Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Vláknina – psyllium

Vláknina – psyllium

 

Vláknina je známa vlastnosťou, že zmierňuje zápchu, alebo predchádza jej vzniku. Vláknina má na zdravie aj iné priaznivé účinky, napr. znižuje riziko vzniku cukrovky a ochorenia srdca.

Čo je vláknina?

Vláknina je tá časť rastlinnej potravy, ktorú organizmus človeka nedokáže stráviť alebo vstrebať.

Na rozdiel od zložiek potravín, ako sú tuky, bielkoviny, alebo sacharidy, je vláknina pre organizmus nestráviteľná, preto vláknina vo viac či menej neporušenom stave prechádza cez žalúdok, tenké črevo a hrubé črevo, a nakoniec sa z tela vylúči. Mohlo by sa zdať, že vláknina nemá pri fungovaní organizmu dôležitú úlohu, v skutočnosti však má pri udržaní zdravia veľa dôležitých funkcií.

Vo vode nerozpustná vláknina

Vo vode nerozpustná vláknina napomáha priechod skonzumovanej stravy cez tráviaci trakt a taktiež zvyšuje objem stolice.

Vláknina môže byť veľmi užitočná pre ľudí, ktorých trápia zápchy alebo nepravidelná stolica. Vo vode nerozpustná vláknina môže pochádzať z rôznych zdrojov. Jej vynikajúcim zdrojom je celozrnná múka, pšeničné otruby, orechy a rôzne druhy zeleniny.

Vo vode rozpustná vláknina

Vo vode rozpustná vláknina sa rozpustí vo vode, získava gélovú konzistenciu, čo môže byť účinným prostriedkom na zníženie obsahu cholesterolu v krvi a na znižovanie cukru v krvi.

Vo vode rozpustná vláknina môže pochádzať z ovsa, hrachu, fazule, jabĺk, citrusových plodov, mrkvy, jačmeňa a rozpustnú vlákninu obsahuje aj psyllium.

Ak sa chcete dočítať viac o danej téme, prosím kliknite na tému: Očista čriev | Posilnenie imunity.

Psyllium (obaly semien skorocelu indického)

Psyllium obaly semien skorocelu indického – obsahujú obzvlášť veľa vlákniny. Vláknina sa po skonzumovaní v črevách dokáže zväčšiť na niekoľkonásobok svojho objemu ako zátka z psylliového gélu, prechádza hrubým črevom a vyčistí ho.

Počas procesu psyllium vstrebe do seba časť toxických látok, odstraňuje usadeniny, a problematické úseky sa stávajú priechodnejšími. Vďaka svojej mimoriadnej účinnosti sa psyllium javí ako najobľúbenejšia vláknina, nakoľko nielenže znižuje výskyt zápchy, ale napomáha aj znižovanie hmotnosti, detoxikuje organizmus a zlepšuje celkový zdravotný stav.

Vláknina psyllium môže byť veľmi užitočná aj pri detoxikácii organizmu. Pravidelná konzumácia napomáha zachovať zdravie črevného traktu. Organizmus získa viac energie, zlepší sa vstrebávanie rôznych živín, zbaví sa nepríjemných plynov, nafúknutia a toxických látok. Vláknina pri zvýšenom príjme znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva, čo dokázali mnohé lekárske výskumy.

Psyllium a jeho výhody

Psyllium zvyšuje objem stolice, zjemňuje jej štruktúru. Stolica s väčším objemom sa ľahšie pohybuje v čreve, čím sa znižuje pravdepodobnosť výskytu zápchy.

Vláknina rozpustná vo vode môže napomáhať pri znižovaní cholesterolu v krvi tak, že znižuje hladinu lipoproteínu (LDL) s nízkou hustotou, takzvaný „zlý” cholesterol. Na základe epidemiologických štúdií zvýšený príjem vlákniny psyllium znižuje krvný tlak, výskyt jednotlivých zápalových ochorení a taktiež chráni zdravie srdca.

Vláknina psyllium spomaľuje vstrebávanie cukru do krvi, čo u ľudí chorých na cukrovku napomáha znížiť kolísanie cukru v krvi. Ďalej znižuje riziko cukrovky typu 2.

Vláknina môže napomáhať aj pri normalizácii telesnej hmotnosti. Pri konzumácii potravy s vysokým obsahom vlákniny čas trávený žutím trvá dlhšie, organizmus má viac času, aby pocítil nasýtenosť, človek už nepociťuje hlad.

Je dôležité poznamenať, že pred prvým požitím vlákniny Psyllium sa odporúča poradiť sa s odborníkom, nakoľko môžu nastať alergické reakcie.

Dávkovanie

Na základe odporúčania National Academy of Sciences’ Institute of Medicine optimálna denná dávka je nasledovná:

do 51 rokov ženy 25 gramov, muži 38 gramov.

nad 51 rokov ženy 21 gramov, muži 30 gramov.

Vláknina a jej najdôležitejšie zdroje

  • Rôzne druhy obilnín
  • Ovocie
  • Zelenina
  • Fazuľa, hrach a iné strukoviny
  • Orechy, rôzne druhy jadier a taktiež psyllium

15 druhov, 100% prírodná, rastlinného pôvodu vo vode rozpustná a vo vode nerozpustná vláknina sa nachádza v jednej kapsule vlákninového doplnku Clean Inside. Clean Inside – vlákninový doplnok pomáha očistiť črevá od nahromadených toxických látok, a taktiež napomáha predchádzať tvorbe nových usadenín.

Vláknina – dá sa ňou predávkovať?

Náhle, vo veľkom množstve skonzumovaná vláknina môže vyvolať aj nepríjemné symptómy.

Vláknina ak je jej obsah v potrave vysoký, má priaznivý vplyv na organizmus, avšak zároveň vláknina, keď sa jej naraz dostane do organizmu veľa, napomáha vznik nepríjemných črevných plynov, vyvolá nafúknutie a kŕče.

Vláknina v strave – množstvo sa odporúča pomaly, počas niekoľko týždňov postupne zvyšovať, aby sa zabránilo nepríjemným príznakom. Keď sa konzumuje vláknina, je veľmi dôležité aj piť väčšie množstvo tekutín (vody).

Clean Inside – vlákninový doplnok a jeho účinky

Na organizmus každého človeka má blahodarné účinky vlákninový doplnok – Clean Inside. Jeho užívanie sa odporúča hlavne ľuďom, ktorým chýba v strave prírodná vláknina. Clean Inside – vlákninový doplnok denne zabezpečuje príjem 8 gramov vlákniny. Jeho použitie je veľmi jednoduché.

Vlákninový doplnok Clean Inside – najdôležitejším zdrojom vlákniny sú obaly semien skorocelu indického psyllium. Vláknina nielen očistí črevá, ale prinúti ich aj normálne fungovať. Nakoľko znižuje obsah cholesterolu v krvi, má pozitívny vplyv aj na srdce. Vo veľkej miere dopomáha aj ku zdravej črevnej flóre a jej udržaniu a na zosilnenie imunitného systému.