Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Čo robiť proti chrápaniu?

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že chrápanie je stav nielen nepríjemný, ale že môže mať za následok aj zdravotné komplikácie. Preto je na jeho zamedzenie jednoznačne potrebné podniknúť určité kroky.

Čo robiť proti chrápaniu?

Vo väčšine prípadov chrápanie ruší najviac človeka, ktorý s chrápajúcim spí v jednej miestnosti, a práve on je ten, kto potrebuje v tejto situácii pomoc. Je však dôležité vedieť, že chrápanie ruší aj samotného chrápajúceho človeka, čo sa však obvykle ignoruje.

K prvým príznakom patrí nespavosť, únava. Ak proti chrápaniu človek nič nepodnikne, chrápanie sa stáva chronickou poruchou spánku, následkom chrápania sa do krvi nedostáva dostatok kyslíka, kvôli čomu proces regenerácie nie je kompletný. Preto má chrápajúci ráno po zobudení pocit, že je viac unavený, ako keď si išiel ľahnúť. Tento problém môže byť miernejší alebo závažnejší, ale jednoznačne je potrebná jeho liečba, musia sa urobiť potrebné kroky.

Aby bolo možné proti chrápaniu úspešne bojovať, prvým krokom je zistenie príčiny, keďže chrápanie môže mať mnoho príčin. Medzi najčastejšie príčiny patrí obezita, konzumácia veľkého množstva kávy a alkoholu, astma alebo alergia, toto však nie je úplná paleta príčin. Skôr než proti chrápaniu čokoľvek podniknete, mali by ste si byť vedomí toho, že niekedy je tento stav spôsobený vedľajšími účinkami liekov, respektíve to môže byť ešte nezisteným príznakom nejakej choroby. Toto sú však zriedkavejšie dôvody a práve pre tieto dôvody v určitej miere nefungujú ani overené výrobky určené na zamedzenie chrápania.

Na zamedzenie chrápania nestačí kúpiť si účinný produkt, no napriek tomu je už aj toto veľkým krokom v boji proti chrápaniu. Najlepším prípravkom sú kvapky do nosa alebo sprej, ktorý je klinicky testovaný. Takým je napríklad nosový sprej Asonor.

Keď chceme účinne bojovať proti chrápaniu, existuje niekoľko krokov, ktoré by sme mali podniknúť. Napríklad, ak má niekto nadváhu, mal by popri používaní prípravkov proti chrápaniu držať diétu, čo pravdepodobne pomôže zvýšiť účinok prípravkov proti chrápaniu a zlepšiť výsledky.

Ak je klinicky testovaný, všeobecne účinný prípravok u niekoho neúčinný, treba sa poradiť s odborným lekárom, nakoľko príčinou chrápania môže byť nejaká choroba a chrápanie môže spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že proti chrápaniu je potrebné bojovať nielen z dôvodu jeho nepríjemnosti, ale že tento stav úzko súvisí s celkovým zdravotným stavom človeka.