Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Účinnosť spreja proti chrápaniu

Mechanizmus účinku nosového spreja spočíva v tom, že napína zadné svaly hltana, čo umožňuje uvoľniť dýchacie cesty.

Účinnosť spreja proti chrápaniu

Nakoľko zvuk chrápania je spôsobený nadmerným uvoľnením mäkkých tkanív, a tým zablokovaním dýchacích ciest, nosový sprej proti chrápaniu rieši presne tento problém - čo je vlastne samotnou príčinou chrápania.

Aby bolo možné dôsledkom chrápania úspešne predchádzať, odporúča sa používanie nosného spreja, čím sa môže predísť nedostatočnému prísunu kyslíka počas spánku.

Dôležitosť používania nosného spreja je jasná najmä ľuďom, ktorí si uvedomujú jeho význam a sú si vedomí možných následkov chrápania, ktoré často spôsobuje závažné ochorenia a môže viesť aj k nezvratným stavom, ktorým je možné zabrániť práve používaním spomínaného spreja.

Je dôležité vedieť, že chrápajúca osoba sa za noc v dôsledku nesprávneho dýchania a nedostatku kyslíka prebúdza až 300-krát, čo si však dotyčná osoba vôbec neuvedomuje. Najmiernejším dôsledkom tohto stavu (bez používania nosného spreja) je neustála nevyspatosť, čo následne vedie k oslabeniu imunitného systému. Štatistika dokazuje, že ľudia, ktorí chrápu pravidelne po dobu piatich rokov, sú počas tejto doby ukrátení o štyri roky spánku. To je príčinou trvalého spánkového deficitu, ktorý často vedie k rôznym nepríjemnostiam, dokonca až nehodám. Tomu by bolo možné používaním nosného spreja ľahko predchádzať.

Avšak chronické poruchy dýchania počas spánku môžu mať aj oveľa závažnejšie dôsledky, pretože telo nie je dostatočne okysličované. Ak je tento stav trvalý, potom to má vplyv aj na krvný obeh, môže to mať za následok vysoký krvný tlak a vyššiu záťaž na srdce. Nemožno opomenúť ani to, že ak mozog nemá dostatok kyslíka, zvyšuje sa riziko cievnej mozgovej príhody. Všetkým týmto nepriaznivým dôsledkom by sa dalo zamedziť pravidelným používaním nosného spreja.

Chrápanie môže mať mnohé dôvody - príčinou môže byť aj doposiaľ nezistená choroba, preto je potrebné sa pred začatím používania nosného spreja uistiť, či chrápanie nie je príznakom nejakého ochorenia. Vo väčšine prípadov je chrápanie dôsledkom upchatého nosa alebo obezity; v týchto prípadoch je najjednoduchším riešením používanie nosného spreja proti chrápaniu. Ohľadne účinnosti nosných sprejov boli vykonané mnohé testy a podľa mienky odborníkov nosné spreje nemajú žiadne vedľajšie účinky. Ich rizikové faktory sú v porovnaní s inými metódami najnižšie.