Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Odstránenie chrápania

Väčšina ľudí si myslí, že na odstránenie chrápania stačí užívať nejaké lieky či prípravky, ale s touto problematikou úzko súvisia aj otázky zmeny zaužívaného životného štýlu, ktorý má veľmi často vplyv na chrápanie.

Odstránenie chrápania

Chrápanie sa vo väčšine prípadov podarí odstrániť používaním spreja proti chrápaniu. Pritom sa najlepšie osvedčil sprej proti chrápaniu Asonor. Sú však aj prípady, keď tento sprej nepomôže, pričom však situáciu môže niekedy vyriešiť aj malá zmena v zaužívaných návykoch.

Chrápanie sa objavuje najčastejšie u ľudí, ktorí trpia nadváhou, čo nepriaznivo pôsobí na tento problém aj v spojitosti s ďalšími faktormi. Práve preto nie je odstránenie chrápania iba otázkou nájdenia účinného liečivého prípravku. Priaznivým krokom smerom k odstráneniu chrápania je v každom prípade zníženie telesnej hmotnosti, preto by sme to mali vziať do úvahy.

Chrápanie môže byť aj dedičného charakteru, ako sú napr. užšie dýchacie cesty, menší obvod krku, avšak nevhodný spôsob života v každom prípade tento stav iba zhoršuje.

Ak je niekto náchylný na chrápanie, lebo má užšie dýchacie cesty, vysoký krvný tlak, prípadne nejaké kardiologické ochorenie, môže tieto komplikácie zhoršovať navyše ešte fajčením, prípadne ešte aj nadmerným užívaním alkoholických nápojov. Preto tejto okolnosti treba venovať zvýšenú pozornosť nielen v záujme odstránenia chrápania, ale aj kvôli predchádzaniu následkov týchto zlozvykov.

Z uvedeného vyplýva, že odstránenie chrápania nie je iba otázkou vyriešenia jedného problému, ale že v záujme zachovania zdravia si vyžaduje zohľadnenie viacerých súčasných vplyvov.

V záujme odstránenia chrápania sa odporúča:

  1. Pred spaním dôkladne vyčistiť pleť.
  2. Zabezpečiť vhodné podmienky na spanie (pohodlná posteľ, vhodná hygiena, atď.) - stáva sa, že už aj samotné tieto opatrenia stačia na odstránenie chrápania.
  3. V záujme odstránenia chrápania je vhodné prejsť na zdravší spôsob stravovania, cez deň si dopriať viac pohybu, čo prispieva aj k zníženiu hmotnosti. V prípade potreby je vhodné si zvoliť aj niektorú z diét.
  4. K odstráneniu chrápania niekedy stačí aj to, ak dotyčný prestane fajčiť, alebo aspoň zníži množstvo vyfajčených cigariet.
  5. Na úspešnosť odstránenia chrápania značne vplýva aj otázka užívania alkoholických nápojov, najlepšie je, ak sa ich dotyčný môže úplne zriecť.
  6. Chrápanie môže byť ovplyvnené aj užívaním sedatív a liekov na spanie, preto na zamedzenie chrápania niekedy stačí tieto lieky nahradiť nejakým prírodným prostriedkom.
  7. Popritom je vhodné používať aj sprej proti chrápaniu Asonor, pričom však v záujme úspechu je dôležité aj zohľadnenie ostatných bodov.