Stolica odhalí v akom stave je tráviaca sústava
Aká je vaša stolica? Viete, že z jej farby, vône, štruktúry a konzistencie môžete sami odhaliť, či je vaša tráviaca sústava v poriadku?
Prezrádza váš zdravotný stav?
Preto, ak chcete predchádzať chorobám, mali by ste si ju denne kontrolovať. Že to nerobíte? Nezaujíma vás, je vám to dokonca odporné?
Ak je tomu tak, urobte v tomto smere nápravu čo najskôr, pretože môžete predísť rôznym vážnym zdravotným komplikáciám. Ak vaša stolica nie je ideálna, t.j. nemá farbu starého zlata, tvar zrelého banánu, konzistenciu podobnú zubnej paste, nepláva na vode a nie je bez nepríjemného zápachu, v tom prípade pozorne čítajte ďalej.
Všeobecne je zmena konzistencie stolice a jej farby bežná, často závisí od toho, čo sme predchádzajúci deň zjedli. Nemusí znamenať nič zlé, najmä ak sa stolica zmení krátkodobo, len z času načas, od jedného vyprázdnenia k druhému.
Avšak ak zmenená stolica a zmena jej farby pretrváva dlhšiu dobu, môže to byť následok menej vážnych až vážnych zdravotných problémov. V takom prípade ide o varovanie, ktoré nesmieme prehliadnuť a treba ísť k lekárovi, aby sa zistila príčina. Napríklad, ak je vaša stolica svetlá, šedá alebo zelenkavej farby, môže signalizovať upchaté žlčovody, alebo nejakú chorobu pečene.
Ak má stolica natrvalo zmenenú farbu alebo konzistenciu, môže ísť o niektoré nasledujúce špecifické príčiny:
Žltá stolica odporne zapáchajúca: zlé vstrebávanie (malabsorpcia) tukov následkom nedostatočnej činnosti pankreasu, ktorá sa prejavuje pri pankreatitíde, rakovine pankreasu, cystickej fibróze, či celiakii.
Čierna stolica odporne smrdiaca: krvácanie v žalúdku alebo v hornej časti tenkého čreva následkom prítomnosti vredov alebo nádorov. Čierna stolica môže byť aj neškodná, a to v prípade, keď sa užívajú výživové doplnky obsahujúce železo. Vtedy však nezapácha, zmení sa iba jej farba.
Krvavá stolica gaštanovej farby: krvácanie vredov alebo nádorov nachádzajúcich sa v strednej časti tenkého čreva alebo v prvej časti hrubého čreva, Crohnova choroba, ulcerózna kolitída.
Tvrdá stolica vo vode rýchlo klesajúca ku dnu môže naznačiť, že dotyčná osoba nekonzumuje dostatok stravy bohatej na vlákninu, ako je napríklad zelenina, ovocie, celozrnné výrobky, alebo nepije dostatok vody. Tvrdá stolica je často tmavá, pretože ostáva dlhší čas v čreve, ako je potrebné a užitočné.
Aký je rozdiel, keď je krv v stolici (krvavá stolica) alebo krv po stolici?
Ak je krv v stolici (krvavá stolica) je to následok krvácania v hornej alebo dolnej časti tráviaceho traktu. Podľa farby krvi v stolici môžeme zistiť, či krvácanie nastáva v žalúdku, alebo v hornej časti tenkého čreva respektíve, v dolnej časti tenkého alebo hrubého čreva. Krv v stolici je tmavá, napr. ak praskne vred v žalúdku, dvanástniku, čoho dôsledkom je čierna stolica. Naopak svetlejšia farba prezrádza, že krvácanie nastalo v druhej polovici tráviaceho traktu. Krv v stolici môže spôsobiť okrem iného rakovina žalúdka alebo čreva, zápal výdutín (divertikul) – divertikulitída, ulcerózna kolitída.
Nie vždy je prítomnosť krvi viditeľná. Nazýva sa to "okultná" krv – t.j. tajomná, skrytá. Ak zistíme akékoľvek zmeny, rozhodne je dôležité ísť čo najskôr k lekárovi a dať si urobiť tzv. fekálny okultný krvný test, ktorý odhalí skrytú krv v stolici.
Dôležité je uvedomiť si, že stolica prechodne môže mať červenú farbu po konzumácii červenej repy. Toto je neškodné.
Ak máme krv po stolici, to nám signalizuje, že ide o problémy so zapálenými hemoroidmi, či už vnútornými alebo vonkajšími, ktoré po vypudení stolice začnú krvácať. Krv po stolici môžeme pozorovať aj po mechanickom poškodení sliznice análneho otvoru. V takomto prípade je krv svetločervená. Opäť je dôležité navštíviť čo najskôr lekára.
Zelená stolica a jej príčina
Pečeň stále produkuje žlč, svetlozelenú tekutinu, ktorú vylučuje priamo do tenkého čreva alebo ukladá v žlčníku. Žlč je potrebná na absorpciu tukov a vitamínov rozpustných v tuku.
Tiež pomáha, aby bola stolica mäkká a zodpovedá za jej hnedú farbu. Ako je to možné, veď žlč má zelenú farbu?
Tu je vysvetlenie: ako žlč postupuje cez črevo, postupne sa mení jej farba zo zelenej cez žltú na hnedú účinkom baktérií v hrubom čreve, ktoré žlč zmenia na žlčové soli.
Zelená stolica často naznačuje, že potrava prešla črevom rýchlejšie ako je normálne (to sa nazýva zvýšený čas tranzitu črevom, pozri tráviace ťažkosti), predtým ako sa mohla zmeniť zo zelenej na hnedú. Hnačka zrýchli tranzit potravy črevom.
Teda akýkoľvek faktor, ktorý vyvolá hnačku, môže spôsobiť, že jeho konečným dôsledkom je zelená stolica.
Zelená stolica sa môže tvoriť aj pri konzumácii zvýšeného množstva stravy, ktorá obsahuje chlorofyl – prírodné zelené farbivo nachádzajúce sa najmä v špenáte, v listovej zelenine (v hlávkovom alebo ľadovom šaláte a pod.), v kapustovitej zelenine (kel, kapusta, brokolica). Rovnako užívaním výživových doplnkov, obsahujúcich:
- veľké množstvo chlorofylu, ako je zelená riasa chlorela, modrozelená riasa spirulína alebo sušené mladé výhonky jačmeňa, tzv. mladý jačmeň
- bizmut
Ak vzniká zelená stolica po konzumácii spomínaných potravín a výživových doplnkov, nemusíme mať obavy. Zelená stolica môže byť aj následok užívania preháňadiel, či antibiotík. Avšak zelená stolica môže byť aj následok rôznych závažných ochorení, aj keď sme nejedli žiadnu potravinu, ktorá by mohla zapríčiniť zelenú stolicu. Všeobecne platí, ak nezmizne po dvoch, maximálne po troch dňoch, ďalej nečakajme a rozhodne navštívme lekára. Pretože môže signalizovať otravu potravinou, vedľajšie účinky liekov, ale aj vážnu chorobu: - choroby tráviaceho traktu (ulcerózna kolitída, IBS, Crohnova choroba, celiakia, rakovina a pod.)
- poruchu vo vstrebávaní (malabsorpcia)
- cestovnú hnačku
- infekčnú hnačku – zvlášť salmonela a giardia
- zvýšený počet nežiaducich baktérií v tenkom čreve
Niektoré z uvedených príčin môžeme aj sami riešiť a úspešne odstrániť. Ako? Nuž napríklad odstránením nežiaduceho nárastu baktérií v tenkom čreve.
Čo spôsobuje nárast baktérií?
Nárast baktérií je relatívne všeobecný stav, ktorý môže byť prítomný v organizme po celé roky, kým sa odhalí. Je to preto, lebo často užívame antibiotiká, antacidy a iné lieky, ktoré vymetú nielen nežiaduce choroboplodné, ale súčasne aj priateľské baktérie - probiotiká z čreva von. Tenké črevo normálne obsahuje relatívne malý počet baktérií. Avšak dole uvedené faktory môžu zapríčiniť prebytočný nárast baktérií v tenkom čreve.
Tieto nežiaduce baktérie potom v procese nazývanom dekonjugácia žlče spôsobujú nedostatočný príjem tukov (malabsorpciu tukov) a blokuje sa príjem sacharidov. Namiesto toho, aby sme ich zužitkovali, ostávajú sacharidy v tenkom čreve, kde nastáva ich nežiaduce kvasenie. Toto vyústi do tvorby plynov, bolesti, nadúvania, zapáchajúcich plynov, tvorí sa hlien v stolici, stolica smrdí a môže vzniknúť riedka stolica, ba aj hnačka. Sladké a škrobové potraviny spôsobujú najhoršie symptómy. Toxické metabolické produkty nežiaducich baktérií poškodzujú črevné bunky, a tak sa zamedzí prijímanie živín. Okrem zníženej schopnosti prijímania živín môže vzniknúť alergia proti potravinám a ich intolerancia. Nárast baktérií môže spôsobiť:
- Znížená pohyblivosť v tenkom čreve zapríčinená nadbytkom cukru v potrave, chronický stres a zdravotné poruchy ako diabetes, znížená činnosť štítnej žľazy (hypotyroidizmus) a skleroderma. Zo štatistických údajov vyplýva, že v Spojených štátoch viac ako 40% ľudí, ktorí majú diabetes a súčasne aj chronickú hnačku, majú problém súvisiaci s nárastom baktérií v ich tenkom čreve.
- Znížená tvorba kyseliny soľnej (hypochlórhydria) v žalúdku sa často prejavuje v priebehu starnutia. Keďže žalúdočná kyselina je kyslá, pomáha zabiť baktérie. Ak je kyseliny menej, je viac pravdepodobné, že sa budú rozmnožovať. Ďalšou príčinou nedostatočnej produkcie žalúdočnej kyseliny je zvýšené užívanie antacidov.
- Štrukturálne abnormality v tenkom čreve – operácie, divertikuly v tenkom čreve, slepý prstenec, črevné obštrukcie a fistuly pri Crohnovej chorobe. Tento uvedený zoznam nie je kompletný a uvádza len niektoré štrukturálne príčiny spôsobujúce bakteriálny nárast.
- Stres, znížená imunita, niektoré lieky ako steroidy, antibiotiká a antikoncepčné pilulky, nedostatok vlákniny v potrave a nedostatok pankreatických enzýmov patria medzi ďalšie príčiny.
Symptómy nárastu baktérií v tenkom čreve
- Zápcha
- Nafukovanie brucha a tvorba plynov po zjedení stravy
- Chronická riedka stolica alebo hnačka – štúdie ukázali, že 48 až 67% ľudí s chronickou hnačkou mali súčasne i zvýšený nárast baktérií v tenkom čreve
- Depresia
- Únava – spôsobená nedostatkom materských červených krviniek (megaloblastickou anémiou; megaloblast = materská bunka červených krviniek) následkom neschopnosti vstrebávať vitamín B12
- Deficit živín napriek tomu, že sa užívajú výživové doplnky
- Strata hmotnosti
- Bolesti brucha
- Hlien v stolici
- Plynatosť zhoršená po zjedení vláknin a cukrov
Prírodné prostriedky proti nárastu baktérií
Presné testovanie a liečenie nárastu baktérií je zložité. Konvenčná liečba všeobecne používa antibakteriálne lieky, ktoré však ničia aj užitočné baktérie – probiotiká. Existujú tri spôsoby ako zvládnuť a liečiť prírodnými prostriedkami nežiaduci nárast baktérií v tele človeka:
- diétou – s nízkym obsahom sacharidov
- liečivými bylinami ako je napr. mätový olej - je to najviac preštudované prírodné liečivo. Olej je obalený v pevnej enterosolventnej kapsuli, ktorá sa otvorí až v tenkom čreve, kde zabíja nežiaduce baktérie.
- probiotikami, ktoré nahradia nežiaduce baktérie priateľskými baktériami (Flora Protect)
- tráviacimi enzýmami
Hlien v stolici
Najčastejšie je prejavom nešpecifického zápalu črevnej sliznice a sám o sebe nie je nebezpečný.
Hlien v stolici sa môže vyskytovať pri zápche, ale aj pri hnačke. Horšie je, keď hlien v stolici sprevádza aj krvácanie z konečníka. Môže to byť aj následok syndrómu dráždivého čreva (IBS) so zápchou. Ich diagnostika a liečba už rozhodne patrí do rúk gastroenterológa.
Podľa alternatívnej medicíny častejšie hlien v stolici zapríčiňuje zvýšený výskyt baktérií v tenkom čreve, či potravinové alergie a citlivosť.
Tieto problémy sa často dajú ľahko riešiť diétou a užívaním výživových doplnkov.
Pri nadmernom množstve baktérií sa plynatosť a nadúvanie zhoršuje po zjedení akéhokoľvek cukru, či už je to biely cukor, chlieb, cestovina, ryža alebo mlieko, (ktoré obsahuje cukor laktózu).
Ľudia, u ktorých sa hlien v stolici vyskytuje následkom alergie na potraviny, musia vylúčiť zo stravy tie potraviny, ktoré to spôsobujú.
Ďalšie príčiny, ktoré spôsobujú hlien v stolici sú:
- divertikulitída
- celiakia
- Crohnova choroba
- ulcerózna kolitída
Ak je jazyk pokrytý hrubým bielym povlakom so stopami zubov na okrajoch znamená to, že hlien v stolici zapríčiňujú tučné potraviny, mliečne produkty a pšenica. Vynechanie týchto potravín sa často odporúča, aspoň dovtedy, kým sa stav nezlepší.
Bakteriálne a parazitické infekcie môžu tiež zapríčiniť hlien v stolici. Často ich sprevádza náhla hnačka, bolesti v dolnej časti brucha a krv v stolici.
Ako si pomôcť, ak je hlien v stolici?
k nejde o závažné ochorenia, hlien v stolici, nadúvanie, plynatosť a zápcha sa dá často vyriešiť zvýšením príjmu vody, užívaním byliniek alebo potravinových odhlieňovačov. Takých odhlieňovačov, ktoré vytvárajú hladký povlak na sliznici čreva.
Napríklad ľanové semená, ktoré pred užitím necháme namočené cez noc vo vode. Veľkým pomocníkom pri riešení týchto problémov je tiež Colonix Program.
Žltá stolica
Podobne ako zelená stolica, ktorej zafarbenie môže spôsobiť zvýšený príjem zelených potravín, rovnako žltá stolica môže byť sfarbená do žlta zvýšeným príjmom potravín, ktoré obsahujú žlté až oranžové pigmenty ako sú karotény.
Tie sa nachádzajú napr. v mrkve, karotke, marhuliach a pod. Takýto zjav je samozrejme neškodný a krátkodobý.
Inak žltá stolica nie je normálna. Zapamätajme si, ak je žltá stolica alebo stolica svetlá, náš žalúdok, pečeň, tenké alebo hrubé črevo môžu byť napadnuté vážnou chorobou. Žltá stolica môže signalizovať:
- rýchly prechod potravy tráviacim traktom. Vyskytuje sa napríklad u ľudí s GERD (gastroezofagálnym reflexom)
- nedostatočné vylučovanie žlče
- bakteriálnu infekciu v črevách, ktorá sa zvyčajne objaví náhle
- genetickú chorobu – celiakiu, kedy telo nie je schopné správne tráviť glutén
- zápal žlčovodov (cholangitis) zapríčinený bakteriálnou infekciou alebo žlčovými kameňmi
- zápal žlčníka (cholecystitis)
- žlčové kamene, ktoré vznikajú stvrdnutím žlče a tvorbou kryštálov. Tieto sa môžu tvoriť následkom cirhózy alebo chorobou krvi
- infekciu giardiou – parazitom, ktorý žije na povrchu čreva. Zdrojom je kontaminovaná voda a šíri sa najmä medzi deťmi a ich opatrovateľkami. Do tela sa dostáva ústami. Výdatný pomocník na ich odstránenie je Paranil.
- zápal pečene (hepatitída) – vírusové ochorenie pečene. Existujú tri hlavné formy (A, B, C) a celý rad menej známych foriem.
- žltačku – kedy sa následkom zvýšenej hladiny bilirubínu koža zafarbí na oranžovú alebo žltú. Súčasne ju môže sprevádzať žltá stolica. Je to choroba, ktorá sa vyskytuje u ľudí, ktorí majú problémy s pečeňou, alebo majú niektorú formu hepatitídy.
- malabsorpčný syndróm – porucha vstrebávania živín počas trávenia.
Stolica svetlá
Môže ju zapríčiniť nedostatočná činnosť obličiek. Vyskytuje sa pri zdravotných problémoch ako je napríklad zápal žlčníka – cholecystitis, prítomnosť žlčových kameňov, infekcia parazitmi (giardia), cirhóza pečene, chronická pakreatitída, alebo hepatitída.
Keď je stolica zafarbená do hneda, je to výsledok pôsobenia žlčových solí pečene. Ak je znížená ich produkcia, stolica je svetlej farby. Ďalšou príčinou môže byť užívanie liekov, ktoré obsahujú hydroxid hliníka. Stolica prechodne môže zblednúť po vyšetrení, pri ktorom sa používa báriový test.
Stolica svetlá môže byť lesklá alebo šedá, plávajúca a môže nepríjemne zapáchať následkom prítomnosti tuku v stolici.
Tvrdá stolica vzniká pri pomalom transporte potraviny tráviacim traktom, čo je typické pri zápche. Môže to byť následok nedostatočného prijímania vláknin a nedodržania pitného režimu.
Riedka stolica je naopak dôsledok rýchleho prechodu potraviny črevom, čo je charakteristické pri hnačke. O príčinách a ich riešení pozri Príznaky problémov s črevom – hnačka, zápcha a Riešenie problému zápchy a hnačky.
Colonix Program
Vyspelý program vnútornej očisty
100% na prírodnej báze, vhodný aj pre vegetariánov
Viac informácií nájdete tu...