Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Cordyceps CS-4

lat. Cordyceps sinensis Cordyceps

slov. húsenica čínska

čín. Dong Chong Xia Cao

jap. Tochukas


MycoMedica Cordyceps CS-4 je extrakt z mycélia a je asi 20x koncentrovanejší než sušený prášok z húb, preto je jeho účinok efektívnejší!


Obsah polysacharidov v extrakte MycoMedica Cordyceps CS-4 je minimálne 20 % (200 mg/g).

Charakteristika z pohľadu tradičnej čínskej medicíny:

teplota – teplá

chuť – sladká

tropizmus – pľúca, obličky

Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny:

dopĺňa obličkový yang

posilňuje pľúcny yin

vyživuje esenciu obličiek

transformuje hlien a zastavuje kašeľ

Využitie Cordycepsu v tradičnej čínskej medicíne je veľmi široké. Najzásadnejšia je jeho funkcia dopĺňať esenciu obličiek. Obličky, ak ich vnímame podľa čínskej medicíny, sú skladiskom prenatálnej a postnatálnej esencie Jing. Esencia je vo svojej podstate materializovanejšia Qi. Je najjemnejšou telesnou hmotou, ktorá tvorí základ všetkých tkanív. Napomáha rastu, vývoju a reprodukcii. Časť esencie dostávame od rodičov – tú nazývame prenatálna esencia a časť tzv. postnatálnej esencie si telo vyrába zo vzduchu a potravy. Hovorí sa, že v prenatálnej esencii sa priamo odráža esencia troch generácií. S esenciou je trochu problém. Prenatálnu esenciu Jing (tú, ktorú sme získali od rodičov) si môžeme dopĺňať len veľmi ťažko. V podstate od narodenia nám ustavične ubúda. Môžeme ju prirovnať k sviečke. Keď dohorí, tak život končí. A Cordyceps má výnimočnú vlastnosť, že dokáže dopĺňať esenciu Jing.

Vďaka možnosti dopĺňať obličky (hlavne esenciu Jing, ale vďaka svojej teplej povahe aj obličkový Yang) sa Cordyceps užíva pri sexuálnych dysfunkciách, pri problémoch s plodnosťou, na zvýšenie libida u mužov aj u žien.
Ďalšou výraznou funkciou Cordycepsu je jeho schopnosť posilňovať pľúca, čo sa využíva pri dýchavičnosti, astme a kašli.
Tradične sa užíval na posilnenie obranyschopnosti pri opakujúcich sa napadnutiach zvonku. Moderne sa nazýva aj „prírodné antibiotikum“.

O Cordycepse

Cordyceps má medzi medicinálnymi hubami špecifické postavenie. Jeho pôvodným domovom je tibetská náhorná plošina – rastie v oblastiach až 4000 m nad morom. V dobe dynastie Ming si tibetskí pastieri všimli, že zvieratá spásajúce Cordyceps majú úžasnú silu, vitalitu a sú mimoriadne plodné. Preto začali Cordyceps zbierať a čoskoro sa z neho stalo veľmi cenené liečivo na cisárskom dvore.

Cordyceps je vo svojej podstate spojením huby a húsenice. V zime Cordyceps prebýva v zemi ako huba. V lete vyrastá zo zeme a vytvára plodnice. Jeho výtrusy sa uchytávajú na húsenici motýľa a parazitujú na nej. Nakazená húsenica sa zahrabáva do zeme, kde parazitujúca huba spotrebuje jej orgány a vyplní celé jej chitínové telo. Celý tento cyklus trvá až šesť rokov. Keďže je Cordyceps spojením živočíšnej i rastlinnej ríše, dokáže mimoriadne účinne dopĺňať yang aj yin.

Pri Cordycepse sa tradične veľmi cení jeho schopnosť dopĺňať esenciu Jing v obličkách. Esencia Jing tvorí spolu s energiou Qi a dušou Shen tri poklady nášho tela. Nie je mnoho prostriedkov, ktoré by dokázali esenciu Jing dopĺňať. Je často prirovnávaná ku sviečke, ktorá keď dohorí, tak končí beh nášho života. Každé tehotenstvo (u žien) či pohlavný styk (u mužov), každé siahnutie si do našich rezerv, hladinu esencie znižujú. A Cordyceps je jedným z mála spôsobov, ako môžeme esenciu Jing obnovovať.

V dnešnej dobe je divý Cordyceps veľmi vzácne a drahé liečivo. Preto čínski vedci strávili mnoho rokov hľadaním spôsobu pestovania Cordycepsu, ktorý by produkoval rovnaké účinné látky ako pôvodný Cordyceps. Výsledkom tohto výskumu je Cordyceps CS-4.

Podľa tradičnej čínskej medicíny a súdobých výskumov pôsobí Cordyceps priaznivo pri stavoch ako je:

sexuálna dysfunkcia – výrazne pôsobí na zvýšenie libida (u mužov aj u žien), pomáha pri impotencii, predčasnej ejakulácii, zvyšuje hladinu testosterónu, zlepšuje kvalitu spermií

neplodnosť – pôsobí priaznivo pri problémoch s neplodnosťou. Užíva sa aj ako podpora pred IVF.

anti-aging – tradične sa používa ako prostriedok na udržanie mladosti. Užíva sa pri rekonvalescencii po vyčerpávajúcich ochoreniach. Zlepšuje vstrebávanie kyslíka, zvyšuje aeróbnu kapacitu a odolnosť voči únave. Zlepšuje mozgové funkcie. Pôsobí blahodarne na pokožku.

vírusové a bakteriálne infekcie – je nazývaný „prírodné antibiotikum“. Obsahuje polysacharidy, ktoré vyvolávajú imunitnú odozvu pri vírusovej či bakteriálnej infekcii, napr. Streptococcus pneumoniae, Candida alabicans

respiračné ochorenia – podľa tradičných zdrojov pôsobí priaznivo pri astmatických problémoch

srdcové ochorenie - v klinických štúdiách bola preukázaná schopnosť Cordycepsu posilňovať srdcové funkcie, dokáže rozpúšťať tromby a pôsobí tak preventívne proti infarktu či mozgovej príhode

znížená imunita – zvyšuje obranyschopnosť organizmu, užíva sa pri opakovaných infekciách či chronických zápaloch (má podobné účinky ako kortikoidy, ale bez ich negatívnych vedľajších prejavov)

obličkové problémy – Cordyceps posilňuje obličkové funkcie. Podľa súdobých výskumov pôsobí podporne u pacientov s chronickým zlyhávaním obličiek.

cholesterol – znižuje hladinu „zlého“ LDL cholesterolu a zvyšuje hladinu „dobrého“ HDL cholesterolu v krvi.

diabetes – podľa súdobých štúdií pôsobí Cordyceps priaznivo pri diabete. Zlepšuje metabolizmus glukózy. Dokáže upravovať hladinu cukru v krvi a zvyšovať citlivosť buniek voči inzulínu.

pečeňové problémy – užíva sa pri pečeňovej steatóze, dokáže regenerovať pečeňové bunky

únavové stavy – úspešne sa užíva pri chronickom únavovom syndróme

osteoporóza – podporuje produkciu estrogénu, a preto môže blahodarne pôsobiť pri osteoporóze po menopauze

je často užívaný vrcholovými športovcami na zvýšenie vytrvalosti a celkovej energie

regenerácia svalov

protirakovinové pôsobenie – klinické štúdie potvrdzujú jeho priaznivé účinky pri nádorových ochoreniach

Dávkovanie:

pri zdravotných problémoch: 3 - 4 kapsule denne do zmiernenia problémov (je vhodné poradiť sa s lekárom či praktikom čínskej medicíny)

pri preventívnom užívaní: 1 - 2 kapsule denne (2 - 3 mesiace v roku)

kapsule užívajte nalačno (min. 20 minút pred jedlom či 30 minút po jedle), zapíjajte vodou alebo slabým čajom


Obsah balenia: 90 kapsúl á 500 mg extraktu

Upozornenie:

Produkt nie je určený pre deti do 3 rokov, pre tehotné a dojčiace ženy. Neprekračujte odporúčané denné dávkovanie. Uchovávajte mimo dosahu detí. Produkt neslúži ako náhrada pestrej stravy. Neobsahuje efedrín, kofeín, lepok, konzervačné látky, farbivá ani cukor.
Informácie uvedené na tejto webovej stránke sú poskytované len na informačné účely a nenahrádzajú rady kvalifikovaného lekára. Informácie o zdravotnom stave žiadajte od svojho lekára.

Referencie, výskumy a ďalšie zdroje na štúdium:

Valíček, Pavel: Houby a jejich léčivé účinky, Start, 2011
Powell, Martin: Medicinal Mushroom – A Clinical Guide, Mycology Press, 2010
Bensky, Dan: Chinese Herbal Medicine: Materia Medica, Eastland Pr., 1993
Ando, Vladimír: Farmakologie klasické čínské medicíny, Svítání, 2007
Valíček, Pavel: Léčivé rostliny Číny a Vietnamu 1., 2., Start, 2009 - 10
Hobbs, Christopher: Medicinal Mushrooms, Botanica Press, 2002
Stengler, Mark: The Health Benefits of Medicinal Mushrooms, Basic Health Publications, 2005 Bao, Z.D., Wu, Z.G., and Zheng, F (1994). [Amelioration of aminoglycoside nephrotoxicity by Cordyceps sinensis in old patients]. Chinese Journal of Integrated Medicine 14: 259, 271-2273.
Bok JW, Lermer L, Chilton J, Klingeman HG, Towers GH. Antitumor sterols from the mycelia of Cordycepssinensis . Phytochemistry . 1999;51:891-898.
Colson, S. N., Wyatt, F. B., Johnston, D. L., Autrey, L. D., FitzGerald, Y. L. and Earnest, C. P. (2005) Cordyceps sinensis- and Rhodiola rosea-based supplementation in male cyclists and its effects on muscle tissue oxygen saturation. J Strength Cond Res. 19 (2), 358 -363. Dai, G., T. Bao & R. Cooper, 2001. "CordyMax CS-4 improves steady-state bio-energy status in mouse liver." Journal of Alternative Complementary Mecidine June; 7(3): 231-240.
Dharmananda, S., 1988. Medicinal Mushrooms. Bestways Magazine, July, pp. 54-58.
Earnest, C. P., Morss, G. M., Wyatt, E., Jordan, A. N., Colson, S., Church, T. S., Fitzgerald, Y., Autrey, L., Jurca, R. and Lucia, A. (2004) Effects of a commercial herbal-based formula on exercise performance in cyclists. Medicine and Science in Sports and Exercise. 36 (3), 504-509.
Feng MG, Zhao QG, Feng GH. 1987. Vasodilating effect of cultured Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc. mycelia in anesthetized dogs. Bull. Chin. Materia Medica. 12: 41-45.
Fu T, Lin J. Effect of Cordyceps sinensis on inhibiting systemic lupus erythematosus in MRL 1pr/1pr rats. Zhong Yao Cai . 2001;24:658-659. Guan, Y.Z., Hu, G., Hou, M., Jiang, H., Wang, X., and Zhang, C. (1992) [Effects of Cordyceps sinensis on T-lymphocyte subsets in chronic renal failure]. Chinese Journal of Integrated Medicine 12: 323, 338-339. Hiyoshi, T., F. Mutsunori & F. Akasu, 1996. "Cordyceps sinensis effects on cardiopulmonary function of long-distance runners." Japanese Journal of Physical Fitness and Sports Medicine 45: 474. Hobbs, C. L. Ac. (1995). Medicinal Mushrooms-An Exploration of Tradition, Healing, and Culture-Second Edition. Santa Cruz, Ca.
Hobbs, C. 1997. Overcoming Chronic Fatigue (Traditional remedies for a modern disease). Veggie Life, Jan. Vol 5: #5, pp. 56-59. Huang, Y.L., S.F. Leu B.C. Liu, C.C. Sheu, B.M. Huang, 2004. “In vivo stimulatory effect of Cordyceps sinensis mycelium and its fractions on reproductive functions in male mouse.” Life Sci. Jul 16;75(9):1051-62.
Hsu CC, Tsai SJ, Huang YL, Huang BM. Regulatory mechanism of Cordyceps sinensis mycelium on mouse Leydig cell steroidogenesis. FEBS Lett . 2003;543:140-143.
Hsu CC, Huang YL, Tsai SJ, Sheu CC, Huang BM. In vivo and in vitro stimulatory effects of Cordycepssinensis on testosterone production in mouse Leydig cells. Life Sci . 2003;73:2127-2136.
Huang BM, Chuang YM, Chen CF, Leu SF. Effects of extracted Cordyceps sinensis on steroidogenesis in MA-10 mouse Leydig tumor cells. Biol Pharm Bull . 2000;23:1532-1535.
Huang BM, Hsu CC, Tsai SJ, Sheu CC, Leu SF. Effects of Cordyceps sinensis on testosterone production in normal mouse Leydig cells. Life Sci . 2001;69:2593-2602.
Huang BM, Ju SY, Wu CS, Chuang WJ, Sheu CC, Leu SF. Cordyceps sinensis and its fractions stimulate MA-10 gmouse Leydig tumor cell steroidogenesis. J Androl . 2001;22:831-837.
Chang R, 1996. Functional properties of edible mushrooms. Nutr Rev 54(11), S91-S93
Chen DM, Zhang SL, Li ZN, Cheng ZQ, Liu XP. Effect of natural cordyceps and the cultured mycelia of Cordyceps sinensis on murine immune organs and functions of mononuclear phagocyte system. Chin J lntegr Trad West Med . 1985;5:4241.
Chen GZ, Chen GL, Tang QM, et al. Effects of alcoholic extract Cordyceps sinensis on T-lymphocyte subsets. Bulletin of Hunan Medical College . 1987;12:311-314.
Chen DM. 1987. Platelet hemopoiesis and ultrastructure observations in mice treated with natural Cordyceps sinensis and its cultured mycelia. Bull. Chin. Materia Medica. 12: 47-49.
Chen GZ, Chen GL, Sun T, Hsieh GC, Henshall JM. 1991. Effects of Cordyceps sinensis on murine T lymphocytes subsets. Chin. Med. J. 104:4-8.
Chilton, J. 1993. What are the health benefits of mushrooms? Let"s Live, Dec., pp. 24-29. Chiou, W.F., P.C. Chang, C.J. Chou & C.F. Chen, 2000. "Protein constituent contributes to hypotensive and vasorelaxant activities of Cordyceps sinensis." Life Sciences Feb 25; 66(14): 1369-76.
Ikumoto T, Sasaki S, Namba H, et al. 1991. Physiologically active compounds in the extracts from tochukaso and cultured mycelia of Cordyceps and Isaria. J. Pharm. Soc. Jpn. 111: 504-509.
Jones, 1997. An ancient Chinese secret promotes longevity and endurance. Healthy & Natural Journal, vol. 3, issue 3, pp. 90-93.
Kiho T, Ookubo K, Usui S, Ukai S, Hirano K. Structural features and hypoglycemic activity of a polysaccharide (CS-F10) from the cultured mycelium of Cordyceps sinensis . Biol Pharm Bull . 1999;22:966-970.
Koh, J. H., Kim, K. M., Kim, J. M., song, J. C. and Suh, H. J. (2003a) Antifatigue and Antistress Effect of the Hot-Water Fraction from Mycelia of Cordyceps sinensis. Biol Pharm Bull. 26 (5), 691-694.
Koh, J. H., Kim, J. M., Chang, U. J. and Suh, H. J. (2003b) Hypocholesterolemic effect of hot-water extract from mycelia of Cordyceps sinensis. Biol Pharm Bull. 26 (1), 84-87.
Kuo YC, Lin CY, Tsai WJ, et al. 1994. Growth inhibitors. Against tumor cells in Cordyceps sinensis other than cordycepin and polysaccharides. Cancer Invest. 12:611-615. Li, L.S. and Zheng, F. (1992). Clinical protection of aminoglycoside nephrotoxicity by Cordyceps sinensis. (CS). Journal of the American Society of Nephrology 3:726 (abstract 24P).
Li Y, Chen GZ, Jiang DZ. 1993. Effect of Cordyceps sinensis on erythropoiesis in mouse bone marrow. Chin. Med. J. 106: 313-16.
Liu P, Zhu J, Huang Y, Liu C. 1996. Influence of Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc. And rat serum containing same medicine on IL-1, IFN and TNF produced by rat Kupffer. China J. Chin. Materia Medica. 21: 367-69.
Lo, H. C., Tu, S. T., Lin, K. C. and Lin, S. C. (2004) The anti-hyperglycemic activity of the fruiting body of Cordyceps in diabetic rats induced by nicotinamide and streptozotcin. Life Sci. 74 (23), 2897-2908. Law, David, 1996. Fungi as a platform for new medicine. Mushroom World, December, 1996. McKenna D., Jones K., and Hughes K., with Humphrey S. (2002). Botanical Medicines: The Desk Reference for Major Herbal Supplements-Second Edition. New York, London, Oxford, 169-184
Manabe N, Sugimoto M, et al. 1996. Effects of the mycelial extract of cultured cordyceps sinensis on in vivo hepatic energy metabolism in the mouse. Jpn. J. Pharmacol. 70:85-88.
McDougall, H. 1998. Detoxification. Veggie Life, March, pp 30 - 35.
Mei QB, Tao JY, et al. 1989. Anti-arrhythmic effects of Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc. China J. Chin. Materia Medica. 14: 616-618
Mohammed, Gina, 2010. Boost Your Immunity with Gourmet Mushrooms - Shiitake, Maitake and Reishi pack potent disease-fighting compounds. The Herb Companion August/September 2010
Nakamura K, Yamaguchi Y, et al. 1999. Inhibitory effect of Cordyceps sinensis on spontaneous liver metastasis of Lewis lung carcinoma and B16 melanoma cells in syngeneic mice. Jpn. J. Pharmacol 79: 335-341.
Nakamura K, Yamaguchi Y, Kagota S, et al. 1999. Activation of in vivo Kupffer cell function by oral administration of Cordyceps sinensis in rats. Jpn. J. Pharmacol. 79: 505-508 Naoki et al., 1994. "Pharmacological studies on Cordyceps sinensis from China." Abstracts from the Fifth Mycological Congress Vancouver, BC, August 14-21.
Parcell, A. C., smith, J. M., Schulthies, S. S., Myrer, J. W. and Fellingham, G. (2004) Cordyceps Sinensis (CordyMax Cs-4) supplementation does not improve endurance exercise performance. Int J Sport Nutr Exerc Metab. 36 (3), 504-509.
Pegler DN, Yao YJ, Li Y. The Chinese ‘caterpillar fungus’. The Mycologist. 1994;8:3-5.
Shao G., You ZH, Cu XC, et al. Treatment of hyperlipidemia with Cordyceps sinensis . A double blind placebo control trial. Inter J Oriental Med . 1990;15:77-80.
Shin, K. H., Lim, S. S., Lee, S., Lee, Y. S. Jung, S. H. and Cho, S. Y. (2003) Anti-tumour and immuno-stimulating activities of the fruiting bodies of Paecilomyces japonica, a new type of Cordyceps spp. Phytother Res. 17 (7), 830-833.
Shirota, M, 1996. What You Should Know About Medicinal Mushrooms. Explore! vol. 7, issue 2, pp. 48-52.
Smith, C. 1994. Gold medal herbs. Natural Health May/June, pp. 85-87
Smith, J,., Rowan, N., Sullivan, R. 2001. Medicinal mushrooms: their therapeutic properties and current medical usage with special emphasis on cancer treatments. Click Here for monograph.
Steinman, D., 1995. Potent protectors. Natural Health, Nov-Dec. pp. 92-95; 134-135. Stamets, P., 2002. MycoMedicinals: An Informational Treatise on Mushrooms, Olympia, Washington, U.S.A., MycoMedia Productions.
Stanislaus, C., 1996. Ling zhi- medicine of kings. New Editions Health World, pp. 38-41. Steinkraus, D.C. & J.B. Whitfield, 1994. "Chinese Caterpillar Fungus and World Records." American Entomologist Winter: 235-9.
Wan F, Guo Y, Deng, X. Sex hormone-like effects of JinShuiBao [Cs-4] capsule: pharmacological and clinical studies [in Chinese]. Chin Trad Patent Medicine . 1988;9:29-31.
Wang, Y. H., Ye, J., Li, C. L., cai, S. Q., Ishizaki, M. and Katada, M. (2004) An experimental study on anti-aging action of Cordyceps extract. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. 29 (8), 773-776.
Wang, B. J., Won, S. J., Yu, Z. R. and Su, C. L. (2005) Free radical scavenging and apoptotic effects of Cordyceps sinensis fractionated by supercritical carbon dioxide. Food Chem Toxicol. 43 (4), 543-552.
Wang SM, Lee LJ, Lin WW, Chang CM. Effects of a water-soluble extract of Cordyceps sinensis on steroidogenesis and capsular morphology of lipid droplets in cultured rat adrenocortical cells. J Cell Biochem . 1998;69:483-489.
Weil, A. 1993. Boost immunity with mushrooms. Natural Health, May-June, pp. 12-16.
Wiley, C. 1991. The medicinal side of mushrooms. Vegetarian Times, March 1991.
Weng SC, Chou CJ, Lin LC, Tsai WJ, Kuo YC. Immunomodulatory functions of extracts from the Chinese medicinal fungus Cordyceps cicadae . J Ethnopharmacol . 2002;83:79-85.
Wu TN, Yang KC, Wang CM, et al. Lead poisoning caused by contaminated Cordyceps , a Chinese herbal medicine: two case reports. The Sci Total Env . 1996;182:193-195.
Xiao Y, Huang XZ, Chen G, et al. Increased aerobic capacity in healthy elderly human adults given a fermentation product of Cordyceps Cs-4. Med Sci Sports Exerc . 1999;31(suppl.): S174.
Yalin, W., Ishurd, O., Cuirong, S. and Yuanjiang, P. (2005) Structure analysis and antitumour activity of (1?3)-bea-d-glucans (cordyglucans) from the mycelia of Cordyceps sinensis. Planta Med. 71 (4), 381-384.
Yamaguchi, Y., kagota, S., nakamura, K., Shinozuka, K. and Kunitomo, M. (2000) Inhibitory effects of water extracts from fruiting bodies of cultured Cordyceps sinensis on raised serum lipid peroxide levels and aortic cholesterol deposition in atherosclerotic mice. Phytother Res. 14 (8), 650-652.
Yang LY, Chen A, Kuo YC, Lin CY. Efficacy of a pure compound H1-A extracted from Cordyceps sinensis on autoimmune disease of MRL lpr/lpr mice. J Lab Clin Med . 1999;134:492-500.
Yang YZ, Wang LS, Deng HY, et al. Short-term observation of treating chronic hepatitis B and post-hepatitis cirrhosis with XinGanBao. Research of Chinese Materia Medica . 1994;1:19-20.
Yang WZ, Deng Xa, Hu W. 1985. Treatment of sexual hypofunction with Cordyceps sinensis. Jiangxi Zhongyiyao. 5: 46-47.
Yoshida J, Takamura S, Yamaguchi N, et al. 1989. Antitumor activity of an extract of Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc. Against murine tumor cell lines. Jpn. J. Exp. Med. 15: 157-161.
Yu J, Liu JW, Wu Y, et al. The application of cultivated Cordyceps sinensis in renal transplantation. J Am Soc Nephrology ;5: 1016.
Zhang, W., Yang, J., Chen, J., Hou, Y. and Han, X. (2005) Immunomodulatory and antitumour effects of an exopolysaccharide fraction from cultivated Cordyceps sinensis (Chinese caterpillar fungus) on tumour-bearing mice. Biotechnol Appl Biochem. 42 (pt 1, 9-15.
Zhao DH, Lin LZ. 1995. Effect of Jinshuibao capsule on the immunological function of 36 patients with advanced cancer. Chung-Kuo Chung His I Chieh Ho Tsa Chih. 15:476-78.
Zhao Y. 1991. Inhibitory effects of alcoholic extract of Cordyceps sinensis on abdominal aortic thrombus formation in rabbits. Chin. Med. J. 71: 612-615.
Zhang Z, Xia SS. 1990. Cordyceps sinensis-I as an immunosuppressant in heterotopic allograft model in rats. J. Tongji Med. Univ. 10:100-103.
Zhao CS, Yin WT, Wang JY, et al. CordyMax Cs-4 improves glucose metabolism and increases insulin sensitivity in normal rats. J Altern Complement Med . 2002;8:309-314.

Zhao X, Li L. Cordyceps sinensis in protection of the kidney from cyclosporine A nephrotoxicity [in Chinese]. Zhonghua Yi Xue Za Zhi . 1993;73:410-412, 447.
Zhou L, Yang W, Xu Y, et al. Short-term curative effect of cultured Cordyceps sinensis (Berk.) Sacc. mycelia in chronic hepatitis B [in Chinese]. China J of Chin Materia Medica 1990;15:53-55.
Zhu JL, Liu C. 1992. Modulating effects of extractum semen Persicae and cultivated Cordyceps hyphae on immuno-dysfunction of in-patints with post-hepatitis cirrhosis. Chung-Kuo Chung His I Chieh Ho Tsa Chih. 12:207-09.
Zhu JS, Halpern GM, Jones K. The scientific rediscovery of an ancient Chinese herbal medicine: Cordyceps sinensis . Part I. J Alt Comp Med. 1998;4:289-303.
Zhu XY, Yu HY. 1990. Immunosuppressive effect of cultured Cordyceps sinensis on cellular immune response. Chin. J. Modern Developments Traditional Med. 10: 485-87.