Chrápanie je podľa väčšiny ľudí len nepríjemnosťou, najmä ak ide o manželov, spolubývajúcich, ale bohužiaľ ešte aj dnes je málokomu známe, že táto porucha spánku môže byť nebezpečná.
Chrápanie je podľa väčšiny ľudí len nepríjemnosťou, najmä ak ide o manželov, spolubývajúcich, ale bohužiaľ ešte aj dnes je málokomu známe, že táto porucha spánku môže byť nebezpečná.
Chrápanie je vlastne porucha dýchania, ku ktorej dochádza počas spánku a môže byť pre organizmus v rôznej miere nebezpečná. Ak sa u postihnutého človeka vytvorí zovretie v krku, vzduch sa len ťažko dostáva cez hltan do pľúc. Toto spôsobuje, že hlasivky sa zachvejú, čo sprevádza známy zvukový efekt - chrápanie.
Vo vážnejších prípadoch môže chrápanie spôsobiť také výpadky dýchania, že chrápajúci sa až minútu nenadýchne, následne sa zobudí a lapá po dychu. Niekedy sa takéto výpadky dýchania kvôli chrápaniu môžu zopakovať za jednu noc aj stokrát.
Dôsledkom chrápania je chronická nevyspatosť, čo spôsobuje zníženie funkčnosti imunitného systému organizmu. Veľakrát si ľudia ani neuvedomia, že dôvodom ich stálej unavenosti je práve chrápanie.
Môžu nastať aj závažnejšie komplikácie tohto stavu, pretože ak počas spánku vaše telo nemá dostatok kyslíka, klesne hladina kyslíka v krvi, úroveň oxidu uhličitého a adrenalínu naopak stúpne. V mnohých prípadoch to zapríčiňuje hypertenziu, zrýchlený tep, poruchy srdcového rytmu a môže to spôsobiť aj psychické problémy. Zároveň je podstatné i to, že strata mozgových buniek, ako aj ich regenerácia úzko súvisí s vyváženým prísunom kyslíka, pričom toto narušenie prísunu kyslíka zavinené nočným chrápaním prináša zmätok, nerovnováhu a v ťažkých prípadoch môže viesť až k mozgovej mŕtvici.
Chrápanie sa veľmi dlho nepovažovalo za ochorenie, dokonca aj podľa lekárov to bola len nepríjemnosť. V ostatných rokoch však výskum ukázal, že dôsledkom chrápania môžu v tele nastať zdravotné komplikácie, a od tej doby bolo v tlači zverejnených veľa článkov o význame centier spánku, ktoré pomôžu určiť závažnosť chrápania, rovnako ako aj jeho dôvody.
Staré mýty, že chrápanie nie je nebezpečné, len nepríjemné, dodnes pretrvávajú, a väčšina ľudí sa s touto skutočnosťou ani nezverí svojmu lekárovi, napriek tomu, že lekár by pomocou tejto informácie v prípade určitých chorôb ľahšie stanovil diagnózu, dali by sa určiť potrebné preventívne opatrenia.
Málokto vie, že chrápanie môže byť aj skrytým príznakom skrytej choroby, takže je jednoznačne lepšie poznať dôvod chrápania, pretože vo väčšine prípadov je možné proti chrápaniu účinne bojovať.
Väčšinou je chrápanie dôsledkom nevhodného životného štýlu (obezita, spánok po najedení sa do sýta, fajčenie, alkohol atď.), ale chrápanie sa vyskytuje aj u 10% detí, z čoho jednoznačne vyplýva, že chrápanie môžu zapríčiniť rozličné faktory.
Chrápanie môže viesť k závažným zdravotným komplikáciám. Existuje čoraz viac účinných metód pre zabránenie chrápania, určite sa oplatí urobiť niečo viac pre jeho zabránenie.