Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Príčina chrápania

Väčšina ľudí vie, že príčinou chrápania je určitý stupeň obmedzenia dýchacích ciest, ku ktorému dochádza počas spánku; avšak príčinou chrápania býva v skutočnosti to, čo toto obmedzenie spôsobuje.

Príčina chrápania

Čiastočné obmedzenie dýchacích ciest počas spánku spôsobuje tkanivo mäkkého podnebia, respektíve jeho ochabnutie. V tom tkvie podstata chrápania, pričom vznik tohto stavu má viacero príčin.

Genetické príčiny
Príčina chrápania je najčastejšie daná tým, že je oslabený svalový tonus horných dýchacích ciest; v tomto prípade je používanie spreja proti chrápaniu veľmi efektívne, chrápanie môže úplne zamedziť.

Nadváha
Uvedený stav sa však zhoršuje, ak má dotyčný problémy s nadváhou, nakoľko nežiaduce tukové vrstvy sa ukladajú aj medzi svalstvo hltana a sliznicu. Tak sa priestor pre prúdenie vzduchu obmedzuje ešte viac, a tým skôr sa objavujú problémy s chrápaním.

Organické zmeny
Príčinou chrápania môže byť aj organická zmena, skrivenie nosnej prepážky, ako aj zdurené nosné mandle. Ďalšou príčinou môže byť aj nesprávne vyvinutá čeľusť, keď jej spodná časť je posunutá viac dozadu. To tiež obmedzuje dýchanie počas spánku.

Chemikálie
Stáva sa aj to, že chrápanie má chemické príčiny, teda že ochabnutie svalstva horných dýchacích ciest je spôsobené nejakou chemikáliou, ktorá sa dostala do organizmu. Môžu to byť rôzne lieky, látky na povzbudenie alebo utlmenie organizmu alebo prášky na spanie. Do tejto kategórie patrí aj nadmerné užívanie alkoholu alebo omamných látok.

Fajčenie
Menej často sa hovorí o tom, že príčinou chrápania môže byť aj fajčenie. Krčná sliznica fajčiara je väčšmi zdurená než u nefajčiara, čo tiež prispieva k zúženiu priestoru pre prúdenie vzduchu. Niekedy môžu u silných fajčiarov vzniknúť aj zápalové procesy, čo býva rovnako príčinou chrápania. V takom prípade je vhodné fajčenie obmedziť, alebo s ním celkom prestať. To môže v priaznivom prípade už v priebehu niekoľkých týždňov vyriešiť problém s chrápaním, respektíve odstrániť poruchy spánku.

Alergia
Ďalšou z príčin chrápania môže byť jednoznačne alergia - pôsobením alergénov môže dôjsť k zápalu nosnej sliznice, čo samozrejme tiež zužuje priechodnosť dýchacích ciest.

Nebezpečenstvo kumulácie
Chrápanie nebýva obvykle zapríčinené iba jedným faktorom, ale viacerými vplyvmi súčasne, čo predstavuje možnosť ďalších komplikácií. Najčastejším prípadom kumulácie príčin chrápania býva nadváha kombinovaná s nadmerným užívaním alkoholu, respektíve s fajčením. V takomto prípade pri riešení problému chrápania už nevystačíme s užívaním spreja proti chrápaniu, ale zároveň musíme podniknúť aj kroky pre obmedzenie týchto ďalších nepriaznivých vplyvov.