2001, str. 3.
    4. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 89.
    5. Ibid.
    6. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 17.
    7. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 19.

    Pektín grapefruitu

    Grapefruit obsahuje pektín, rozpustnú vlákninu, ktorá sa získava z dužiny a šupky ovocia a vytvára v zažívacom trakte materiál podobný želatíne.1 Zdravotníci sa zhodujú v tom, že pektín grapefruitu je hypercholesterolemický. Javí sa byť rovnako efektívny, alebo ešte lepší ako väčšina liekov predpisovaných na zníženie cholesterolu.2 Výskumníci tiež zistili, že grapefruitový pektín znižuje ateromatózne nánosy.3

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: V jednej štúdií dostávali morčatá grapefruitový pektín, čo im znížilo cholesterol o 40 % počas iba šiestich týždňov.4 V iných štúdiách sa zistilo u zvierat, ktoré dostávali stravu s vysokým obsahom cholesterolu a súčasne grapefruitový pektín, 24% zúženie ciev, zatiaľ čo zu zvierat, ktoré dostávali iba stravu bohatú na cholesterol, sa cievy zúžili o 45 %.5 Pokusy na ľuďoch, ktorí boli hypercholesterolemickí, ukázali, že ľuďom, ktorí brali grapefruitový pektín a žiadne iné prostriedky na zníženie cholesterolu a ani inak nezmenili svoj životný štýl, sa značne znížil celkový a aj LDL cholesterol, a súčasne sa im zvýšila hladina HDL cholesterolu.5

    Bibliografia:
    1. http://www.whfoods.com/genpage.php?tname=foodspice&dbid=25
    2. http://www.lef.org/protocols/prtcl-049o.shtml
    3. Ibid.
    4. Ibid.
    5. http://www.lef.org/protocols/prtcl-049o.shtml

    Papája (Carica papaya) plod

    Papája je ovocie, ktoré pochádza z východnej časti Strednej Ameriky a pestovala sa už dávno pred príchodom Európanov. Od 19. storočia sa papája pestuje vo všetkých tropických oblastiach. Dnes sú Havaj a Južná Afrika hlavnými vývozcami papáje.1 Je výborným zdrojom antioxidantov, okrem toho obsahuje nielen vitamín E, ale aj viac vitamínu A ako mrkva a viac vitamínu C ako pomaranč. Papája je tiež výborným zdrojom vápnika, draslíka, železa, B vitamínov a proteínov. Pre použitie v lekárstve sú významné tieto živiny spolu s papaínom. Papaín je enzým, ktorý pomáha chemicky transformovať proteín na rôzne aminokyseliny, ktoré zahŕňajú arginín. Arginín ovplyvňuje rastový hormón tak, že zvyšuje napätie svalov a znižuje tuk v tele.2 Papája sa ďalej používa proti páleniu záhy, poruchám trávenia a na liečenie zápalových črevných ochorení.3

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Výskum dokazuje, že papaín môže byť účinný v boji proti rakovine, pretože rozkladá proteín fibrín, ktorý sa nachádza vo všetkých rakovinových bunkách. Takto môže predísť metastázam a spomaľuje aj rast buniek rakoviny prsníka.4 Pacienti, ktorí užívajú enzýmy papáje, sa rýchlejšie zotavia z operácie, žiarenia a chemoterapie.4 Výskum tiež dokazuje, že papája stimuluje chuť do jedla a pomáha pri zažívaní. 5

    Bibliografia:
    1. http://www.innvista.com/health/foods/fruits/papayas.htm
    2. Ibid.
    3. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 105.
    4. http://www.innvista.com/health/foods/fruits/papayas.htm
    5. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 105.

    Červený brest (Ulmus rubra) kôra

    Pôvodom z východnej a strednej časti USA a z východnej Kanady, červený brest sa vyskytuje hlavne v Appalačských horách.1 Vnútro kôry červeného bresta obsahuje látky, ktoré sú významné pre medicínu na liečenie zažívacích porúch, nádchy, bolesti hrdla a kožných rán.2

    Na čo sa používa: Červený brest sa často používa na upokojenie a zmäkčenie, hlavný význam má pri liečení podráždenej a zapálenej sliznice v hrdle a v tráviacom systéme.3 Pretože má vysoký obsah slizu, ktorý, keď sa dostane do kontaktu s vodou, pokryje povrch slizníc, často sa používa pre túto upokojujúcu vlastnosť - napr. pri hemoroidoch. 4Červený brest sa používa aj na liečenie hnačky a vredov.5 Ďalšie použitie zahŕňa liečenie Crohnovej choroby, vredovej kolitídy, divertikulózy a divertikulitídy a gastritídy.6

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Vnútorná kôra obsahuje sliz - zmes polyuronidov, ktoré odstránia zo slizníc toxíny a pomôžu ich upokojiť. Ďalšie zložky sú procyanidíny, škroby a taníny.7 Červený brest vlastne nebol veľmi vedecky skúmaný, avšak používajú ho severoamerickí Indiáni a používa sa aj v ajurvédickej a tradičnej čínskej medicíne, čo predstavuje značný neoficiálny materiál ohľadne jeho použitia a účinkov. Dlhá história založená na klinickom použití naznačuje, že zdravotné stavy reagujúce na červený brest zahŕňajú: bolesť hrdla, kašeľ, mierne respiračné ťažkosti, gastritídu, vredy a iné gastrointestinálne ťažkosti, hnačku, rany, popáleniny, vriedky a iné vonkajšie kožné problémy. Zároveň zmäkčuje kožu.8

    Bibliografia:
    1. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:99.
    2. Ibid.
    3. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 737.
    4. Ibid.
    5. Mowrey, Daniel. The Scientific Validation of Herbal Medicine (Vedecké overenie herbálnej medicíny), Keats Publishing, ©1986, str. 241.
    6. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 109.
    7. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:99.
    8. http://www.dukehealth.org/HealthLibrary/DrugsAndHerbs/Herbs/SlipperyElm/#References-Section

    Ibiš lekársky (Althea officinalis) koreň

    Ibiš lekársky zrejme pochádza z Európy a strednej Ázie a pravdepodobne sa používa už celé tisícročia. Peľ z príbuzného druhu rastliny sa našiel v neandertálskom hrobe starom 60 000 rokov.1 Dnes rastie po celej Európe a v mnohých oblastiach Severnej Ameriky. Koreň sa používa na lekárske účely.

    Na čo sa používa: Ibiš lekársky zmierňuje podráždenie, má protizápalové účinky a stimuluje imunitný systém, tiež upokojuje sliznice.2 Pomáha telu pri odstraňovaní nadmerného množstva vody a hlienu, upokojuje a hojí pleť, sliznice a iné tkanivá. Používa sa pri liečení zápalov močového mechúra, pri zažívacích ťažkostiach, črevných poruchách a pri problémoch s obličkami. 3

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Výskumom sa zistilo, že vysoký obsah slizu v ibiši lekárskom preukazuje hypoglykemickú aktivitu u myší, ktoré nemajú cukrovku.4 Navyše sa tiež zdokumentovala antimikrobiálna aktivita proti baktériám Pseudomonas aeruginosa, Proteus vulgaris a Staphylococcus aureus.5

    Bibliografia:
    1. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:90.
    2. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 556.
    3. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 103.
    4. http://www.traditionalmedicinals.com/index.php?id=108&findall=marshmallow
    5. Ibid.

    Rebarbora lekárska/dlanitá (Rheum officinale/palmatum) koreň

    Rebarboru dlanitú (Rheum palmatum), je ľahšie nájsť pre lekárske účely, pochádza zo západnej Číny a z východného Tibetu. Rebarbora lekárska (Rheum officinale) sa momentálne vo svete pestuje iba v záhradách s miernym podnebím.1 Existuje aj rebarbora vlnitá (Rheum rhabarbarum) a rebarbora pontická (Rheum rhapositum/rhaponticum). Toto sú záhradné odrody, ktoré sa používajú hlavne v kuchyni. 2V medicíne sa používa iba hlavný koreň rebarbory a musí byť aspoň trojročný, hoci sa tvrdí, že šesť až desaťročné korene sú najúčinnejšie.3

    Na čo sa používa: Rebarbora je známa ako mierne laxatívum. Je špeciálne vhodná pre deti práve preto, že má také mierne účinky.4 Navyše rebarbora podporuje pri trávení vylučovanie v črevách a žalúdku a stimuluje tak poháňacie sťahy, a súčasne zvyšuje obsah vody i elektrolytov v stolici.5 Je známe, že bojuje proti infekciám a pomáha odstrániť červy z čriev. Zlepšuje funkciu žlčníka a podporuje hojenie dvanástnikových vredov. Pomáha aj pri liečení zápchy.6

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Hlavné zložky koreňa rebarbory sú antrachinónové glykozidy zahŕňajúce rhein, physcion, emodin, chrysophanol a aloe-emodin. Každý z nich má laxatívny účinok.7 Nachádzajú sa v ňom aj taníny, flavonoidy, škroby a calcium oxalát. 8

    Bibliografia:
    1. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:142.
    2. Armstrong, David. Herbs That Work (Bylinky, ktoré sú účinné), Ulysses Press, ©2001, str. 128.
    3. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:142.
    4. Mowrey, Daniel. The Scientific Validation of Herbal Medicine (Vedecké overenie herbálnej medicíny), Keats Publishing, ©1986, str. 171.
    5. Armstrong, David. Herbs That Work (Bylinky, ktoré sú účinné), Ulysses Press, ©2001, str. 128.
    6. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 107.
    7. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:142.
    8. Ibid.

    Lucerna siata (Medicago sativa)

    Táto rastlina pochádzajúca z oblasti Stredomoria sa dnes pestuje na celom svete.1 Na lekárske účely sa môže použiť celá kvitnúca rastlina a taktiež klíčiace semená. 2

    Na čo sa používa: Lucerna siata alkalizuje telo a pomáha pri detoxikácii. Funguje ako diuretikum, je protizápalová a antifungálna. Znižuje cholesterol, vyrovnáva hladinu cukru v krvi a podporuje funkciu hypofýzy.3 Používa sa pri liečení anémie, artritídy, vredov, pri poruchách zrážanlivosti krvi a pri problémoch tráviaceho systému.4 Lucerna siata, ktorá je neuveriteľne výživnou bylinou, má aj antireumatické účinky.5 Je tiež antilipidemická a prejavuje prolakítin-inhibitujúce účinky.6

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Jedna zo štúdií na diabetických myšiach potvrdila, že lucerna siata prejavuje účinky zníženia hladiny cukru v krvi.7 V inej štúdii derivatívum lucerny vyliečilo kožné poranenia morčiat infikovaných hubou Trichophyton mentagrophytes. Podobný výskum ukázal, že rastlina bola efektívna na liečenie kandidózy. 8

    Bibliografia:
    1. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 11.
    2. Ibid.
    3. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 88.
    4. Ibid.
    5. Mowrey, Daniel. The Scientific Validation of Herbal Medicine (Vedecké overenie herbálnej medicíny), Keats Publishing, ©1986, str. 2.
    6. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 11.
    7. Ibid.
    8. Ibid.

    Guarová guma (Cyamopsis tetragonoloba)

    Guarová guma pochádza z Indie, Austrálie, Južnej Afriky a USA a je pôvodnou rastlinou Indického subkontitentu.1 Na lekárske účely možno použiť celú rastlinu.2

    Na čo sa používa: Guarová guma je užitočná špeciálne na reguláciu zažívania a v prípadoch hnačky.3,4 Jej schopnosť zväčšovať svoj objem je užitočná aj na vytvorenie pocitu sýtosti.

    Bibliografia:
    1. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 418.
    2. Ibid.
    3. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 419.
    4. http://www.answers.com/topic/antidiarrhoeal?hl=guar&hl=gum

    Mäta pieporná (Mentha peperita) listy

    Mäta pieporná, prvýkrát identifikovaná v Anglicku v roku 1696, je bylinka bežne používaná v lekárstve.1 V lekárstve sa používajú iba listy, ktoré sú často súčasťou farmaceutických výrobkov.2

    Na čo sa používa: Mäta pieporná zvyšuje kyslosť v žalúdku, čím prispieva k lepšiemu tráveniu.3 Má mierny anestezujúci účinok na sliznice a gastrointestinálny trakt.4 Je užitočná pri liečení hnačky, zažívacích porúch, syndrómu dráždivého čreva, nevoľnosti, nechutenstva a kŕčov.5 Je dobre známa i pre svoje antizápalové, antivredové a antimikrobiálne učinky a je bezpečným stimulantom.6 Často je súčasťou bylinkových liečiv a zmesí, pretože jej aromatické vlastnosti ich robia prijateľnejšími a lepšie stráviteľnými a vlastne zvyšuje asimiláciu týchto zmesí v tele a zároveň ich použitie pre hlavné orgány tela.7

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Mnohé štúdie poukázali na lekársku hodnotu mäty piepornej. V jednej zo štúdií – dvojitá, slepá, randomizovaná a kontrolovaná placebom – dostávali pacienti s nevredovou dyspepsiou bylinkové liečivo, ktoré sa skladalo z oleja mäty piepornej a rasce. Primárna a aj sekundárna analýza naznačili, že výsledok bol lepší pri použití zmesi oleja mäty a rasce.8 Iná štúdia zistila, že pacienti užívajúci mätu mali menej kŕčov, keď im robili klystíry s báriom. 9Ukazuje sa tiež, že mäta môže pomôcť zbaviť sa žlčových kameňov. V nekontrolovanej štúdií s 31 pacientmi sa u 73 % pacientov kamene rozpustili v prípadoch pravidelného užívania derivatíva mäty.10

    Bibliografia:
    1. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:16.
    2. Ibid.
    3. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 106.
    4. Ibid.
    5. Ibid.
    6. Mowrey, Daniel. The Scientific Validation of Herbal Medicine (Vedecké overenie herbálnej medicíny), Keats Publishing, ©1986, str. 72.
    7. Mowrey, Daniel. The Scientific Validation of Herbal Medicine (Vedecké overenie herbálnej medicíny), Keats Publishing, ©1986, str. 103.
    8. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 629.
    9. Ibid.
    10. Ibid.

    Medvedica lekárska (Arctostaphylos uva-ursi) listy

    Medvedicu lekársku, ktorá rastie v severnej Európe, v Alpách, severnej Ázii a Severnej Amerike, možno nájsť vo svetlých, suchých, borovicových a smrekovcových lesoch, v oblastiach zo zakrpatenými kríkmi, v močiaroch a v horách medzi kosodrevinou.1 V medicíne sa používajú iba listy, a to buď jemne nasekané alebo nahrubo pomleté. 2

    Na čo sa používa: Tradične sa medvedica lekárska používala na vyliečenie infekcií močových ciest.3 Je silným antibiotikom, diuretikom a má zároveň vysoký podiel astringentných tanínov.4 Je vhodná na liečenie porúch sleziny, pečene, pankreasu a tenkého čreva a užitočná aj proti infekciám močového mechúra a obličiek a porúch prostaty.5 Má tiež antimikrobiálne vlastnosti.6

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Medvedica lekárska mala v dvojitej, slepej, randomizovanej štúdii profylaktický účinok na opakujúci sa zápal močového mechúra. U žiadneho z pacientov, ktorí brali doplnok obsahujúci medvedicu lekársku, sa zápal neopakoval, pokiaľ 23 % pacientov, ktorí brali placebo, dostalo zápal znova.7 Ďalšia štúdia na potkanoch dokázala diuretický účinok medvedice lekárskej.8 Javí sa, že pre medicínu najdôležitejšou zložkou je arbutín, ktorý, keď ho telo spracuje na hydrochinón, funguje ako silný dezinfekčný prostriedok.9

    Bibliografia:
    1. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:24.
    2. Ibid.
    3. Armstrong, David. Herbs That Work (Bylinky, ktoré sú účinné), Ulysses Press, ©2001, str. 151.
    4. Ibid.
    5. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 111.
    6. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 848.
    7. Ibid.
    8. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 849.
    9. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:24.

     

    Paranil DR. NATURA | liecivapriroda.sk


    Paranil™

     

    Orech čierny (Juglans nigra) obal/šupka

     

    Orech čierny sa nachádza v mnohých oblastiach USA. Obal obsahuje mnohé aktívne zložky, najdôležitejšie sú juglón, taníny a jód.1

    Na čo sa používa: Obal orecha čierneho používali Aziati a niektoré kmene amerických Indiánov na odstránenie rôznych druhov črevných červov.2 Toto bylinkové liečivo pomáha aj pri trávení, funguje ako laxatívum a má overené použitie na liečenie modrín, hubových infekcií, herpesu, kožnej alergie (poison ivy) a bradavíc.3 Všeobecne funguje ako silný antihelmitický liek, laxatívum a tonikum. 4

     

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Výskumom sa dokázalo, že aktívna látka juglón sa správa antifungálne voči kvasinke Candida albicans.5 Štúdia na 160 potkanoch naznačuje, že šupka čierneho orecha môže mať antitumorové vlastnosti, špeciálne pri liečení črevnej rakoviny.6 V kontrolovanej a slepej štúdií mal juglón aj mierny sedatívny účinok na myši.7

    Bibliografia:
    1. http://www.drclark.net/info/blackwalnut.pdf
    2. http://www.viable-herbal.com/singles/herbs/s130.htm
    3. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 90.
    4. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 142.
    5. Ibid.
    6. Ibid.
    7. Ibid.

    Palina pravá (Artemisia absinthium) v práškovej forme

    Palina pravá rastie v mnohých častiach Európy, v severnej Afrike a častiach Ázie a Severnej a Južnej Ameriky.1 V lekárstve sa používajú hlavne vzdušné korene a listy. Často sa používa na vypudenie parazitov, spolu s obalom orecha čierneho. 2

    Na čo sa používa: Palina pravá stimuluje chuť do jedla a hojí rany. Má aj protirakovinové a antiparazitické vlastnosti.3 Používa sa na liečenie nechutenstva a pri poruchách pečene, žlčníka, trávenia a pri cievnych poruchách.4

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Výskum naznačuje, že zložky paliny pravej pomáhajú vypudiť parazity tým, že voľnými radikálmi poškodia membránu parazitov.5 Iné štúdie vyvodili, že palina pravá môže byť pri liečbe malárie rovnako efektívna ako chinín.6 Ďalšia štúdia zistila, že palina pravá bola stopercentne účinná pri odstránení malarických parazitov z tela.7

    Bibliografia:
    1. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 894.
    2. Ibid.
    3. Ibid.
    4. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 112.
    5. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 895.
    6. Ibid.
    7. Ibid.

    Pau D’Arco/Lapacho (Tabebuia heptaphylla) prášková forma

    Rastlina Pau D’Arco/Lapacho rastie od severného Mexika po severnú Argentínu.1 V lekárstve sa používa iba jej vnútorná kôra.

    Na čo sa používa: Pau D’Arco/Lapacho je dobre známe pre svoje antibakteriálne a antivirálne vlastnosti.2 Prečisťuje krv, je vhodným spôsobom liečby pre rôzne typy infekcií a pomáha pri zápalových črevných ochoreniach, tumoroch a vredoch.3 Pomáha tiež zlepšiť fungovanie pečene.4

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Kľúčovou zložkou v Pau D’Arco/Lapacho je lapachol. Čo sa týka ničenia rakovinových buniek, štúdie lapacholu vyzerajú sľubne.5 Kôra Pau D’Arco/Lapacho sa používa aj na liečbu hubových infekcií, kvasnicových infekcií, fajčiarskeho kašľu, bradavíc a akné.6 Viaceré klinické štúdie poukázali na antimikrobiálne vlastnosti mnohých aktívnych fytochemikálií prítomných v rastline Pau D’Arco/Lapacho. Tieto reagovali voči baktériám, hubám a kvasinkám vrátane Candida, Staphylococcus, Streptococcus a tiež voči tuberkulóze, zápalu pľúc a dyzentérii.7 Boli potvrdené aj antiparazitické reakcie voči rôznym parazitom (vrátane malárie, schistozómy a trypanozómy).8

    Bibliografia:
    1. http://www.answers.com/pau%20d'arco
    2. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 105.
    3. Ibid.
    4. Ibid.
    5. http://www.herbalremedies.com/paudarco.html
    6. Ibid.
    7. http://www.rain-tree.com/paudarco.htm
    8. Ibid.

    Tekvica obyčajná (Cucurbita pepo) semeno

    Tekvica obyčajná, pochádzajúca zo Strednej a Severnej Ameriky, už dnes len veľmi zriedka rastie divo. Pestuje sa hlavne v miernom podnebí Severnej Ameriky.1 V lekárstve sa používajú iba jej semená, suché alebo pražené.2

    Na čo sa používa: Semená tekvice sa používajú v liečbe porúch prostaty a podráždeného močového mechúra.3 V tradičnej ázijskej medicíne sa semená používali aj na liečbu červov a cukrovky.4 Javí sa, že semená majú tiež protizápalové vlastnosti.5

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Mastný olej tekvicového semena obsahuje kyselinu linoleickú, ktorá podporuje zdravé fungovanie prostaty a znižuje možnosť infekcie a dráždenia močového mechúra.6 Komplementárni a alternatívni zdravotníci používajú tekvicové semená na vypudenie črevných parazitov, hlavne pásomnice.7

    Bibliografia:
    1. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:133.
    2. Ibid.
    3. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 106.
    4. Armstrong, David. Herbs That Work (Bylinky, ktoré sú účinné), Ulysses Press, ©2001, str. 124.
    5. Ibid.
    6. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:133.
    7. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 664.

    Klinčekovec voňavý (Syzygium aromaticum) prášok z pukov

    Klinčekovec voňavý je strom, ktorý pochádza z Moluckých ostrovov Indonézie. Tieto ostrovy boli v minulosti považované za súčasť slávnych Koreninových ostrovov. Klinčekovec voňavý rastie aj v afrických krajinách - v Mozambiku, Tanzánii a na Madagaskare.1 Puky kvetov a ich stonky sa používajú v lekárstve, často jemne pomleté. 2

    Na čo sa používa: Klinčeky sa najčastejšie používajú ako lokálne anestetikum v zubárstve.3 Majú tiež antiseptické a antiparazitické vlastnosti a môžu fungovať ako pomoc pri problémoch s trávením. 4

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Klinčeky obsahujú až do 22 % prchavého oleja, ktorý je účinný pri liečbe lokálnej bolesti.5 Vysoký obsah prchavého oleja hrá úlohu aj ako pomocník pri trávení a dodáva klinčeku antispazmodické a antibakteriálne vlastnosti.6 Predklinické hodnotenia naznačujú, že klinčeky sú užitočné pri liečbe ochorení, ako sú vírusy, kandida, rôzne bakteriálne a prvokové infekcie a na odstránenie červov.7

    Bibliografia:
    1. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:71.
    2. Ibid.
    3. Armstrong, David. Herbs That Work (Bylinky, ktoré sú účinné), Ulysses Press, ©2001, str. 28.
    4. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 94.
    5. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:71.
    6. Ibid.
    7. http://www.herbalremedies.com/cloves.html

    Papraď samčia (Dryopteris filix-mas) prášok z koreňa

    Papraď samčia rastie vo všetkých štátoch západných USA a v severovýchodnej časti Severnej Ameriky.1 Korene sa používajú na medicinálne účely.2

    Na čo sa používa: Koreň paprade samčej je jedným z najsilnejších dodnes známych liekov proti pásomnici. Oleorezín paralyzuje svaly červa, takže sa nemôže zachytiť na steny čriev. 3Je účinný aj proti iným črevným parazitom, ako sú rôzne typy pásomnice a motolice. 4

    Bibliografia:
    1. Foster, Steven and Hobbs, Christopher. Peterson Field Guides: Western Medicinal Plants and Herbs (Petersonov sprievodca lúkami: Medicinálne rastliny a bylinky západu), Houghton Mifflin Company, ©2002, str. 377.
    2. Ibid.
    3. http://www.herbalremedies.com/malefern.html
    4. PDR For Herbal Medicines (Príručka herbálnej medicíny pre lekárov), 3.vydanie, Thompson PDR, ©2004, str. 542.

    Grapefruit (Citrus paradisi) extrakt zo semena

    Extrakt zo semena grapefruitu (známy aj pod skratkou GSE) je silným pomocníkom v boji proti infekciám. Ako prví ho používali farmári na spomalenie rastu plesní na svojom náradí. Priemysel výživových doplnkov sa začal zaujímať o GSE na základe tvrdenia, že GSE by mohlo pomôcť v boji proti ľudským infekciám, a tak sa výrobky na báze výťažku grapefruitu začali objavovať v predajniach zdravej výživy. Niekedy sa GSE označuje ako extrakt z citrusových semien. 1

    Na čo sa používa: Grapefruitové semeno sa používa na liečbu vaginálnych kvasinkových infekcií spôsobených candidou a efektívne je aj používanie na odstránenie streptokokov, stafylokokov, salmonely, baktérie E.coli, chrípky, parazitov, herpesu, hubových ochorení a cestovnej hnačky.2 Existujú aj určité náznaky, že extrakt z grapefruitových semien pomáha hojiť aj vredy.3

    Bibliografia:
    1. http://www.herbalremedies.com/grapefruit.html
    2. Ibid.
    3. http://my.webmd.com/content/article/106/108060.htm

    Helonias Dioca (Chamaelirium luteum) koreň

    Táto trvalka pochádza zo Severnej Ameriky a rastie na východ od rieky Mississipi.1 V lekárstve sa používajú iba korene a pakorene.2

    Na čo sa používa: Zatiaľ čo v súčasnosti sa používa na liečbu tak menštruačných problémov, ako aj problémov s prostatou, niektoré domorodé kmene severoamerických Indiánov túto rastlinu používali ako všeliek na kašeľ, koliky, žalúdočné problémy, črevné červy, horúčky a bolesť.3 Tiež sa používa ako diuretikum a pomáha pri vypudení červov z črevného systému. Má schopnosť stimulovať chuť do jedla a priniesť úľavu v prípadoch nevoľnosti a dávenia počas tehotenstva.4

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Na základe výskumu sa potvrdilo, že koreň rastliny helonias dioica obsahuje steroidné saponíny, čo vysvetľuje jeho schopnosť ovplyvňovať hormonálne reakcie tela.5

    Bibliografia:
    1. Peirce, A. The American Pharmaceutical Association Practical Guide to Natural Medicines (Americká farmaceutická asociácia - Praktický sprievodca prírodnou medicínou) (Americká farmaceutická asociácia - Praktický sprievodca prírodnou medicínou), William Morrow and Company, Inc., ©1999, str. 258.
    2. Ibid.
    3. Ibid.
    4. http://www.herbalremedies.com/falseunicorn.html
    5. Peirce, A. The American Pharmaceutical Association Practical Guide to Natural Medicines (Americká farmaceutická asociácia - Praktický sprievodca prírodnou medicínou) (Americká farmaceutická asociácia - Praktický sprievodca prírodnou medicínou), William Morrow and Company, Inc., ©1999, str. 258.

    Myrhovník molmolový (Commiphora molmol) miazga

    Stromy myrhovníka molmolového rastú v severovýchodnej Afrike a na Arabskom polostrove.1 Iba miazga - je to svetlá žltobiela tekutina – sa suší a používa v lekárstve. 2

    Na čo sa používa: Myrha funguje ako antiseptikum, dezinfektant, expectorant a dezodorant.4 Stimuluje imunitný systém a zároveň spevňuje a stimuluje tkanivá sliznice. Pri vnútornom použití údajne prináša úľavu od plynatosti, zlého trávenia, vredov a pri upchaní nosa a bronchitíde.5

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Štúdie naznačujú, že pri kontakte s pokožkou myrha pomáha zvýšiť počet bielych krviniek, ktoré bojujú proti infekciám.6 Štúdie s hlodavcami naznačujú, že myrha má aj protizápalové vlastnosti, znižuje horúčky, stimuluje imunitný systém, potláča bolesť a pravdepodobne aj znižuje hladinu cukru v krvi. 7

    Bibliografia:
    1. Peirce, A. The American Pharmaceutical Association Practical Guide to Natural Medicines (Americká farmaceutická asociácia - Praktický sprievodca prírodnou medicínou) (Americká farmaceutická asociácia - Praktický sprievodca prírodnou medicínou), William Morrow and Company, Inc., ©1999, str. 449.
    2. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:97.
    3. Balch, Phyllis and Balch, James. Prescription for Nutritional Healing (Recept na liečenie výživou), 3rd ed., Avery Publishing, ©2000, str. 104.
    4. Ibid.
    5. Peirce, A. The American Pharmaceutical Association Practical Guide to Natural Medicines (Americká farmaceutická asociácia - Praktický sprievodca prírodnou medicínou) (Americká farmaceutická asociácia - Praktický sprievodca prírodnou medicínou), William Morrow and Company, Inc., ©1999, str. 449.
    6. The Complete Guide to Natural Healing (Kompletná príručka pre prírodnú liečbu), International Masters Publishers, AB. ©2000, 1:97.
    7. Peirce, A. The American Pharmaceutical Association Practical Guide to Natural Medicines (Americká farmaceutická asociácia - Praktický sprievodca prírodnou medicínou) (Americká farmaceutická asociácia - Praktický sprievodca prírodnou medicínou), William Morrow and Company, Inc., ©1999, str. 450.

    Cesnak kuchynský (Allium sativum) prášok

    Už viac ako 5 000 rokov je cesnak vysoko hodnotený pre svoje liečivé účinky a schopnosť posilniť organizmus a dodať telu energiu.1 V medicíne sa používajú iba dužinaté struky cesnaku.

    Na čo sa používa: Cesnak pomáha telu pri detoxifikácii, chráni ho proti infekciám tým, že zlepšuje fungovanie imunitného systému, a je účinný pri liečbe takmer každej choroby či infekcie.2 Je antihypertenzívny, antimikrobiálny, antineoplastický a hypercholesterolemický.3 Špecifické ťažkosti, pri ktorých sa používa cesnak, sú nádcha, kašeľ, dermatofytóza, astma, črevné červy, horúčka a poruchy trávenia, žlčníka a pečene.4

    Najzaujímavejšie poznatky z výskumu: Síra, ktorá je súčasťou éterických esenciálnych olejov cesnaku, mu dodáva silné dezinfekčné vlastnosti a vytvára dobrú obranu proti smrtiacim mikroorganizmom v tele. Po strávení sa vstrebá do krvi a potom sa rozšíri cez rôzne orgány tela.5 Výskum naznačuje, že prítomnos