Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Liečebné metódy boja proti chrápaniu

Ohľadne liečebných metód boja proti chrápaniu je ešte stále veľa nejasností a len veľmi málo ľudí berie do úvahy, že bojovať proti chrápaniu treba preto, lebo chrápanie môže mať vážne zdravotné dôsledky.

Liečebné metódy boja proti chrápaniu

Dnes je už dostupných niekoľko riešení na zamedzenie chrápania, od sprejov proti chrápaniu po laserové metódy. Najvhodnejším spôsobom ako skoncovať s chrápaním nie je to, že kúpime spolubývajúcim špunty do uší. Pre nich je chrápanie len nepríjemnosťou, avšak chrápajúcemu to môže privodiť vážne zdravotné dôsledky. Preto je nevyhnutné nájsť riešenie.

Najlepší liek proti chrápaniu sa dá vybrať len v tom prípade, ak sa podarí nájsť príčinu chrápania. Zaujímavým faktom je, že asi 40 % mužov pravidelne chrápe, no napriek tomu sa tento stav málokedy spomenie u lekára, aj keď by to mohlo pomôcť pri diagnostikovaní choroby.

U detí je stanovenie diagnózy a vhodnej liečby o niečo jednoduchšie, lebo v ich prípade je dôvodom chrápania najčastejšie zväčšenie nosných mandlí, ktoré bránia dýchaniu nosom, čo zapríčiňuje chrápanie. V takýchto prípadoch je najčastejšou liečbou odstránenie nosných mandlí.

Keď je chrápanie spôsobené alergiou alebo astmou, odborný lekár ho môže obmedziť predpísaným alebo odporučeným liekom.

Chrápanie je fyzicky spôsobené tým, že sa uvoľnia mäkké tkanivá horných dýchacích ciest, zablokujú sa dýchacie cesty a vibrácie týchto tkanív spôsobujú zvuk chrápania. Z tohto dôvodu sú najúspešnejšie prípravky proti chrápaniu - ako je Asonor - ktoré udržujú sliznice horných dýchacích ciest vlhké a čiastočne napnú aj ich svaly. Zvýšenie svalového napätia v mäkkých tkanivách umožňuje bezproblémový priechod vzduchu cez dýchacie cesty, preto je takýto prípravok veľmi vhodnou ochranou proti chrápaniu.

Mali by sme si však byť vedomí toho, že nezdravý životný štýl výrazne ovplyvňuje mieru chrápania. Preto sa treba snažiť nesprávnu životosprávu zmeniť a tým budú aj prípravky proti chrápaniu omnoho účinnejšie.

Najdôležitejšie faktory, ktoré ovplyvňujú stupeň chrápania sú: obezita, nadmerný alkoholizmus, fajčenie a sedavý spôsob života. Zmeny v tomto smere sú najlepším liekom proti chrápaniu, pomáha to predchádzať rôznym zdravotným následkom a komplikáciám, z ktorých najnebezpečnejšie sú srdcovo-cievne ochorenia.