Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Hrubé črevo

Hrubé črevo

Väčšina ľudí si v dnešných časoch myslí, že hrubé črevo má jedinú funkciu, vyprázdňovanie. Preto mu nepridávajú žiadny zvláštny význam, i keď hrubé črevo má omnoho rozsiahlejšiu funkciu. V skutočnosti je hlavným ukazovateľom, ovplyvňovateľom a indikátorom imunitného systému.

Hrubé črevo je časť čreva, ktoré v bruchu obklopuje tenké črevo v obdĺžnikovej forme. Jeho časti sú slepé črevo, vzostupné hrubé črevo, priečne hrubé črevo, zostupné hrubé črevo, sigmata, konečník. Hrubé črevo má oveľa väčší priemer ako tenké črevo a nie je také hladké. Nachádzajú sa na ňom erupcie, ktoré sa líšia v závislosti svalových pohybov. Sliznicu má skladanú, prepojenú krvnými cievami, lymfatickými cievami a nervovými ukončeniami.


Fungovanie

Trvanie trávenia prijatej potravy v časti hrubé črevo je 24-48 hodín, z čoho 2-3 hodiny sú potrebné na to, aby sa nevstrebávaný materiál z predošlých tráviacich procesoch dostal do počiatočnej fázy čreva.

V črevnom trakte sa proces výrazne spomaľuje. Začína sa tvorenie stolice a zároveň vstrebávanie vody a minerálov. Pri tvorení stolice je bežná denná strata tekutín 200-300 ml.

Ak hrubé črevo pracuje pomaly, odpadové materiály ostanú v tráviacom trakte dlhšie, v tom prípade je strata tekutín oveľa väčšia, a to vedie k zápche, v závažnejších prípadoch môže viesť aj k obštrukcii (nepriechodnosti) čreva.

Okrem toho, že veľká časť minerálnych látok sa vstrebáva v rôznych častiach čreva, hrubé črevo obsahuje aj užitočné baktérie, ktorých hlavnou funkciou je syntéza vitamínov.

Produkcia vitamínu K a vitamínu B je veľmi významná, ich absenciou dochádza k vážnym chorobám. Aj z toho dobre vidieť, že hrubé črevo má významnú funkciu aj okrem tvorenia stolice.

Dobrým príkladom je príklad novorodencov, ktorí presne preto dostávajú injekciu vitamínu K, nakoľko mnohí z nich nemajú bacil Coli, ktorý zodpovedá za produkciu vitamínu K, a pre tento nedostatok sa môže objaviť aj hemofília.

Ak sa chcete dočítať viac o danej téme, prosím kliknite na tému: Očista čriev | Posilnenie imunity.

Hrubé črevo

Stolica okrem rozložených materiálov, minerálnych solí a tekutín ktoré čakajú na absorpciu môže obsahovať aj iné nevstrebávané materiály, ako sú vlákniny.

Hrubé črevo potrebuje vlákniny preto, aby pri pasáži pomáhali z jeho steny odstrániť odpadové materiály, čím zabránia postupnej črevnej obštrukcii a nerovnováhy črevnej flóry. Ak niekto nekonzumuje dostatok vlákniny, potom vyššie uvedený čistiaci proces nebude dostatočný a hrubé črevo sa nebude môcť vyprázdniť úplne, lebo prilepené odpadové materiály na jeho stene nebudú môcť ju opustiť. Keď hrubé črevo má v niektorých častiach zvyšky rôznych materiálov, to je veľmi ohrozujúce na zdravie nášho organizmu.

Keď sa z nich nahromadí príliš veľa, môžu vytvoriť čiastočnú alebo úplnú črevnú obštrukciu, môže sa vyvinúť rakovina, hrubé črevo sa môže zdeformovať, čo je bolestivé. Ale je tu ďalší uhol pohľadu, podľa ktorého prilepené odpadové materiály sú ešte aj od toho nebezpečnejšie.

To je bilancia črevnej flóry, čo má väčší priamy aj nepriamy účinok, než si myslíme.


Funkcie črevnej flóry

Normálna črevná flóra, keď je vyvážená, robí mnoho funkcií, v skutočnosti ale patrí do imunitného systému.

Skôr bolo slovo o tom, že hrubé črevo má v jednotlivých častiach funkciu vstrebávania minerálov a syntézu vitamínov. Absenciou rovnováhy črevnej flóry náš organizmus by na túto skutočnosť nemala možnosť, pričom by imunitný systém silne oslabol.

Avšak okrem toho má črevná flóra aj viac dôležitých funkcií. Musí mechanicky ochraňovať tenké a hrubé črevo, aby sa zabránilo nahromadeniu patogénnych mikroorganizmov. Okrem toho črevná flóra podnecuje imunitný systém, aby produkoval protilátky.

Rovnováha črevnej flóry sa môže narušiť aj užívaním antibiotík, nesprávnym stravovaním, od vedľajších účinkov liekov, od stresu a od ďalších faktorov, ktorí vyplývajú z nesprávnej životosprávy. Dá sa ale obnoviť rovnováhu črevnej flóry, ale omnoho jednoduchšie je zabrániť zmenám.


Poruchy trávenia

Za nerovnováhu črevnej flóry vo väčšine prípadov môže zlá životospráva. Hrubé črevosa dostane do situácii, keď odpadové materiály, vďaka tejto zlej životospráve sa rozšíria po jeho častiach.

Očista čreva to ale môže veľmi jednoducho napraviť. Samozrejme vo vážnych prípadoch zničené užitočné baktéria treba nahradiť probiotikami, ale treba vedieť, že len očista čreva môže vyriešiť problém.


Hrubé črevo – liečba problémov

Hrubé črevo

To, že sa hrubé črevo očistí, je dobrá príležitosť na odstránenie tráviacich ťažkostí, na vyváženie črevnej flóry a na posilnenie imunitného systému.

Problémom je takmer vždy strava chudobná na vlákiny.

To zabráni budúcemu úplnému využitiu živín, preto je potrebné presne tento nedostatok nahradiť.

NaturalSwiss program na očistu čreva ponúka perfektné riešenie na to, aby hrubé črevo sa zbavilo od nahromadených odpadových materiálov.

To umožňujú vlákniny, ktoré sa v ňom nachádzajú.

NaturalSwiss program na očistu čreva zahŕňa v sebe odstránenie parazitov z organizmu – ktoré môžu tiež spôsobiť obrovské problémy-, a detoxikáciu.

Celý NaturalSwiss program na očistu čreva dáva možnosť na to, aby hrubé črevo v plnej miere bol schopný vykonávať svoje funkcie, aby opäť bol taký čistý, ako pred niekoľkými rokmi.