Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Tráviace problémy

Únava, alebo vyčerpanosť?

 

V mnohých prípadoch je únava príznakom nejakého zdravotného problému. Ľudia únavu len zriedka považujú za symptóm nejakého ochorenia, pretože únava sa často prejavuje aj u zdravých ľudí a vyvolať ju môžu rôzne faktory.

ÚnavaNormálna únava je odpoveďou organizmu na fyzickú a psychickú záťaž. Únava je úplne normálnou reakciou v prípade, keď človek prežíva väčšie zaťaženie, než je obvykle zvyknutý.

Avšak aj táto normálna únava môže byť chorobná, keď sa stane chronickou, alebo keď narastie do extrémnych rozmerov a pretrváva príliš dlho. Keď je niekto pravidelne vystavovaný nezvyčajne silnej psychickej, duševnej a fyzickej záťaži, v tom prípade bude mať dlhodobá únava tieto príčiny.

Dlhodobá únava môže nastať aj ako dôsledok životného štýlu, ale môže mať súvislosť aj s nejakým ochorením, preto jej treba venovať patričnú pozornosť.


Únava a jej časté dôvody a príznaky

Chorobná únava môže mať širokú škálu príčin. Aby sme ľahšie mohli objaviť skutočné spúšťacie faktory, vyplatí sa zamerať na možné spúšťacie príčiny chorobnej únavy.

Únava

Chronická únava a jej časté príznaky sú: slabosť, strata sily, stály pocit únavy, nedostatok motivácie a problémy s koncentráciou. Človek trpiaci chronickou únavou len s námahou začne a ukončí svoju prácu. Chronická únava môže mať aj tieto príznaky: mdloby, alebo strata vedomia, búšenie srdca a časté závraty. Keď niekto pozoruje na sebe tieto príznaky, vtedy je potrebné vyhľadať odborného lekára, aby sa zistilo, prečo takáto únava vznikla.


Metabolické problémy a endokrinné (hormonálny pôvod) ochorenia

Najčastejšie metabolické problémy a endokrinné ochorenia, v dôsledku ktorých sa človek sústavne cíti vyčerpaný, sú: málokrvnosť, znížená funkcia štítnej žľazy, cukrovka, poruchy elektrolytového hospodárstva, ochorenie obličiek, abnormality pečeňových funkcií, Cushingov syndróm.

Ak sa chcete dočítať viac o danej téme, prosím kliknite na tému: Hrubé črevo | Posilnenie imunity.


Infekčné ochorenia

Infekčné ochorenia vyčerpávajú ľudský organizmus. Chronická únava, ako symptóm, sa najčastejšie objavuje pri nasledovných ochoreniach: hepatitída, tuberkulóza, chrípka, malária, infekcia HIV.


Ochorenia srdca a pľúc

Ochorenia týchto dvoch životne dôležitých orgánov veľmi zaťažujú organizmus. Neustála únava sa objavuje pri nasledovných ochoreniach: kongestívne srdcové zlyhanie, ischemická choroba srdca, poruchy srdcovej chlopne, arytmia, astma, zápal pľúc, chronická obštrukčná choroba pľúc.


Vedľajšie účinky liekov

Neustála vyčerpanosť môže nastať aj ako vedľajší účinok pri užívaní viacerých liekov. Chronická únava nastane pri užívaní prípravkov, ako sú antidepresíva, lieky proti úzkosti, sedatíva, antihistaminiká, steroidy a niektoré lieky na zníženie krvného tlaku.


Psychické príčiny

V niektorých prípadoch preťažujú organizmus i psychické problémy, čo spôsobuje neustály pocit únavy. Únava môže byť zapríčinená depresiou, pocitom úzkosti, užívaním drog a alkoholizmom, poruchami príjmu potravy, anorexiou, bulímiou, ale ovplyvňujúcimi faktormi môžu byť aj smútok a žiaľ.


Problémy so spánkom

Keď človek nie je schopný oddýchnuť si, jeho organizmus sa neregeneruje v plnej miere. Z toho vyplýva, že poruchy spánku vedú k vyčerpanosti. Takéto poruchy spánku môžu znamenať aj syndróm spánkovej apnoe, nespavosť, narkolepsia, alebo je to následok práce v nočných či striedavých zmenách, tehotenstvo, či dokonca zápal pažeráka.


Únava a jej ďalšie príčiny

Stáva sa, že únava a môže byť zapríčinená nejakým vážnym ochorením, poprípade vedľajšími účinkami nejakej liečby. Takýmito príčinami môžu byť: rakovina, chemoterapia, rádioterapia, reumatologické ochorenia, systémový lupus erythematosus (SLE), ochorenia tkanív a svalov (fibromyalgia).

ÚnavaNevyhnutná pozornosť je potrebná v prípade, keď únava a jej príznaky nie sú jedinými symptómami, ale prejavujú sa aj ďalšie, ako napríklad: dýchavičnosť, mdloby, bolesť na hrudi, krvácanie (krvácanie z konečníka, alebo krvavé vracanie), silné bolesti brucha a panvy, bolesť chrbta, silné bolesti hlavy, alebo nepravidelný srdcový tep. Keď sa podobné príznaky prejavia u osôb žijúcich v jednej domácnosti, môže ísť aj o otravu oxidom uhoľnatým.

V prípade potreby môže lekár naordinovať nasledovné vyšetrenia: vyšetrenia krvi a moču, testy na funkciu štítnej žľazy, tehotenský test, test HIV, röntgen hrudníka, EKG, CT. Konečnú diagnózu stanoví lekár na základe výsledkov testov, čím sa môžu zistiť príčiny chronickej únavy.


Únava a spôsob života

Hovorili sme o možných príčinách chronickej únavy, ale vo väčšine prípadov je chronická únava dôsledkom nesprávneho spôsobu života.

ÚnavaÚnava a stav imunitného systému navzájom veľmi úzko súvisia. V prípade, že fungovanie imunitného systému nie je dostačujúce – napríklad kvôli nahromadeným toxickým usadeninám v organizme – vtedy je imunitný systém nútený presmerovať energiu kvôli tomu, aby dokázal zabezpečiť fungovanie životne dôležitých orgánov.

Chronická únava sa v tomto prípade stáva stálym stavom. Je overené, že po všeobecnej detoxikácii sa človek cíti dokonale uvoľnený a plný sily.

Únava sa niekedy dá odstrániť aj účinnou detoxikáciou, nie je potrebné žiadne špeciálne liečenie.

Na vykonanie detoxikácie organizmu je najlepším a najvhodnejším prípravkom Program ToxiClean.

Program ToxiClean je detoxikačný program, ktorý z organizmu odstráni ťažké kovy zaťažujúce imunitný systém.

Vyčerpanosť môže vzniknúť aj dehydratáciou. Väčšina ľudí nevenuje dostatočnú pozornosť množstvu a kvalite prijatých tekutín.

Vypité nápoje obsahujú veľa cukru a toxických látok, preto sú na hydratáciu organizmu vhodné len čiastočne. Dlhotrvajúca únava sa eliminuje vypitím 2 litrov čistej vody alebo neperlivej minerálnej vody denne.

Únava

Stav imunitného systému vo veľkej miere ovplyvňujú aj stravovacie návyky.
Chronická únava môže nastať aj vtedy, keď príjem energie a živín nie je dostačujúci.

Živiny bohaté na vitamíny a vlákniny napomáhajú proces trávenia, nezaťažujú organizmus, čím sa dá odstrániť neustála únava. Samotná zmena stravovacích návykov však nestačí. Je potrebná aj dôkladná očista čriev, pretože treba odstrániť toxické usadeniny zo steny čriev preto, aby sa živiny mohli zužitkovať.

Clean Inside program je tá najohľaduplnejšia a najlepšia očista čriev ,a jeho použitím sa môžeme zároveň zbaviť aj parazitov. To tiež vo veľkej miere prispieva k zlepšeniu stavu imunitného systému.

Na základe skúseností veľkého množstva ľudí užitie prípravku Clean Inside očista čriev pomohlo k tomu, aby sa chronická únava z jedného dňa na druhý vytratila.

Okrem hore uvedených požiadaviek k odstráneniu vzniknutej chronickej únavy prispieva aj pravidelný pohyb, relaxácia, vyhýbanie sa stresu.

Vďaka týmto súvislostiam sa dá ľahšie zistiť vyvolávajúca príčina chronickej únavy a vo väčšine prípadov sa dá táto únava aj ľahko liečiť. Únava nemôže byť trvalou súčasťou života, robme proti nej niečo, pretože je v našich silách ju eliminovať.