Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Liečba chrápania

Liečba chrápania je u mnohých ľudí závažným problémom, ktorý zväčša vyplýva z toho, že sa ľudia nesnažia odstrániť príčiny chrápania, ale iba jeho prejavy.

Liečba chrápania

V záujme úspešnej liečby chrápania sa oplatí začať najprv so zisťovaním jeho príčiny. Ak človek namiesto odstránenia iba samotného chrápania odstráni prednostne jeho príčinu, skôr či neskôr sa zbaví aj samotného chrápania. Toto môže byť v mnohých prípadoch oveľa dôležitejšie než by sme predpokladali. Ešte aj v súčasnosti si mnohí ľudia myslia, že chrápanie nie je ničím viac, než iba nepríjemným stavom, hlavne pre partnera či spolubývajúceho. Pritom však v skutočnosti môže byť chrápanie príznakom, ako aj pôvodcom mnohých chorôb, čo je tiež dôvodom, aby sme jeho liečeniu venovali patričnú pozornosť. Pred začatím liečby chrápania je potrebné si uvedomiť, že ide o poruchu spánku, ktorá má určitú psychickú, fyziologickú, alebo fyzickú príčinu. Väčšinou sa príčina dá veľmi ľahko zistiť, a potom už liečenie, resp. nájdenie vhodnej metódy jej odstránenia už je pomerne jednoduché. Chrápanie sa vo väčšine prípadov dá odstrániť používaním spreja proti chrápaniu - pri jeho používaní rýchlo vyjde najavo, či je tento spôsob liečby chrápania účinný. Oplatí sa však myslieť aj na to, že ak dôvodom chrápania je nejaká iná, vážnejšia porucha, musíme sa venovať v prvom rade jej vyriešeniu.

Liečba chrápania sa dnes dostáva do popredia, nakoľko vplyvom zaužívaného spôsobu života sa chrápanie považuje za ľudovú „chorobu“, avšak výskumy dokazujú, že sa môže stať pôvodcom vážnych zdravotných komplikácií. Napriek tomu ešte aj dnes len málokto u lekára uvádza chrápanie ako symptóm, lebo panuje názor, že je to iba nepatrná, aj keď nepríjemná, ale prirodzená záležitosť a že chrápanie si nevyžaduje lekársky zásah.

Ak sa však za chrápaním ukrývajú fyziologické príčiny, ich riešenie nebýva komplikované. Väčšinou sa dajú riešiť úpravou miesta na spanie, zmenou spánkovej hygieny, alebo obmedzením užívania alkoholických nápojov či úpravou stravovacích návykov. Riešenie problému chrápania v takýchto prípadoch závisí predovšetkým od ochoty dotyčného spolupracovať s lekárom.

Nezávisle od toho, čo je dôvodom chrápania, je to závažný problém, riešením ktorého môžeme predísť rôznym chorobám alebo aj fyziologickým zmenám, a dosiahnutím nerušeného spánku môžeme zásadne vylepšiť náš zdravotný stav.